Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 

Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Liliana   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 0, článků celkem: 5346, komentáře < 7 dní: 0, komentářů celkem: 5000, adminů: 23, uživatelů: 2910
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Povzbuzení


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

8 675 617

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 22 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Názory: Platforma vznikla jako reakce na to, že se BJB stává církví financovanou státem
Posted on Pondělí, 14. únor 2005 @ 15:30:00 CET Vložil: Benjamin

Spolupráce mezi sbory poslal Stepan

Platforma vznikla jako reakce na to, že se BJB stává “církví” financovanou státem

Rozhovor s předsedou libereckého sboru bratrem Janem BistraninemCo vás vedlo k vytvoření baptistické platformy uvnitř BJB?

Platforma vznikla, jak je to ostatně jasně řečeno v “Prohlášení a výzvě sborům” jako reakce na to, že BJB se stává “církví” financovanou státem. To, že nejprve Výkonný výbor sám, a potom i některé sbory jeho prostřednictvím požádaly o státní dotace vyvolalo v našich sborech obavy, že BJB opouští základní baptistický princip (kterým podle našeho názoru je naprosto důsledná odluka církve od státu), a že se tím zpronevěřuje i předválečné tradici českých baptistů. K tomu chci říci ještě své osobní stanovisko – domnívám se, že baptisté (mají-li zůstat právi svému názvu a dědictví) nejenže nesmějí sami přijímat jakoukoliv podporu od státu (ať je jakýkoliv), ale je jejich povinností jasně deklarovat, že ani ostatní církve by nic od státu dostávat neměly.

Probíhala nějaká jednání mezi platformou a VV? Pokud ano, v jaké atmosféře probíhala a o čem se jednalo?

Pokud vím, byl na prvním jednání sborů nepřijímajících dotace od státu přítomen J.Titěra. Kromě prohlášení J.Titěry, že navštívil sbor v Praze 6 o jiných jednáních nevím.

To však nevylučuje možnost, že některý jiný sbor byl členy VV kontaktován, ale platforma jako celek ne.

 Bratr tajemník Jan Titěra napsal, že "Sbor Praha 6 se již dříve distancoval od platformy". Můžete to potvrdit? Pokud ano, z jakých důvodů tak učinil?

Oficiální stanovisko schválené sborem v Praze 6 je na Notabene k dispozici, každý si to může přečíst. Sbory platformy jej dostaly hned po jeho schválení a jistě ho mají dosud ve svých počítačích, včetně data odeslání a příjmu. Vzhledem k tomu, že před Vánoci byl bratr K.Jones v Liberci na návštěvě a nic nám o nějakém “distancování se” neřekl, pochybuji, že k nějakému dalšímu oficiálnímu stanovisku tohoto sboru došlo.

Ve stejné zprávě se bratr tajemník vyjadřuje o vašem prohlášení velmi nelichotivě: "Materiál předložený RZS s názvem "Prohlášení a výzva sborům BJB" obsahoval mnoho nepravd, falešných nařčení a demagogie." Chcete to komentovat? Bratr tajemník očekává v této souvislosti vaši omluvu. Učiníte tak?

Především bych rád věřil tomu, že s tímto materiálem byli ve svých sborech seznámeni všichni jejich členové, jak tomu má s materiály projednávanými na RZS být. Tím chci říci to, že jsme se snad ještě nedostali do situace roku 1977, kdy téměř všichni odsuzovali Chartu 77 a nikdo nevěděl o co jde. Kdo umí číst, ten si může zjistit, je-li tam “mnoho nepravd, falešných nařčení a demagogie”. Ale přesto zopakuji, co se v “Prohlášení a výzvě” píše:

že se BJB rozhodla přijímat státní dotace na platy kazatelů a dalších pracovníků – myslím, že v tomto konstatování nikdo nemůže vidět ani nepravdu, ani falešné nařčení ani demagogii;

že sbory Liberec,Lovosice,Praha 4 a Praha 6 odmítají tuto praxi a domnívají se, že je v rozporu s předválečnou tradicí českého baptismu a obecnou praxí baptistických svazů a vyslovují obavy zda tím BJB neporuší jednu ze základních baptistických zásad– ať dělám co chci, ani tady nenacházím žádnou nepravdu, falešné nařčení nebo demagogii;

že přijímání peněz od státu některými sbory znevýhodňuje ty, které je přijmout ze zásadních důvodů nemohou – těžko věřit tomu, že by někdo mohl považovat za nepravdu, falešné nařčení či demagogii konstatování, že jeden je znevýhodněn, mají-li dva platit stejně, přičemž jeden dostává ročně více než 100 tis. Kč a druhý nepřijímá nic;

že chtějí vytvořit uvnitř BJB zájmovou platformu, která bude usilovat o naplňování baptistických zásad a základních principů a že vyzývají ty, kdo cítí s tímto postojem názorovou blízkost, aby se připojili – opět, ať dělám co chci, nejsem schopen tu najít ani nepravdu ani falešné nařčení ani demagogii.

Výzva k omluvě je v této souvislosti něco tak absurdního, že k tomu raději nebudu nic říkat. Každý ať si to domyslí.

