Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 

Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Květoslav   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 0, článků celkem: 5346, komentáře < 7 dní: 0, komentářů celkem: 5008, adminů: 23, uživatelů: 2938
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Povzbuzení


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

8 717 575

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 40 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Texty: Přílohy a poznámky ke studii Boží spolupracovníci: Pražské jaro 1968, ...
Posted on Úterý, 20. červenec 2010 @ 12:02:09 CEST Vložil: Mainstream

Studie poslal Nepřihlášený

Přílohy a poznámky ke studii
Boží spolupracovníci: Pražské jaro 1968, srpnová okupace a české církve




9. Přílohy

a) Ekumenické prohlášení k situaci v zemi

Zveřejněno v Katolických novinách, rok 1968, č. 35.

„Všem křesťanům v naší Československé socialistické republice. Shromáždění zástupců křesťanských církví dne 2. září 1968. Ve víře, že nás spojuje láska Kristova a vědomi si naší křesťanské povinnosti, rozhodli jsme se ve dnech těžké zkoušky naší republiky obrátit se k Vám všem se slovem díků, útěchy a povzbuzení. Jsme vděčni Bohu, že nás v těchto dnech chránil a posiloval vírou v Ježíše Krista, že rozmnožil naši vzájemnou lásku a do srdce vléval nové naděje. Děkujeme všem ústavním činitelům včele s presidentem L. Svobodou, kteří v zájmu života a cti národů našeho socialistického státu se v dané chvíli tísně rozhodli pro cestu postupné konsolidace poměrů, vzniklých vstupem armád některých zemí Varšavské smlouvy na území našeho státu. Oceňujeme, že se konsolidace poměrů v naší socialistické republice za úsilí našeho lidu děje - a jak doufáme i bude dít - pod vedením presidenta republiky L. Svobody, Národního shromáždění v čele s J. Smrkovským, vlády O. Černíka a Alexandra Dubčeka, jimž všichni důvěřujeme. Děkujeme Vám, bratři a sestry, že jste ve zkouškách minulých dní projevili takovou morální sílu, rozvahu, jednotu i obětavost a že jste se varovali všeho, co by mohlo ohrozit naději na řešení těžké situace. Podle svého křesťanského svědomí hlásíme se k uskutečňování pravdy, spravedlnosti, svobody a lidské rovnosti v demokratickém socialismu. To je důvod naší solidarity a věrnosti socialistickému zřízení. Prosíme Vás, abyste v zájmu normalizace života svou rozvahou, odpovědností, obětavostí a pracovní horlivostí byli kvasem dobra v naší zemi, příkladem pro všechny lidi. Zůstaňte upřímní. Buďme strážními svých bližních před každým mravním pokušením a politickým scestím. Zkoušky, to jsou situace, které ukáží hrdiny nebo zbabělce. Jednejme z pozice pravdy a lásky. Zachovejme klid a ve všem dobré svědomí. Nezradit dané slovo, nezklamat přátelství a neztrácet naději! Jako křesťané neodpovídáme na události, v nichž se naše národy ocitly, hněvem a nenávistí, nýbrž trpělivostí a přemáháním zla dobrem. Mějme odvahu k nápravě života upřímným pokáním. Spojujme se v modlitbách s Bohem, který všechno může. Pečujme, aby nikdo mezi námi nebyl opuštěn, aby se nikomu nedála křivda. Usilujme, aby mocí lásky byl s námi Bůh. Milujícím Boha všecky věci napomáhají dobrému! (Řím. 8,28)"

Pod tímto textem se podepsali představitelé těchto církví a institucí: Slovenská evangelická církev a.v., Církev bratrská, Slezská evangelická církev a.v., Pravoslavná církev Československa, římskokatolická církev, Církev československá, Evangelická církev metodistická, Českobratrská církev evangelická, Bratrská jednota baptistů, Jednota bratrská, Křesťanská reformovaná církev na Slovensku, Komenského bohoslovecká fakulta, Slovenská evangelická bohoslovecká fakulta, Ekumenická rada církví v Československu, Husova československá bohoslovecká fakulta.

b) prohlášení ČCE

Prohlášení synodní rady určené všem sborům ČCE z 21. srpna 1968


Zveřejněno v Český bratr, roč. 44, č. 7.

