V zápase o Trumpovo prezidentství hraje náboženství stále více rozdělující roli
Datum: Úterý, 11. únor 2020 @ 20:20:24 CET
Téma: Zajímavosti


V zápase o Trumpovo prezidentství hraje náboženství stále významnější a stále více rozdělující roli

Při zpravodajství o závěru procesu impeachmentu amerického prezidenta Donalda Trumpa se do českých médií nedostaly (anebo dostaly pouze okrajově) dva významné náboženské momenty

Tím prvním byl velmi emotivní projev republikánského senátora Mitta Romneye, v němž se odmítl přidat ke svým republikánských stranickým kolegům, ale prohlásil, že prezident Trump je vinen v jednom ze zločinů (zneužití moci), které tvořily podstatu impeachmentu. Mitt Romney (*1947) je velmi známá postava americké politiky i náboženství. Jako vlivný člen Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů se roku 2002 stal guvernérem státu Massachusetts, roku 2008 byl jedním z kandidátů republikánských primárek (vyhrál je nakonec John McCain), a roku 2012 v těchto primárkách dokonce zvítězil. V souboji o úřad prezidenta USA s Barackem Obamou ale nakonec prohrál. Ve všech těchto veřejných událostech překonával handicap příslušnosti k menšinové, donedávna ostrakizované mormonské církvi. Roku 2018 se stal senátorem za „mormonský stát“ Utah.

Své prohlášení začal Romney slovy: „Jsem hluboce náboženský. Moje víra je v samém jádru toho, kdo jsem.“ Navázat na tato slova byl schopen až po téměř deseti vteřinách: „Složil jsem před Bohem nesmírně důležitou přísahu.“ Tato přísaha Romneyho údajně postavila před nejtěžší rozhodnutí jeho života a vyžádala si, aby uznal prezidenta Trumpa vinným v případě prvního ze dvou článků impeachmentu: zneužití moci. Romney dále řekl, že si je vědom toho, jak přísně ho za toto rozhodnutí odsoudí někteří voliči ve státě Utah, někteří jeho spolustraníci i sám prezident. „Copak si někdo vážně myslí, že bych akceptoval tyto důsledky z jiného důvodu než kvůli přesvědčení, že to po mně vyžaduje můj slib před Bohem?“ řekl silně pohnutý Romney kromě jiného.

Druhý pozoruhodný moment závěru impeachmentu se odehrál na Národní modlitební snídani, která se letos konala ve čtvrtek 6. února. Na vzniku snídaně se roku 1953 v době prezidenta Dwighta D. Eisenhowera podílel také známý kazatel Billy Graham. Vůdčí myšlenkou každoroční snídaně (a navazujících akcí) je přesvědčení, že různé politické názory a postoje mohou být aspoň částečně překonány modlitbou a společenstvím. V tomto duchu také hovořil před asi třemi tisíci hostů letošní hlavní řečník, ekonom, hudebník a spisovatel Arthur C. Brooks. Téma jeho řeči bylo stejné jako titul jeho poslední knihy: Miluj své nepřátele (2019). Ve vystoupení, které následovalo po Brooksovi, se prezident Trump od tohoto poselství odvrátil: „Nevím, zda s Arthurem souhlasím,“ řekl, tvrdě odsoudil své politické oponenty (Mitta Romneyho na prvním místě) a využil příležitost k agitaci pro svou prezidentskou kandidaturu. Potlesk, který jeho vystoupení provázel, demonstroval hloubku nejen politického, ale i náboženského (křesťanského) rozdělení současné americké společnosti.

Zdeněk Vojtíšek

Zdroj: https://info.dingir.cz/

Trump promluvil na Národní modlitební snídani. Bylo to nechutné divadlo, reagoval jezuita

„Všichni jsme dnes tady sjednoceni ve společném přesvědčením. Víme, že náš národ je silnější, naše budoucnost je jasnější a naše radost je větší, když se obracíme k Bohu a žádáme ho, aby seslal svou milost do našich životů,“ řekl Trump.

„Všichni zde znovu potvrzujeme tyto nadčasové pravdy: Víra nás udržuje svobodné. Modlitba nás posiluje. A sám Bůh je autorem života a dárcem milosti,“ uvedl.

Na letošní snídani bylo pozváno více než 3 500 hostí. Byly mezi nimi volení zástupci, náboženští a političtí představitelé demokratů i republikánů. Mezi politiky z jiných zemí to byl například viceprezident z Tchaj-wanu.

James Martin: Bylo to nechutné divadlo

Katolický jezuitský kněz Trumpovo vystoupení ostře kritizoval a vyzval k bojkotu akce. „Prezidentův projev u Národní modlitební snídaně byl nechutný. Sebestředný, nenávistný a zaměřující se na své „nepřátele“, což je pravým opakem modlitby,“ napsal na sociální síti populární jezuitský kněz a autor.