Bratr tajemník dále píše: Jak jsem již sdělil výše, dostali jsme ze sboru Praha 4 a Liberec oznámení o rozhodnutí sboru o výši příspěvků v roce 2005 (viz dále). ....Z pohledu statutárního zástupce BJB jsem nucen sdělení obou sborů vidět jako oznámení o ukončení členství zěchto sborů v BJB. Na základních podmínkách členství se BJB na počátku dohodla a jistě není možné, aby každý člen BJB tu zůstával za zcela odlišných podmínek. Chcete k tomu říci svůj názor?

K tomu jen několik poznámek:

Kde přišel J.Titěra na to, že on je statutární zástupce BJB? Podle Základního dokumentu je statutárním orgánem celý VV kolektivně – a upozorňuji, že díky nekorektnímu postupu VV na sjezdu delegátů v Jablonci před několika lety byl přijat Základní dokument, který není v souladu s Ústavou BJB a práce komise pro úpravu Ústavy byla hozena do koše. Tento bezprecedentní stav trvá léta a nic se neděje – ledaže v tom byl už tehdy úmysl, pasovat se do role statutárního zástupce na úkor kongregačního principu.

Částka uvedená nejen ve sdělení sborů Liberec a Praha 4 – ale také Lovosice, se týká příspěvku těchto sborů VV na zastupování před státem. Vzhledem k tomu, že VV bude se státem jednat především o poskytovaných dotacích, což se sborů platformy netýká, tak se osobně domnívám, že jde o částku více než solidní. Platby do mezinárodních sdružení jsou samozřejmě sbory ochotny uhradit v plné výši a stejně tak i přispívat na další projekty. Ale kdo umí číst, ten se to jistě v prohlášení sborů dočetl.

Ve svém oznámení o výši příspěvků vašeho sboru BJB  píšete: "Zároveň sdělujeme, že za předpokladu splnění podmínek uvedených v třetím odstavci návrhu č. 1, předkládaného sbory v Liberci, Lovosicích a Praze 4 ke SD, jsme připraveni účastnit se sborem odsouhlasených projektů." Znamená to, že sbory platformy neusilují, o omezení vztahů s BJB, resp. je neplánují ? Myslíte si, že lze v této situaci žít společně s ostatními sbory pod jednou střechou (BJB)?

Od počátku bylo ze strany sborů platformy jasně a zřetelně řečeno, že nechtějí nijak omezovat svou příslušnost k BJB, jsou a chtějí zůstat součástí BJB. Vždyť jsou to právě tyto sbory, které chtějí důsledně ctít baptistické principy. Pokud jsou tyto sbory napadány ve věci finančních odvodů do VV, je kromě toho, co už bylo řečeno v předešlé odpovědi, třeba říci ještě jedno. Sbory platformy navrhly nový systém finanční spolupráce na společných projektech. Tento návrh vychází ze skutečnosti, že fondovní hospodaření BJB je nenávratně rozloženo. Vždyť každý člen BJB si může spočítat, jaké by musely být členské příspěvky, aby se stav fondů dostal v dohledné době na úroveň konce devadesátých let. Proto navrhujeme nové koncepční řešení, s nímž souvisí i naše stanovisko k příspěvkům. Pokud někdo ví o řešení lepším, ať je navrhne, VV to zatím neudělal.

Děkuji za rozhovor.

Jana Bistranina, předsedy sboru v Liberci se ptal Štěpán Křivánek
GRANO SALIS NETWORK 
Příbuzné odkazy
· Více o Spolupráce mezi sbory
· Novinky od Benjamin


Nejčtenější článka o Spolupráce mezi sbory:
Platforma vznikla jako reakce na to, že se BJB stává církví financovanou státem


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 4.66
Hlasů: 9


Prosím, ohodnoť tento článek:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Normální
Špatný


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku


Sdílej článek | Podělte se o tento článek s přáteli! Doporučte jej stisknutím tlačítka:

"Platforma vznikla jako reakce na to, že se BJB stává církví financovanou státem" | Přihlásit/Vytvořit účet | 34 komentáře | Hledat v diskusi
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se


Re: Platforma vznikla jako reakce na to, že se BJB stává církví financovanou státem (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: Lada (cheb@baptistcz.org) v Úterý, 15. únor 2005 @ 23:12:04 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Předpokládám , že tyto sbory a jejich kazatelé nebudou přijímat pomoc, vánoční příspěvek atd. od sborů, VV, kteří přijímají dotace.
Re: Platforma vznikla jako reakce na to, že se BJB stává církví financovanou státem (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: asik v Středa, 16. únor 2005 @ 12:46:11 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
A to se děje, že sbor posílá vánoční příspěvky jinému sboru, nebo VV posílá příspěvky na sbory? Žiju v domění, že tok peněz je obrácený tedy ze sboru do VV.
Pokud se jedná o půjčky na stavby apod, tak to není žádný příspěvek, ale půjčka, která se musí vrátit.
Nebo je to jinak? A jestli ano tak jak?
Nejaj nerozumim Ladove poznamce (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: Felix v Středa, 16. únor 2005 @ 19:11:22 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Ať se snažím, jak se snažím, nějak pořad nerozumím smyslu té Ladovi poznamky.