„Milost Vám a pokoj od Boha Otce našeho a Pána Ježíše Krista Milí bratří a sestry, Píšeme Vám tento dopis v dopoledních hodinách dne, v němž suverenita a svoboda naší republiky byla porušena zásahem zvenčí. Jsme tím hluboce otřeseni a toužíme v této těžké chvíli být spojeni co nejvíce se všemi Vámi v našich sborech. Přihlásili jsme se rádi k obrodnému dílu našeho lidu v čele s presidentem Ludvíkem Svobodou, ministerským předsedou Oldřichem Černíkem a prvním tajemníkem KSČ Alexandrem Dubčekem. V tomto úsilí vidíme pokračování našich nejlepších národních a duchovních tradic. Jménem celé naší církve protestujeme proti ohrožení tohoto obrodného procesu, proti porušení suverenity našeho státu a proti příchodu cizích vojsk a žádáme jejich odchod. Nevíme, co nám přinesou další dny. Sdílíme nyní spolu s se svým lidem všechnu jeho bolest a naději. Vyzýváme Vás, bratři a sestry v našich sborech, abyste věrně pokračovali v nastoupené cestě a osvědčili se jako služebníci spravedlnosti, lidskosti a svobody. Prosme společně za moudrost, abychom poznávali, co máme odpovědně činit v této době. Připomínáme si dnes ty bratry ve světě, kteří hledali východiska z nejtěžších situací v nenásilném odporu. Prosme, abychom jako křesťané směli opravdu evangelia vyznávat, a jako občané svého státu myslet, mluvit a pracovat ve svobodě a pokoji. Nechť nás všecky spojuje a vede jistota našich husitských a bratrských otců, že Pravda Páně zvítězí! Ve víře, lásce a naději s vámi spojená Synodní rada českobratrské církve evangelické V Praze 21. srpna 1968"

Prohlášení synodní rady z 28. srpna 1968


Zveřejněno v Český bratr, roč. 44, č. 7.

„Všem sborům českobratrské církve evangelické:
Milý bratři a sestry, Prošli jsem spolu s Vámi a se vším naším lidem vzrušující dny, ve kterých se jednalo o svobodě a svrchovanosti našeho státu i všeho života v něm. Ve vší úzkosti posilovala nás víra, že Ježíš Kristus, náš Pán a Spasitel svou obětí na kříži i svým vzkříšení již odňal moci zla jeho vládu, že již nás osvobodil k životu v pravdě a službě a učí nás, jak stát v této jeho svobodě a hledat jeho království spravedlnosti a pokoje. Povzbuzovala nás však také úžasná jednota našeho lidu, nově probuzený zápal naší mládeže pro lidská práva, jimiž má být naplněn náš národní a státní život. Byli jsme vděčni za obětavou práci rozhlasových i televizních pracovníků a solidaritu všech vrstev našeho lidu. Věříme, že se Pán Bůh odkazem našich reformačních tradic dotýkal mocně mnohých srdcí a probouzel je k nové touze po pravdivém lidství. Myslili jsme na velikou odpovědnost našich zákonných představitelů při jejich obtížném jednání a prosili za jejich věrnost poznané pravdě, statečnost a spravedlnost. Příchod cizích vojsk do naší vlasti považujeme za nespravedlivé a hrozné pošlapání mezinárodního práva. Je to i veliké neštěstí a rána, která se dlouho nezahojí. Jedinou nápravu tohoto stavu vidíme v úplném odchodu cizích vojsk, v obnově státní suverenity a pokračování demokratizačního úsilí. Vás, bratři a sestry v našich sborech, prosíme, abyste k tomu napomáhali tím, že v důvěrném soustředění na Krista a evangelium, v klidné moudrosti nepodlehnete malomyslnosti ani hněvu a budete se zasazovat o spravedlnost, pokoj a radost ve všech životních vztazích. Podpoříte tím nejlépe snahy našich ústavních činitelů, zákonné vlády a parlamentu v jejich těžkém úkolu setrvat na cestě obrodného úsilí. Dbejte o to, aby se naše sbory obnovovaly ve své věrnosti pravdě evangelia, v péči o duchovní vedení dětí a mládeže, v pastýřské starosti o nemocné a ustarané, v modlitbách jedněch za druhé i za ty, kteří mají velikou odpovědnost za správu našeho státu a všechnu veřejnou činnost. Naším programem není nenávist, rezignace a nečinnost, ale aktivní víra, pracovitá láska a trpělivá naděje. Na této cestě se vzájemně povzbuzujme. Bůh pokoje buď s Vámi! S bratrským pozdravem Synodní rada českobratrské církve evangelické V Praze 28. srpna 1968"

c) prohlášení CČS

Prohlášení Ústřední rady Církve československé ze dne 21.8. 1968


Zveřejněno v Českém zápase ze dne 12.9. 1968, roč. 51, č. 35.

