Historie cestovky Thomase Cooka: Od protialkoholního tažení po finanční krach
Datum: Čtvrtek, 26. září 2019 @ 14:29:56 CEST
Téma: Zajímavosti


Thomas Cook. Tato dvě slova se stala synonymem moderního pojetí cestovního ruchu, ale též bohaté tradice sahající hluboko do 19. století. S tím je však nyní konec. Jedna z nejstarších cestovních kanceláří světa, jejíž služeb využívalo asi 19 milionů klientů ročně, kvůli finančním problémům zkrachovala. Británie teď musí dopravit domů desítky tisíc lidí, kterým cestovka již nemohla zaplatit zpáteční lety.

Na počátku hromadného turismu stál baptistický pastor Thomas Cook a alkohol. Důvodem tehdy nebylo v první řadě zprostředkovat lidem zážitky z nových míst, ale odradit je od konzumace alkoholu. Cook byl totiž zapřísáhlým odpůrcem alkoholu a členem protialkoholového hnutí, na podporu abstinence pořádal různá setkání a procesí.

Není divu, že první zájezd, který v roce 1841 zorganizoval, byla cesta vlakem z Leicesteru do Loughborough na schůzku abstinentů. Cook na ni tehdy dopravil 570 lidí. Železniční společnost mu poskytla malou odměnu za prodané jízdenky. V ceně za jeden šilink byla zpáteční jízdenka otevřeným vozem třetí třídy, chléb se šunkou a šálek čaje.

Po dalším půl roce nabídl Cook přátelům cesty vlakem na koňské dostihy v Derby, na nichž se scházelo kolem 5000 lidí. Zájezd do Liverpoolu o čtyři roky později si rezervovalo 1200 lidí. Mělo to takový úspěch, že Cook musel výlet pro dalších 800 lidí zopakovat už za dva týdny.

Vlastní cestovní kancelář založil v roce 1845. Byznys se díky rozvoji železnic  úspěšně rozjížděl. Cook začal organizovat zájezdy i do vzdálenějšího Skotska. V roce 1851 umožnil 150 000 lidem vyrazit na Světovou výstavu v Londýně.

Pobožný muž nazval cestování náhradní drogou. Nepij, ale cestuj a poznávej, radil svým zákazníkům.

S cestovkou do celého světa

První zahraniční zájezd byl jen otázkou času. Když začaly železniční společnosti otevírat vlastní cestovní kanceláře, Cook vyrazil se sloganem: "Zapomeňte na Skotsko, nyní volá Švýcarsko, láká Paříž a cesty po Rýnu."

Jeho "velké okružní cesty" po Evropě se brzy staly pověstnými. Jménem své společnosti sám prováděl cestující po cizích krajích. Po ledovcích v Alpách nebo na pouti do Říma, Cook byl všude. K jeho klientele patřili zejména učitelé, duchovní, lékárníci a částečně i nižší šlechta.

V roce 1866 vedl Cook první zájezd do Severní Ameriky a o tři roky později vyrazil do Egypta. Roku 1871 přibyla Palestina, později Bermudy, Maroko a další země. Zároveň nabízel jízdenky, ubytování, rezervace v restauracích či vystavování cestovních šeků. Ve svém oboru byl skutečným průkopníkem, svým klientům začal nabízet i knižní průvodce, cestovní zavazadla či turistické boty.

Postupně síť cestovních kanceláří rostla a Cookovi agenti převzali v mnoha zemích funkci britského konzula. Od roku 1877 měl vlastní cestovní kancelář v Evropě, Americe, Austrálii, na Blízkém východě a v Indii

Organizoval i dopravu desetitisíců muslimských poutníků do Mekky. Jeho služeb využívali také indičtí mahárádžové, kteří s ním nechali cestovat své rodiny, slony či tygry. Když císař Vilém II. vyrazil do Orientu, bylo to s Cookem.

Po Cookově smrti v roce 1892 zůstala firma ještě jednu generaci v rukou rodiny, než ji jeho vnuk Thomas v roce 1928  prodal belgickým majitelům Orient Expressu. Za druhé světové války se ale stala součástí znárodněných britských železnic. Po válce se opět rozběhly prodeje hromadných zájezdů.  Do roku 1950 cestovalo každý rok do zahraničí více než milion Britů, zejména do Francie, Itálie, Španělska a Švýcarska.

Cestovka Thomas Cook se vrátila do soukromého vlastnictví v roce 1972 a zažila řadu fúzí a převzetí. V roce 2007 se sloučila s britským majitelem Airtours, MyTravel Group, který v roce 2011 téměř zkrachoval, ale banky jej zachránily. Nyní, po 178 letech, v odvětví, které by jeho zakladatel už nepoznal, Thomas Cook možná dospěl na konec své cesty.

Zdroj: http://extrastory.cz/historie-cestovky-thomase-a-od-protialkoholniho-tazeni-po-financni-krach.html





Tento článek najdete na Notabene - Hydepark baptistů
http://notabene.granosalis.cz/

Adresa tohoto článku je:
http://notabene.granosalis.cz//modules.php?name=News&file=article&sid=5036