Mohl by nám to zde Lada trochu šířeji vysvětlit?
Re: Platforma vznikla jako reakce na to, že se BJB stává církví financovanou státem (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: Lada (cheb@baptistcz.org) v Středa, 16. únor 2005 @ 21:58:06 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
sbory pobirajici dotace posilaji na VV "dotovane" penize a tim padem VV zase rozesila "dotovane" penize
konkretne mam na mysli socialni fond - kazatele v duchodu a vdovy po kazatelich - kazdy sbor jich ma urcity pocet, takze sbory platformy by se staraly samostatne o uvedene
fond na platy kazatelu - doplaceni na urcitou uroven a vanocni prispevek pro kazatele sbory platformy by jiz nezadaly
fond literarni - napr. tvorba a tisk Slova zivota - budou vytvoreny z dotaku , bude o ne zajem v platforme ?
stavebni pujcka - jak by se stavelo z pujcenych dotaku ?
Re: Platforma vznikla jako reakce na to, že se BJB stává církví financovanou státem (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: Lada (cheb@baptistcz.org) v Středa, 16. únor 2005 @ 22:05:48 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
VV dava penize nejen sobe, ale take ostanim , a to hojnou merou - o tom svedci minusove fondy - protoze prijmy nepokryji vydaje
Re: Platforma vznikla jako reakce na to, že se BJB stává církví financovanou státem (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: asik v Středa, 16. únor 2005 @ 22:30:38 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
To co tady Lada popisuje se mi zdá velmi závažné. Zírám. Je možné, že se s dotacemi na platy kazatelů takto šachuje. To snad ne.
Předpokládám, že dotace na platy kazatelů, když už tedy jsou, mají být na platy kazatelů. Jestli je tomu jinak, tak je to hrubé porušení pravidel pro udělování dotací.
Pořád nevěřím očím. Čtu to správně, že dotace jsou přerozdělovány kromě kazatelů v činné službě i kazatelům v důchodu, vdovám po kazatelích, přispívá se vánočním příspěvkem, dokonce se tyto dotované peníze používají na tisk Slov života a staví se z nich?
Prosím, vyveďte mně z omylu.
Jestli je to pravda, tak je to hanebné a svědčí to o tom, že v BJB je ještě větší chlívek, nežli jsem čekal.
Re: Platforma vznikla jako reakce na to, že se BJB stává církví financovanou státem (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: Lad_a v Čtvrtek, 17. únor 2005 @ 11:38:30 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
zavery asika jsou opravdu obdivuhodne a NEPRAVDIVE, jelikoz smichal odpovedi na ruzne otazky

dale viz opoved u asik
"dotované" peníze nelze nikam posílat! (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: Alan v Čtvrtek, 17. únor 2005 @ 16:50:27 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Lada v jednom ze svých komentářů píše:
- "sbory pobirajici dotace posilaji na VV "dotovane" penize a tim padem VV zase rozesila "dotovane" penize."

Sbory pobírající dotace musí veškeré peníze použít na plat svého kazatele. Takže tyto nemohou být poslány nikam jinam než na účet svého kazatele.
Takže "dotované" peníze nemohou v BJB nejak kolovat, ledaže by se porušoval zákon (což je nepředstavitelné)
Fondy vznikly z darů věřících (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: Alan v Čtvrtek, 17. únor 2005 @ 16:57:32 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Lada v jednom ze svých komentářů dále píše:
"Předpokládám , že tyto sbory a jejich kazatelé nebudou přijímat pomoc, vánoční příspěvek atd. od sborů, VV, kteří přijímají dotace.
- konkretne mam na mysli socialni fond - kazatele v duchodu a vdovy po kazatelich - kazdy sbor jich ma urcity pocet, takze sbory platformy by se staraly samostatne o uvedene
fond na platy kazatelu - doplaceni na urcitou uroven a vanocni prispevek pro kazatele sbory platformy by jiz nezadaly
fond literarni - napr. tvorba a tisk Slova zivota - budou vytvoreny z dotaku , bude o ne zajem v platforme ?
stavebni pujcka - jak by se stavelo z pujcenych dotaku ?"

Výše zmíněné fondy vznikly z příspěvků všech sborů BJB (tedy i Platformy, které až dosud cele přispívali do BJB), dále pak z darů věřících u nás i v cizině.
Jak už jsem napsal v předchozím komentáři, tak peníze ze státních dotací skončí komplet u kazatelů, takže je nemyslitelné, aby jakékoliv státní dotace skončily ve fondech BJB.
Copak ve fondech něco zbylo? (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: Alan v Čtvrtek, 17. únor 2005 @ 17:30:17 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Lada dále v jednom ze svých komentářů napsal:
- "Předpokládám , že tyto sbory a jejich kazatelé nebudou přijímat pomoc, vánoční příspěvek atd. od sborů, VV, kteří přijímají dotace.
- konkretne mam na mysli socialni fond ... fond literarni .... stavebni pujcka - jak by se stavelo z pujcenych dotaku ?
protoze na to nechteji ani prispivat (navrhuji jen prispevek na chod VV) a projekty resi jen danou casove omezenou cinnost , a nechteji dotaky"

Jeden z důvodů, proč sbory Platformy chtějí od roku 2005 přispívat jen na chod VV (zastupování před státem), je že se již nechtějí podílet na stávajícím "tureckém" způsobu hospodaření VV, kdy nejsou dodržovány dohodnutá pravidla hospodaření v BJB.