„Patriarcha Československé církve dr. Miroslav Novák svolal na dnešní ráno předsednictvo ústřední rady. Vedení československé církve stojí plně za presidentem republiky Ludvíkem Svobodou a za naší zákonnou vládou. Žádá všechny věřící, aby v duchu výzvy našich státních představitelů zachovali klid, moudrou rozvahu a jednotu, nejúčinnější zbraně k zajištění naší svobody."

Patriarchovo prohlášení k věřícím z 23. srpna 1968


Zveřejněno v Českém zápase ze dne 12.9. 1968, roč. 51, č. 35.

 „Bratři a sestry, v této mimořádně vážné době se k Vám znovu obracím. Modlím se, abychom všichni obstáli. Vždyť víme, komu jsme uvěřili a kdo má slovo života. Jsme v rukou Božích. Lid starozákonní smlouvy i v nejtěžších chvílích měl slovo Hospodinovo: „Neboj se, já jsem s tebou" (Iz 43,5) a zaslíbení: „Budu s tebou!" (1.M 26,3). Proto stojíme dnes po boku ostatních občanů bez rozdílu v jednotě myslí i srdcí v zápase za svobodu, spravedlnost a lidskou tvář socialismu v naší vlasti. Proto žádáme znovu, aby odešla vojska Varšavské smlouvy z naší země, aby se mohly dát do práce naše zákonné, řádně zvolené vládní orgány, prezident republiky Ludvík Svoboda, Národní shromáždění s předsedou J. Smrkovským, vláda v čele s ing. O. Černíkem, právě tak, jako nový ústřední výbor KSČ se svým prvním tajemníkem Alexandrem Dubčekem. Bratři a sestry, jděte s klidem a rozvahou za svými povinnostmi, abychom si mohli jednou „stoupnout před dějiny a studem nezrudnout" (Otakar Fischer). 23.srpna 1968 Váš Dr. Miroslav Novák, patriarcha"

Patriarchovo slovo věřícím ze dne 29. srpna


Zveřejněno v Českém zápase ze dne 12.9. 1968, roč. 51, č. 35.

„Sestry a bratři, V uplynulých tragických dnech jsme s naším národem procházeli údolím stínů smrti. Ve dnech hořkosti a ponížení nás vedla naděje, že Kristus za každých okolností vládne nad dějinami. Posilovala nás hluboká lidská solidarita, posilovaná touhou po pravdě a svobodě. V těchto dnech trpných zkoušek i nových nadějí pokorně děkujeme Pánu Bohu, že od nás neodňal chránící ruku. Děkujeme všem těm z našich národů, ať už stojí na místech nejpřednějších či jakýchkoliv jiných, kteří za nás vzali naše břímě na sebe a v duchu našich národních tradic se podle svých sil a možností přičinili o to, že naše národy ve dnech tvrdé zkoušky neztratily před tváří celého světa mravní právo na svoji další existenci a na oprávnění k další spolupráci při budování společnosti, která cítí pravdu, spravedlnost a svobodu. Děkujeme nakonec také Vám všem, sestry a bratří z diecézních rad i z náboženských obcí, za vaše modlitby i vám, kteří jste nám podali zprávy o tom, jak jste se v oněch těžkých chvílích rozhodování zařadili do jednoty našich národů a osvědčili při tom tolik potřebný klid a rozvahu. Vaše víra v Pána církve i světa vám k tomu všemu dávala sílu. Všichni jsme byli spojeni neviditelným poutem k v jedno obecenství. Prosíme všechny: uchovejte si je s pomocí Boží i do všech našich budoucích dnů, ať ony budou jakkoli nesnadné. I nadále v nich stůjme věrně za naší vládou, která začíná s velkými obtížemi, ale s nadějnou perspektivou připravovat normalizaci poměrů v našem státě. Buďme ji všichni v jejím úsilí nápomocni. Bratři a sestry, prosíme vás, abyste neustávali ve svých modlitbách za naši církev a za všechny církve a křesťany v naší vlasti, abychom všichni měli dost lásky, odhodlání a sil k věrnějšímu následování Ježíše Krista a k budování Božího království na zemi než dosud. Modleme se však ustavičně i za všechny své spoluobčany, aby byli rozvážní a naplněni ochotou k službě vlasti. Neustávejme v modlitbách za presidenta republiky Ludvíka Svobodu, za představitele a členy Národního shromáždění a vlády, Komunistické strany Československa a celé Národní fronty. Ve svých modlitbách si připomínejme ty nevinné naše lidi, jejichž krev byla prolita v naší zemi. Snažme se odpustit i těm, kteří v tragickém omylu vstoupili se zbraní v ruce na naše výsostné území. S vděčností za to, že dosud můžeme žít a pro Pána Boha, národ a vlast pracovat, pak přesvědčujeme svými slovy i činy všechno okolo nás, že „ dobrý je Hospodin, silou je v den soužení, a zná ty, kdož v něho doufají." (Nahum 1,7) V Praze dne 29. srpna 1968"