Dále poznamenal, že v jádru křesťanského učení je pokorný vztah věřícího vůči Bohu, ale také posvátná bázeň před učením Kristovým o milování nepřítele. „Tím posledním místem, kde by se člověk mohl chlubit svou marností nebo ignorovat Ježíšovo učení, je právě modlitba.“

Domnívá se, že představitelé katolické církve a vůdci by měli tuto akci v budoucnu bojkotovat, pokud se „bude pokračovat v tomto duchu.“

Nancy Pelosiová z Demokratické strany – členka katolické církve – uvedla, že se za Trumpa modlí „velmi často.“ „Modlím se za něj často, protože koná proti naší ústavě a našim hodnotám,“ řekla podle Time po modlitební snídani. „Opravdu potřebuje naše modlitby.“

Jeden z Trumpových spojenců z konzervativní křesťanské evangelikální komunity, reverend Robert Jeffress z baptistického sboru z Dallasu, uvítal prezidentův projev.

„Myslím, že prezident měl naprosto pravdu v tom, co řekl,“ poznamenal Jeffress. „Nebylo to politicky korektní, ale nestal se prezidentem, protože byl politicky korektní.“

CBN News informuje, že tuto každoroční akci pořádají členové Kongresu Spojených států v spolupráci náboženskou organizaci The Fellowship Foundation a cílem je shromáždit politické, náboženské a podnikatelské lídry. V minulosti se setkání účastnili ku příkladu Matka Teresa nebo bývalý britský premiér Tony Blair. Toto je podruhé, co Trump hovořil při modlitební snídani, dodává CBN News. Národní modlitební snídaně se od dob prezidenta Dwighta D. Eisenhowera účastnil každý americký prezident.

Zdroj: www.krestandnes.cz

Váš prezident byl vystaven hroznému utrpení. Trump byl po zproštění obvinění útočný

Americký prezident si den poté, co nebyl odvolán z funkce, stěžoval na zkorumpované a nečestné lidi, kteří jeho i jeho rodinu a zemi vystavili hroznému utrpění. Řekl to při ranní modlitbě ve Washingtonu.

„Jak každý ví, moje rodina, naše skvělá země a váš prezident byli vystaveni hroznému utrpení od velmi neupřímných a zkorumpovaných lidí,“ řekl Trump na každoroční Národní snídani s modlitbou ve Washingtonu, která se konala už po osmašedesáté.

Mluvil z pódia, kde se k němu přidali šéfové kongresu včetně demokratické předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové, která vedla proces impeachmentu proti němu.

„Udělali všechno možné, aby nás zničili, a velmi silně tím poškodili náš národ,“ řekl Trump, který triumfálně držel výtisky dvou novin s titulky Očištěn.

Jeho vzkaz působil vedle vyjádření ostatních jako prásknutí bičem. Hlavní mluvčí, harvardský profesor Arthur Brooks mluvil o krizi způsobené opovržením a o polarizací národa a naléhal na všechny aby „milovali své nepřátele“.

„Já nevím, jestli s vámi souhlasím,“ reagoval na jeho slova Trump. „Nemám rád lidi, kteří užívají své víry k obhájení toho, o čem vědí, že je to špatné,“ dodal se zřejmou narážkou na utažského senátora Mitta Romneyho, který byl jako jediný republikán pro odvolání Trumpa kvůli zneužití pravomoci. „Nemám rád ani lidi, kteří říkají 'Modlím se za vás', když víte, že to tak není,“ dodal s narážkou na Pelosiovou. Ta loni uvedla, že se za prezidenta modlí.

Pelosiová označila Trumpovy poznámky na nábožensky naladěném setkání za nevhodné. Prohlásila, že nehledě na to, co si prezident myslí, se za něj skutečně modlí. Důvodem je podle ní to, že prezident významně „sešel z cesty” určené americkými hodnotami a ústavou.

V Trumpově vyjádření jinak zazněly obvyklé předvolební řeči o posilování ekonomiky. To Pelosiová odsoudila, protože se to nehodilo na událost určenou k modlitbám a rozjímání.

Vztahy Pelosiové a Trumpa jsou kvůli impeachmentu na bodu mrazu. Prezident předsedkyni při svém projevu v Kongresu z úterý na středu nepotřásl rukou, ona zase na oplátku před kamerami roztrhala kopii textu jeho proslovu. Ani ve čtvrtek se nepozdravili a prezident se při jejím vystoupení kabonil a odvracel se.

Trump se k impeachmentu vyjádřil až ve čtvrtek, ve středu zveřejnil jen krátké tweety o úspěchu trumpismu a o vítězství země nad impeachmentovou fámou. Nezmiňoval ho ani ve svém úterním projev o stavu Unie.

Zdroj: www.novinky.cz





Tento článek najdete na Notabene - Hydepark baptistů
http://notabene.granosalis.cz/

Adresa tohoto článku je:
http://notabene.granosalis.cz//modules.php?name=News&file=article&sid=5094