Co by sbory Platformy asi mohly od BJB chtít? Copak ve fondech něco zbylo?
Vždyť konečný celkový zůstatek fondů je pouze 326.760,-Kč !!!

Když BJB dostojí svému závazku použít peníze vybrané na pomoc postiženým povodněmi (nový název: Krizový fond) ve výši 849.778,- Kč na potřeby postižených katastrofami (neumím si představit, že by to BJB neučinila!), tak se bude muset vzít více než 500.000,- Kč z řádného hospodaření kanceláře VV BJB.
Vzhledem k tomu, že rozpočet kanceláře VV pro rok 2005 ve výši cca 1.800.000,- Kč s žádným takovým výdajem nepočítá, tak předpokládám, že tady díky své úlevě v placení kazatelů vypomohou Výkonnému výboru sbory pobírající státní dotace.
Re: Platforma vznikla jako reakce na to, že se BJB stává církví financovanou státem (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: Lada (cheb@baptistcz.org) v Čtvrtek, 17. únor 2005 @ 20:57:49 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
to Alan

taky jsem ale napsal (a to jaksi neni citovano) :
1, sbory pobirajici dotace posilaji na VV "dotovane" penize a tim padem VV zase rozesila "dotovane" penize
dotace chodi na ucet, tzn. do jednoho pytle, kdyz nekam odeslu penize - jake posilam dotaky nebo dary? samozrejme se to rozlisuje jen ucetne - suma na platy jde opravdu na platy, soc.pojisteni jde na soc.pojisteni, zdravotni poj. jde na zdravotni poj. atd.
Re: Platforma vznikla jako reakce na to, že se BJB stává církví financovanou státem (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: Lada (cheb@baptistcz.org) v Čtvrtek, 17. únor 2005 @ 21:12:55 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
to Alan

uvedene fondy jaksi zeji prazdnotou a minusem, takze bych spise predpokladal , ze se platforma bude podilet na jejich vyrovnani, protoze jak spravne uvadis - taky z nich cerpaly - to je , ale vse jaksi reseni minulosti

ted platforma navrhla pro sebe jiny zpusob a me spise zajima jak to bude resit - konkretne mam na mysli socialni fond - kazatele v duchodu a vdovy po kazatelich - kazdy sbor jich ma urcity pocet, takze sbory platformy by se staraly samostatne o uvedene
fond na platy kazatelu - doplaceni na urcitou uroven a vanocni prispevek pro kazatele sbory platformy by jiz nezadaly
fond literarni - napr. tvorba a tisk Slova zivota - budou vytvoreny z dotaku , bude o ne zajem v platforme ?
stavebni pujcka - jak by se stavelo z pujcenych dotaku ?"


hospodareni VV nijak neobhajuji a je zajimave , ze SD neprijmul zavazne usneseni napravujici stav a navic nekteri clenove VV jsou navrhovani zvoleni podruhe
Re: Platforma vznikla jako reakce na to, že se BJB stává církví financovanou státem (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: Lada (cheb@baptistcz.org) v Čtvrtek, 17. únor 2005 @ 21:30:21 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
platforma asi zatim nereaguje

- predpokladal jsem , ze zde na notabene nebudou jiz vsichni tak naruzive skryvat sve jmena za prezdivky jako na granu

- ze diskuteri a prispevatele nebudou tuto cinnost provozovat na pc svych zamestnavatelu a v pracovni dobe (skryta dotace ?!) jako na granu apod. (pokud to neni cast jejich pracovni naplne, ale to by asi sli prikladem svym jemenem)
Re: Platforma vznikla jako reakce na to, že se BJB stává církví financovanou státem (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: asik v Čtvrtek, 17. únor 2005 @ 22:45:37 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
To Lada: Docela mě udivuje tvoje konstrukce hospodaření. Dotované peníze přijdou na sbor, pak jdou zpět na ustředí a pak jdou zase zpět na sbor. To trochu nechápu a věřím tomu, že aby to člověk pochopil musí být řádně proškolen.
Já mám selský rozum a vím, že peníze, ač jsou na jedný hromadě jsou ve zkutečnosti pěkně rozškatulkovaný, obzvlášť pokud jsou vedeny podvojným účetnictvím. Takže nemůže být řeči o nějakých dotovaných penězích které se použijou na stavbu. Pokud přijde 15.000 na účet coby dotace na kazatele, tak ty musí mít protějšek 15.000 coby výdaj na plat kazatele, a nelze z toho ulejt ani korunu. Jestli jo, tak je v tom binec a je to pěkný příklad "českého tunelingu" v církvi.
Další věcí jsou sociální a různé jiné příspěvky. Jde o to, že donátory těchto fondů nejsou jen sbory ale i jiné subjekty. Takže zde není důvod upírat sborům platformy možnost z nich čerpat. Jak ale napsal Alan, stav hospodaření BJB posunul nyní možnost použití těchto fondů do teoretické roviny. Jsem přesvědčen, že sbory platformy nemají cíl v tom, aby se zbavily odpovědnosti za přispívání na různé účely v BJB, což ostatně deklarovaly. Takže tvé dokazování rebelie platformy na konstrukci "my nedáme nic ale přesto chceme soc. a jiné příspěvky" je irelevantní.
Všechno nasvědčuje tomu, že v hospodaření BJB je řádný binec a je nutné s tím něco dělat.
Re: Platforma vznikla jako reakce na to, že se BJB stává církví financovanou státem (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: asik v Čtvrtek, 17. únor 2005 @ 22:56:27 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Zapoměl jsem ještě jednu věc.
Nevím z jakého důvodu předjímáš pozici přispěvovatelů do notabene. Já píši tento komentář na svém PC a připojení do internetu si také platím sám. Možná s tím, ale máš bohaté zkušenosti podle českého pořekadla "Podle sebe soudím tebe".
To jestli píši pod svým jménem nebo pod přezdívkou je moje soukromá věc. Není totiž důležité KDO příspěvek píše, ale CO s v něm píše. Vím ale, že pro mnohé je nejdůležitější KDO to píše.