d) prohlášení biskupa Františka Tomáška

„Provolání k věřícím" biskupa F. Tomáška, pastýřský list byl čten 1. září: Převzato z Kolektiv autorů. Pastýřské listy 1945-2000: Arcidiecéze pražská. Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 2003.

„Bratři a sestry, v těchto pohnutých chvílích našich národů Vás opět vybízím, abyste zachovali odvahu a nedali se nikým strhnout k činům, které jsou neslučitelné s křesťanským postojem a s našim národním vědomím. S důvěrou nepřestáváme volat k Bohu, aby naší zemi dal svobodu a pokoj. Události dělají lidé, ale nad dějinami bdí Bůh. Stojíme pevně za legálními představiteli naší republiky a ujišťujeme je naší neochvějnou podporou a solidaritou. Věříme, že mají vědomí dějinné odpovědnosti za naše národy a konají všechno, aby je uchránili před možnými nedozírnými pohromami. Zároveň Vás snažně prosím: buďte si co nejblíže jeden druhému bez rozdílu..."

e) prohlášení CASD

Nedatovaný oběžník číslo 19/68 Unijního výboru CASD, který vznikl mezi 26. a 29. srpnem (čten v sobotu 31.8.68)

Dokument z archivu CASD

„Všem kazatelům a sborům Církve adventistů s.d.
Milý bratři a sestry v blahoslavené adventní naději! V uplynulých dnech jsme prožívali mimořádné a nečekané události v naší vlasti a naše srdce bylo sevřeno úzkostí o další vývoj situace. Ihned v sobotu 24. srpna 1968 jsme konali v pražských sborech modlitebná shromáždění a volali jsme k tomu, který jest „útočiště i síla a ve všelikém soužení pomoc vždycky hotová" Ž 46. Věříme, že také i vy jste konali ve sborech modlitební chvíle, když závažnost situace k tomu přímo vybízela. Litujeme, že jsme nemohli dát do církve jednotný pokyn, protože Praha byla odříznuta od telefonického, telegrafického i písemného tj. poštovního spojení. Nejsme již na konci, ale teprve na počátku velkých událostí. Máme na mysli vznešené ideály jako je svoboda, humanita, demokracie, důstojnost člověka. Ze všeho nám leží na srdci nejvíce náboženská svoboda a bojíme se o její osud. Uvědomujeme si, že nebudeme svobodni jako křesťané, nebudeme-li svobodni jako občané. Leží nám na srdci osud naší vlasti, která je nám domovem a ve které chceme žít životem důstojným, čestným a svobodným podle slova Písma: „abychom střízlivě, spravedlivě a pobožně živi byli na tomto světě, očekávajíce té blahoslavené naděje a příští slávy velikého Boha a Spasitele našeho Jezukrista". Titus 2,12.13. Obracíme se tedy na všechny sbory v naší vlasti, na všechny kazatele a činovníky s výzvou, aby v našich rodinách byly konány modlitební chvíle ve všední dny a oznamujeme, že sobota dne 7. září 1968 jest stanovena v celé naší vlasti jako sobota modliteb a dobrovolného půstu. Končíme slovy 2. Paralip. 7, 14-15 a věříme, že dobrý Otec nebeský se mocně přizná ke svému lidu.
Za vedení církve:
O. Sládek v.r. H. Petr v.r."

f) prohlášení SPVC

Prohlášení vedení SPVC ze dne 25. srpna 1968

Převzato z materiálu Informační zpráva o církevně politické situaci v ČSSR SUA, Sv. 126, Ar.j.: 203/4.