Vše dobré.
Fondy rozpustil VV a ne sbory Platformy (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: Alan v Pátek, 18. únor 2005 @ 08:54:45 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Lada napsal:
"uvedene fondy jaksi zeji prazdnotou a minusem, takze bych spise predpokladal , ze se platforma bude podilet na jejich vyrovnani, protoze jak spravne uvadis - taky z nich cerpaly - to je , ale vse jaksi reseni minulosti"


Já jsem uváděl, že sbory Platformy do hospodaření BJB přispívaly.

To, jak se z fondů čerpalo (pro koho a kolik) a jak je možné že do takových mínusů (již několik let!), to zatím zůstává (po několik let) zahaleno tajemstvím. Čerpání pro sbory Platformy za tím několikamilionovým propadem hospodaření VV určitě není. Fondy rozpustil VV a nikoliv sbory Platformy.

Z pohledu sborů nepřijímajících státní dotace došlo k tristní situaci v případě fondu pro platy kazatelů, neboť tento fond byl zřízen z darů zahraničních donátorů, kteří chtěli BJB pomoci řešit finanční problémy s platy kazatelů v podmínkách odluky. Tento fond měl být udržován ve stejné výši a měl sloužit jako jakýsi "krátkodobý polštář" pro sbory, které se dostanou do vážných problémů. A teď už je ten fond přečerpaný (kdo a v jaké výši čerpal, se za poslední roky neví).

Doufám, že sbory pobírající dotace "nepodrží" VV a nezablokují vznik komise, která provede hloubkovou analýzu a rozbor hospodaření VV (hlavně s fondy) v posledních 5 letech, jak to navrhují sbory v Žatci a Liberci.
Sbory Platformy navrhly řešení co s fondy (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: Alan v Pátek, 18. únor 2005 @ 09:04:41 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Lada napsal:

"ted platforma navrhla pro sebe jiny zpusob a me spise zajima jak to bude resit - konkretne mam na mysli socialni fond - kazatele v duchodu a vdovy po kazatelich - kazdy sbor jich ma urcity pocet, takze sbory platformy by se staraly samostatne o uvedene
fond na platy kazatelu - doplaceni na urcitou uroven a vanocni prispevek pro kazatele sbory platformy by jiz nezadaly
fond literarni - napr. tvorba a tisk Slova zivota - budou vytvoreny z dotaku , bude o ne zajem v platforme ?
stavebni pujcka - jak by se stavelo z pujcenych dotaku ?"


Jestli chceš vědět, jak si sbory Platformy představují fungování fondovního hospodaření (včetně řešení u jednotlivých fondů), ta si prostuduj návrh sborů Liberec, Lovosice a Praha 4 pro Sjezd delegátů - viz: http://notabene.granosalis.cz/article.php?sid=245 - k jednotlivým fondům viz pak příloha k návrhu č. 1.

Ovšem vzhledem k tomu, že situace ve fondovním hospodaření je katastrofálnější než na konci roku 2003 (z čehož zmíněný návrh vycházel), je zřejmé, že jsou pouze dvě cesty:
1) velmi radikálně navýšit členské příspěvky sborů do BJB
nebo
2) v zásadě přejít z fondovního hospodaření na systém projektů (viz návrh Platformy) a ponechat pouze několik málo fondů (krizový, udržování společného majetku BJB, fondy odborů - misijní, mládeže, sester)
Ať VV "podrží" finančně ty sbory, které mu slepě důvěřovaly (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: Alan v Pátek, 18. únor 2005 @ 09:29:49 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Lada napsal:
"hospodareni VV nijak neobhajuji a je zajimave , ze SD neprijmul zavazne usneseni napravujici stav a navic nekteri clenove VV jsou navrhovani zvoleni podruhe"


Několik sborů (některé jsou dnes v Platformě) opakovaně upozorňovalo Sjezd delegátů, že VV nepředložil (asi ve dvou nebo třech letech) zprávu o hospodaření fondů, kde protéká daleko více peněz než v řádném hospodaření kanceláře VV. Ale většina sboru VV "podržela" s tím, že jim důvěřuje.

Např. sbor v Praze 4 navrhl v jednom roce, aby se zpráva o hospodaření BJB neodsouhlasila do doby než bude předloženo hospodaření s fondy. Většina sborů to odmítla.

Při poslední volbě VV tu byla celá skupina sborů, která odmítla volit tajemníka (jediný kandidát) a předsedu VV. Ale většina si je zvolila.

A dnes tajemník VV ve své zprávě píše, že "se jedná opakovaně o tytéž autory."

Tak ať dnes VV "podrží" finančně ty sbory, které jim opakovaně vyjadřovaly svou bezmeznou a slepou důvěru.

Nakonec chci ještě dodat, že nejsem reprezentantem Platformy a že zde nepíšu za Platformu.
Notabene je "neoficiálním nezávislý prostor,
na kterém lze zcela svobodně vyjadřovat názory na témata týkající se baptistického hnutí v České republice i ve světě."
Jsem rád, že Notabene existuje a že to není projekt ani VV BJB ani Platformy ale Granosalis. Že tady není síto, kdo se může a kdo nemůže vyjádřit.

Že zde za Platformu zatím napsal jenom Jan Bistranin, je problém Platformy. Za VV tu také nikdo nepíše, i když má naprosto volný prostor.
Re: Platforma vznikla jako reakce na to, že se BJB stává církví financovanou státem (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: baptista v Pátek, 18. únor 2005 @ 10:07:41 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Milý Vláďo,

nejsem ze sborů Platformy, ale stejně nerozumím tvé "nabručenosti" vůči nim. Je to jenom proto, že nechtějí brát státní peníze? (nejsou to peníze "státní" - ale daňových poplatníků - tedy i tvého souseda přes chodbu nebo odnaproti)

Ale vždyť brát státní peníze není žádná ctnost! Aby se mohlo říci, kdo je bere, ten je náš, ten je dobrý! Braní státních peněz je v současné situaci, ve které se BJB nalézá jen záplatováním vlastních děr v hospodaření. VV si zvykl žít na dluh - půjčoval si z fondů, které byly určené na něco jiného, a když peníze na účtě došly, tak se rozhodl zaplácnout díru státníma penězma. To chceš vydávat za morální a ctnostné, když druhým dechem odsuzuješ sbory Platformy?

Řekni mi sám, kdybyste se ve vaší rodině rozhodli, že příjmy rozdělíte do obálek (fondů) na různé krátkodobé i dlouhodobé účely. A jejich spravováním by byla pověřena tvoje žena. Sama by však měla vlastní představy, jak peníze utratit a tak by z obálek na nájem, na obědy ve školní jídelně, na jídlo pro rodinu, bez tvého vědomí peníze brala a utrácela je na méně zbytné věci. Přitom by tě o stavu obálek odmítala informovat a posléze, když by nebylo za co koupit potraviny, lístky na obědy nebo zaplatit nájem, tak by tě poslala na úřad pro sociální dávky. Co bys jí řekl? Šel by sis tam stoupnout? Nebylo by to pro tebe ponížení, ty zdravý a dobře vydělávající muž, abys prosil o sociální podporu? Nebyla by ti hanba? A kdybys to odmítl a požádal o změnu jejího hospodaření a ona by tě za to odsuzovala - jak by ses pak cítil? Není to postavené na hlavu?

Ber to jako podobenství případu státních dotací a postoje sborů Platformy. Já jim rozumím a také by mi bylo hanba, žádat sociální podporu od státu, když naše sbory jsou zdravé, bohaté a jejich členové žijí v nadbytku. Podívej se po sborech v neděli do shromáždění - všichni jsou skvěle oblečeni, modlitebny jsou obleženy auty, často velmi luxusními - jen do košíčků se toho moc nevybere. Jsou to holt sociální případy, které musejí žádat stát o sociální dávky. Protože svoje příjmy chtějí utrácet za jiné věci.
Re: Platforma vznikla jako reakce na to, že se BJB stává církví financovanou státem (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: Lada (cheb@baptistcz.org) v Pátek, 18. únor 2005 @ 18:18:38 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
to pro asikuv selsky rozum jiz po treti :1, sbory pobirajici dotace posilaji na VV "dotovane" penize a tim padem VV zase rozesila "dotovane" penize
dotace chodi na ucet, tzn. do jednoho pytle, kdyz nekam odeslu penize - jake posilam dotaky nebo dary? samozrejme se to rozlisuje jen ucetne - suma na platy jde opravdu na platy, soc.pojisteni jde na soc.pojisteni, zdravotni poj. jde na zdravotni poj. atd.


to baptista : baptista a nedokaze se podepsat ?

nejsem ze sborů Platformy, ale stejně nerozumím tvé "nabručenosti" vůči nim. Je to jenom proto, že nechtějí brát státní peníze? (nejsou to peníze "státní" - ale daňových poplatníků - tedy i tvého souseda přes chodbu nebo odnaproti)

nejsem na ne nabruceny , jejich navrh ohledne provozniho minima je rozumny , ale co s ostanimi fondy ( to , ze to prejmenujeme na projekty penize nevzniknou) o tom tam nic neni konkretniho neni ( mimo deklarovane ucasti, ale v jake vysi ?)
dane to jsou i me - a jelikoz si nemuzu vybrat jestli je chci dat na BJB, ale musim je dat statu, takze jina moznost neni nez dotace neni
stat chce kazdorocne dan z nemovitosti(modlitebny) a navic jeste budeme muset kupovat pozemky pod modlitebnami za dosti velky peniz a to vse za jiz jednou zdanene penize a pak po nas bude chtoit kazdorocne dan z pozemku, takze pokud chceme nejak dostat zapalcene dane zpet tak u nas jina moznost nez pres doatce neni

jinak s tebou souhlasim ohledne "prazdnych" kosicku
Re: Platforma vznikla jako reakce na to, že se BJB stává církví financovanou státem (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: baptista v Pátek, 18. únor 2005 @ 18:50:17 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Milý Vláďo,

jsem rád, že pomalu nalézáme společnou řeč. Proto už jen napíšu pár slov k vysvětlení pár maličkostí:

- k tomu podepsání: prosím, přečti si ještě jednou, to co jsem napsal v minulém komentáři, a pak mi řekni, jestli by ti pomohlo tomu víc porozumět nebo by byl pro tebe přijatelnější, kdybych pod ním byl podepsaný jako Jan Titěra nebo Jan Bistranin. Díval by ses na to jinak? Jsi příjmač osob, který stejný názor od nevýznamného člověka zavrhne ale od významného s úctou přijímá? Zde na internetu nic nerozhodujeme a vůbec zde nezáleží na tom jakou podporu má náš hlas zespoda, ze sborů, v jaké jsme funkci a jaké kompetence nám byly svěřeny. To si nechme na sjezd delegátů, tam je důležité, kdo jsi, zda jsi delegát a zda máš hlasovací právo. Zde je jen diskuse, volná soutěž myšlenek a vůbec nezáleží na tom kdo je přednese. Záleží jenom na tom, o čem jsou a zda obstojí v pohledu Písma, resp. v pohledu našich zásad a stanovisek. Chceš-li soupeřit s myšlenkami, nic ti v tom nebrání, chceš-li bojovat proti člověku, nech si to na sjezd. Tam je už tradiční kolbiště.

- pozemkovou daň plati všichní vlastníci pozemků bez výjimky a nikdo ji nechce vrátit zpět formou dotací.

- máš pravdu, že v dotacích bude i velmi malý zlomek tvých daní. Ale v principu platíme daně na fungování státu + na potřebné (princip solidarity). Proto moje otázka zůstává: Jsou baptisté tak chudí, aby čerpali sociální pomoc na své aktivity? Neměli by jít společnosti příkladem a nejen ji nezatěžovat svou žádostí o podporu, ale naopak jí dát víc než povinné daně?


Re: Platforma vznikla jako reakce na to, že se BJB stává církví financovanou státem (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: asik v Pátek, 18. únor 2005 @ 19:49:58 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
To Lada.
Náš spor asi nevyřešíme. Tvůj pohled na hospodaření je, že se bere z jedné hromady a pak se to "JEN" učetnicky posvětí.
Můj pohled je ten, že účetnictví slouží k tomu, aby byl v penězích pořádek.
Tvůj pohled je podobný s pohledem VV na hospodaření BJB a důkazem je stav finanací.
Ono je rozdíl ve financování doma kdy jde o soukromé prostředky, a financování církve, kde se jedná o prostředky svěřené.
Re: Platforma vznikla jako reakce na to, že se BJB stává církví financovanou státem (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: Lad_a v Sobota, 19. únor 2005 @ 10:56:04 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
to baptista : podpis
jelikoz zde muze diskutovat kdokoli, tzn. i ti co nemaji nic spolecneho s BJB a treba nejsou ani cleny, a zivot prece neni o nazorech , ale o lidech. Kdyby to fungovalo vse nazorove-idealne, tak se nemame o cem pomalu bavit
nemam komplex z vyznamnych lidi - autorit

kolik % mame bohatych baptistu ? vekove slozeni ma dost vysoky prumer


Re: Platforma vznikla jako reakce na to, že se BJB stává církví financovanou státem (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: Lad_a v Sobota, 19. únor 2005 @ 11:35:49 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
to asik :
ucetnictvi je samozrejme az nasledna vec, reagujici na skutecnost, a delame ho hlavne pro stat

neco jineho je "planovany" rozpocet a schvaleny rozpocet , ktery je zavazny a kontroluje se jeho splneni a pri nesplneni jsou vyvozeny zavery

na uctu v bance preci neni nikdo schopen rozdelit dotaky a dary, vse zustava jen na evidenci-ucetnictvi
Re: Platforma vznikla jako reakce na to, že se BJB stává církví financovanou státem (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: asik v Sobota, 19. únor 2005 @ 13:43:52 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Lo Lad_a:
Nechci ti brát tvé iluze ale mýlíš se. Život je sice o lidech, ale život církve je o názorech a myšlenkách a Hospodin nám tyto myšlenky přenechal v Bibli: Jak jinak si vysvětlit tento text: "Milovaní, nevěřte každému vnuknutí, nýbrž zkoumejte duchy, zda jsou z Boha; neboť mnoho falešných proroků vyšlo do světa." 1 Januv 4:1.
Kdyby měla být církev pouze o lidech, tak by to byla tragédie. Naštěstí je to jinak.