„Duchovním a věřícím všech církví Víme, že svoboda náboženství je věc, která vám leží na srdci nejvíce a jste znepokojeni o její osud. Pamatujte však, že nebudete svobodni jako křesťané, nebudete-li svobodni jako občané. Je mnoho věcí, které rozdělují lid této země, je jich však více, které jej spojují. Jsou chvíle, kdy je bezpodmínečně třeba jednotně hájit nejzákladnější předpoklady důstojné lidské existence. Není čas pro oživování starých sporů, živení vzájemných podezření a vyřazování kohokoliv na základě minulosti. Čím kdo je, musí ukázat dnes. Podle jeho dnešního postoje se bude rozhodovat, patří-li do společnosti čestných lidí, nebo se z ní definitivně vyobcoval. Jsou chvíle v životě národů, kdy vše začíná znovu, nebo se vše definitivně vymazává. Kde je dělící linie mezi lidmi a těmi ostatními?

  • V nekompromisním jednotném odporu proti okupaci, hanebné, ponižující a protiprávní.
  • V důsledném pokračování demokratické linie naší politiky, formulované a zahájené lednem.
  • Ve věrnosti legálním orgánům a představitelům této země, kteří musí být osvobozeni a mít všechny možnosti svobodné práce, svobodného rozhodování a svobodného spojení se svým lidem, aby mohli znát, co si přeje národ, a co národu říci, jak je toho možno dosáhnout.
Co můžete dělat jako křesťané?
  • Být pevní, hrdí, nedat se zneužít, nekolaborovat a nikým a za žádných okolností.
  • Pomáhat těm, na něž potíže těchto dnů nejtíže dopadají: starým, slabým, ohroženým.
  • Jíst potřebují i ti, kdo nemají sílu stát ve frontách. Nenech je hladovět!
  • Spát potřebují i ti, jejichž domovy jsou ohroženy. Nezavři před nimi své dveře!
  • Nikdo není sám, nikdo není bezmocný, každý může v těchto dobách něco udělat. Neodmítni pomoc, budeš-li o ni požádán
Východisko je jenom v aktivitě nás všech. V jednotě, ve vytrvalosti. Nedej se zmást, i kdyby se vysílače odmlčely. Nedej se usmýkat únavou k beznaději. Kolem jsou lidé, kteří pracují dál a potřebují i tvou odvahu, důvěru, myšlenky, ruce. Vysvětluj, přesvědčuj, povzbuzuj. Braň se proti slepé síly pohrdání, proti těm, kteří nevědí co činí, nestav slepou nenávist, ale ukaž jim, jak jsou zneužíváni. Jen pro zrádce není návrat. Jen pro lhostejné není budoucnost. Jen vyděšení si připravují osud otroků. Ať žije svobodné demokratické socialistické Československo! Sekretariát pro věci církevní MKI"

10. Bibliografie

Literatura

Babiuchová, Jolanta; Luxmoore, Jonathan. Vatikán a rudý prapor: Boj o duši východní Evropy. Praha: Volvox globator, 1999.

Belda, Josef; Hoppe, Jiří; Pecka, Jindřich. Prameny k dějinám československé krize v letech 1967-1970: Občanská společnost 1967-1970. Brno: Doplněk, 1998.

Casaroli, Agostino. Trýzeň trpělivosti: Svatý stolec a komunistické země (1963-1989). Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 2001.

Cuhra, Jaroslav. Církevní politika KSČ a státu v letech 1969-1972. Praha: Ústav pro soudobé dějiny, 1999.

Černý, Pavel. Českobratrská církev evangelická. Praha: Sekretariát pro věci církevní MK ČSR - edice „Na pomoc pracovníkům v oblasti státní církevní politiky", 1982.

Drejnar, Jiří. Na cestách a objížďkách mého života. Praha: Luxpress, 2001.