Mýlíš se i v tom, že účetnictví děláme hlavně pro stát. Už Pán Ježíš Kristus nás učil: "Odevzdejte tedy to, co je císařovo, císaři, a co je Boží, Bohu."
Jde také o pořádek mezi lidmi. I o přádek v církvi.
Proto se dělá účetnictví.
navrhovaný systém projektů a fondy (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: Felix v Pondělí, 21. únor 2005 @ 10:07:56 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Lada napsal:
"nejsem na ne (sbory Platformy) nabruceny , jejich navrh ohledne provozniho minima je rozumny, ale co s ostanimi fondy ( to , ze to prejmenujeme na projekty penize nevzniknou) o tom tam nic neni konkretniho neni ( mimo deklarovane ucasti, ale v jake vysi ?)"

Rozdíl mezi dnešním Výkonným výborem provozovaným "fondovním" hospodařením a navrhovaným systémem projektů je naprosto zásadní.

VV si představuje "fondovní" hospodaření následovně: nasypají se peníze z členských příspěvků sborů, ze účelových sbírek sborů, ze sponzorských darů domacích i zahraničníchdo jednotlivých různě nadepsaných fondů (kasiček) a VV z těch různých kasiček podle vlastního uvážení čerpá prostředky na nejrůznější nikým neschvalované "projekty". Ty jednotlivé kasičky mají nadpisy (povodňový, sociální, ...) jenom kvůli dárcům, aby měli dobrý pocit, že přispívají na něco, co je jim blízké. Při výdajích ty nadpisy na kasičkách nehrají žádnou roli.

Hospodaření postavené na principu projektů znamená, že někdo (nějaký sbory nebo VV) připraví návrh nějakého projektu, který přesahuje finanční možnosti jednotlivého sboru a sbory tento návrh posoudí a svobodně se rozhodnou, jestli se zaváží k podpoře takového projektu. Pak závazně potvrdí v jaké výši a po jakou dobu, případně za jakých podmínek, takový projekt budou podporovat finančně. Tedy rozhodování o projektech bude na sborech, nikoliv na VV. Kancelář VV pouze vykoná vůli sborů (distribuce shromážděných prostředků určenému přijemci.
Fondovní hospodaření by se mělo zredukovat na několik málo fondů, kde čerpání bude jednoznačně spojeno s účelem příslušeného fondu.

Fondovní hospodaření BJB je dnes totálně rozvrácené. Celkový zůstatek fondů je 326 tisíc Kč. Jenom součet stavů plusových fondů sester, misijního, Rozsievač, DTS, České Budějovice a Rada SR dělá cca 240 tisíc
Ale největší problém je s Krizovým fondem (dříve povodňový), na kterém je účetně 849 tisíc Kč, které by se měly co nejrychleji zdistribuovat postiženým!!!.
A na Stavebním fondu je účetně přes 2 miliony (VV již několik let nesděluje, kolik mají sbory celkem rozpučován, o které sbory jde a dokdy to splatí!).

Takže stávající fondovní hospodaření BJB již nelze resuscitovat, leda drastickým navýšením členských příspěvků ze sborů. To by se do fondů muselo dopumpovat cca 3 miliony Kč - což dělá cca 1.300 Kč na člena!!!

Každopádně to chce, aby SD zřídil "vyšetřovací" komisi, která udělá hloubkový rozbor hospodaření BJB za posledních 5 let a podle výsledků své analýzy navrhne dalšímu SD (nejlépe mimořádnému), jak vyřešit stávající finanční situaci BJB, aby se mohlo začít s nějakým novým systémem.
Re: Platforma vznikla jako reakce na to, že se BJB stává církví financovanou státem (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: Lad_a v Pondělí, 21. únor 2005 @ 19:31:56 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
rekl bych, ze stejne byly idealy pri zakladani fondu, ale jelikoz zivot je o lidech a ne idealech, a lide chybuji proto ta spoust

dle mych info nejvetsi diry ve fondech delaji pujcky a to nesplacene a posleze odpoustene,

revizni komise nezjistila zadne problemy, tzn. ze zadne penize se neztratily, ale dle info spatne vyuzivaji, komise by mela vytvorit zavazna pravidla hospodareni misto dosavadnich tzv. zvykovych a predpokladanych

doufam , ze VV misto reseni problemu neodstoupi
VV nepředložil sborům žádné smysluplné řešení (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: Alan v Středa, 23. únor 2005 @ 11:04:48 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Lada: "doufam , ze VV misto reseni problemu neodstoupi"

Tedy dle hesla: "kozla zahradníkem"?

VV sborům nepředložil sborům žádné smysluplné řešení současné situace, pokud ovšem někdo nepovažuje za řešení návrh VV, aby hospodaření i nadále fungovalo tak, jako dosud (schválením "fondovně-operativního" hospodaření legitimizovat stávající hospodaření "turecké").
Tajemník VV se naopak tváří jako když je všechno v naprostém pořádku. Jak může něco napravovat ten, kdo necítí žádnou potřebu nápravy?

Zásadním problémem v hospodaření současného VV je jeho naprostá netransparentnost, charismatici by řekli, že tu chybí vykazatelnost.
Spousta věcí se tají. Chybí jakékoliv informace o tocích peněz (přesuny mezi fondy, komu se pujčuje - stavební půjčky, kdo čerpá z fondu platy kazatelů, jak je rozpouštěn povodňový fond).

Myslíte si, že má současný VV zájem na tom, aby mu sbory viděly do karet?Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.22 Seconds