Fiala, Petr; Hanuš, Jiří. Skrytá církev: Felix M. Davídek a společenství Koinótes. Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury, 1999.

Filipi, Pavel. Do nejhlubších hlubin: život, setkávání, teologie. Praha: Kalich 1990.

Hartmann, Jan; Svoboda, Bohumil; Vaško, Václav. Kardinál Tomášek: generál bez vojska...?. Vyšehrad: Praha, 2003.

Kaplan, Karel. Církev a stát: Československo v letech 1948-1953. Praha: Ústav pro soudobé dějiny AVČR, 1993

Kaplan, Karel. Těžká cesta: Spor Československa s Vatikánem 1963-1973. Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury, 2001. Kolektiv autorů.

Pastýřské listy 1945-2000: Arcidiecéze pražská. Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 2003.

Kopeček, Michal. Bolševismus, komunismus a radikální socialismus v Československu. Praha: Ústav pro soudobé dějiny AVČR, 2003.

Liška, Ondřej. Církev v podzemí a společenství Koinótes. Brno: Sursum, 1999

Pfann, Miroslav. Nová orientace v Českobratrské církvi evangelické. Středokluky: Zděněk Susa, 1998.

Smolík, Josef. Josef L. Hromádka: Život a dílo. Praha: Ekumenická rada, 1989.

Šturák, Peter. Dějiny Gréckokatolíckej církvi v Československu v rokoch 1945-1989. Prešov: Náboženské vydavatel‘sto Petra, 1999.

Archivní prameny

Archiv Církve adventistů sedmého dne

Archiv Českobratrské církve evangelické

Archiv Ministerstva vnitra ČR

Státní ústřední archiv
- Fond předsednictva ÚV KSČ -
- Fond sekretariátu pro věci církevní Ústav pro soudobé dějiny -
- materiály komise vlády ČSSR pro analýzu let 1967-1970

Periodika

Aktuality z církve českobratrské evangelické

Český bratr - časopis ČCE

Český zápas - týdeník církve československé

Hlas pravoslaví

Jednota bratrská - měsíčník úzké rady Jednoty bratrské Katolické noviny Kostnické jiskry

11. Poznámky

1 Viz. BABIUCHOVÁ, Jolanta; LUXMOORE, Jonathan. Vatikán a rudý prapor: Boj o duši východní Evropy. Praha: Volvox globator, 1999, str. 162.

2 Dokument „Připomínky ke koncepci církevně politické práce, vztahu naší společnosti k věřícím a návrhy na nejbližší postup", Státní ústřední archív, Fond 02/1 - Předsednictvo ÚV KSČ, Sv. 65, Ar. j.: 73/14. Jiný dokument se zmiňuje o tom, že asi 30% obyvatel je plně religiózních, 30% je ateistů a zbytek je nevyhraněný, viz. Informace o církevně politické situaci v českých zemích, SÚA, Fond 02/1 - Předsednictvo ÚV KSČ, Sv. 76, Ar. J.: 106/6a, příloha III.

3b SÚA, Fond 02/1 - Předsednictvo ÚV KSČ, Sv. 65, Ar. j.: 73/14. str. 17

4 tamtéž str. 22

5 Tento bod dokumentu však nebyl jako jediný přijat.

6 Například Katolické noviny vzrostly z 31 tisíc výtisků z roku 1966 na 170 tisíc výtisků v roce 1969. Viz. Informační zpráva o církevně politické situaci v ČSSR, SÚA, Sv.:126, Ar.j.: 203/4.

7 SÚA, Fond 02/1 - Předsednictvo ÚV KSČ, Sv. 126, Ar. j.: 203/4. str. 86-7.

8 Například dne 4.12. 1968 bylo výnosem MKI čj. 16484/68 C zrušen výnos čj. 3763-II/52, který povoloval vydávání pastýřských listů, oběžníků, instrukcí a jiných pastoračních dopisů, jen byly-li státem schváleny. Texty měly být pouze zaslány k archivaci na SPVC MKI.

9 Jak uvádí ve své knize Jaroslav Cuhra, jedná se o první dokument v Československu, pod nímž se podepsali nejvýznamnější představitelé římskokatolické, pravoslavné i protestantské tradice. viz. CUHRA, Jaroslav. Církevní politika KSČ a státu v letech 1969-1972. Praha: Ústav pro soudobé dějiny, 1999, str. 23.

10 PFANN, Miroslav. Nová orientace v Českobratrské církvi evangelické. Středokluky: Zděněk Susa, 1998, str. 23.

11 SMOLÍK, Josef. Josef L. Hromádka: Život a dílo. Ekumenická rada: Praha, 1989, str. 157.

12 Český bratr - časopis ČCE, ročník 44, č. 7. str. 122.

13 Aktuality z Českobratrské církve evangelické, Kancelář synodní rady CČE, rok 1968, číslo 7. z 17.10.1968.

14 Český bratr - časopis ČCE, ročník 45, č. 1. str. 15.

15 Souhrn informací získaných v poslední době k činnosti církví v ČSSR. Archiv ministerstva vnitra ČR. Fond A 2/3. Inv.j. 2282. Dokument pochází z 21.3.1969.

16 Synod svému národu. Poselství XVI. synodu ČCE veřejnosti. Archiv ČCE.

17 Předběžně byl navržen název Hnutí koncilové obnovy.

18 Dotazník Sociologického ústavu ČSAV, SÚA, Fond : MK ČSR/ČR - SPVC, Materiál MKI, Karton 18, čís. sine1968/C.

19 Dne 12.9.1968 byl ze setkání kněží litoměřické diecéze zaslán telegram prezidentu republiky, který mu vyjadřoval podporu, ale zmínky o okupaci neobsahoval.

20 HARTMANN, Jan; SVOBODA, Bohuslav; VAŠKO, Václav. Kardinál Tomášek: generál bez vojska...?. Vyšehrad: Praha, 2003, str. 49.

21 Zpráva o katolické církvi a vysokoškolském hnutí. Archiv ministerstva vnitra ČR. Fond A34II. Inv.j. 3212. Dokument pochází z 14.7.1970.

22 Snaha vytvoření národní církve byla počáteční strategií komunistického vedení vůči římskokatolické církvi, tento záměr se však nepodařil a byl velice brzo opuštěn.

23 Děkan zde vyjadřuje porozumění motivům Jana Palacha, jeho čin vnímá jako výzvu k odpovědnosti.

24 SÚA, Fond 02/1 - Předsednictvo ÚV KSČ, Sv. 126, Ar. j.: 203/4. str. 73.

25 Vyjádření z oběžníku o občanské a křesťanské svobodě je však citací výzvě k věřícím, které nechalo vedení SPVC vysílat 25. srpna rozhlasem.

26 Na Slovensku došlo k jedné výjimce. Dne 8.srpna 1969 bylo slovenskými církvemi společně vydáno prohlášení, které za CASD podepsal předseda Slovenského sdružení Gašpar Lovaš. Dokument upozorňuje, že křesťané mají být nástrojem smíření a varuje, aby se věřící nedali zneužít k činům, které jsou v rozporu s křesťanskou vírou. Byl zaslán představitelům všech církví na Slovensku, ale obrací se jak k duchovním, tak i laikům.

27 Zpráva o činnosti v nekatolických církvích a sektách. Archiv ministerstva vnitra ČR. Fond A34II. Inv. J.: 3213. Dokument pochází z 9. prosince 1970.

28 SÚA, Fond 02/1 - Předsednictvo ÚV KSČ, Sv. 126, Ar. j.: 203/4

29 viz. CUHRA, Jaroslav. Církevní politika KSČ a státu v letech 1969-1972. Praha: Ústav pro soudobé dějiny, 1999, str. 45-47.

30 viz. Český bratr: časopis ČCE, roč. 44, č. 9.

31 Materiály k XVI. synodu, Archiv ČCE.

32 Český zápas, roč. 51, čís. 35.

Jiří Piškula

Zdroj: časopis Getsemany, léto 2010



 
Příbuzné odkazy
· Více o Studie
· Novinky od Mainstream


Nejčtenější článka o Studie:
Základní rozdíly mezi Koránem a Biblí. Část 2.


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 4.5
Hlasů: 2


Prosím, ohodnoť tento článek:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Normální
Špatný


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku


Sdílej článek | Podělte se o tento článek s přáteli! Doporučte jej stisknutím tlačítka:

"Přílohy a poznámky ke studii Boží spolupracovníci: Pražské jaro 1968, ..." | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se


Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.11 Seconds