Trump plní přání evangelikálů, říká bývalý český velvyslanec v Izraeli
Datum: Čtvrtek, 14. prosinec 2017 @ 18:55:04 CET
Téma: Zamyšlení


Za rozhodnutím amerického prezidenta Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město státu Izrael stojí podle zahraničních médií především vlivné hnutí křesťanských fundamentalistů, takzvaných evangelikálů. Jiří Schneider, bývalý velvyslanec Česka v Izraeli a člen synodní rady Českobratrské církve evangelické, v rozhovoru s on-line deníkem TÝDEN.CZ vysvětluje, proč si právě evangelikálové přejí udělat z Jeruzaléma oficiální metropoli Izraele.

Jaký je vlastně rozdíl mezi evangelíkem a evangelikálem?

V obou případech jde o příslušníky protestantské církve, evangelikálové ale trvají na konzervativním, doslovném výkladu bible. Někdy proto bývají označováni i za křesťanské fundamentalisty.

Jak silný vliv mají evangelikálové v USA?

K evangelikálským církvím se ve Spojených státech hlásí asi pětina obyvatel, takže vliv mají určitě značný. A naprostá většina evangelikálů dala ve volbách hlas Donaldu Trumpovi, mimo jiné i kvůli tomu, že slíbil uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele.

Laikům nemusí být úplně jasné, proč ortodoxní křesťanské hnutí podporuje židovský stát.

Mezi evangelikály je řada zastánců takzvaného křesťanského sionismu. Při tomto pojetí křesťanství, vycházejícího z doslovného výkladu Starého i Nového zákona, mají Židé právo na svůj stát na území, které jim historicky patřilo, a mělo by tedy patřit i nadále. Nároky Palestinců na stejné území neuznávají.

Jste evangelický hodnostář a zároveň bývalý diplomat. Jak vy osobně hodnotíte Trumpovo rozhodnutí přesunout velvyslanectví USA z Tel Avivu do Jeruzaléma?

Já bych v tomto případě možná trochu vyčítal americkým evangelikálům, že nejsou ochotni k jakýmkoliv kompromisům a neberou ohled na to, co jejich fundamentalismus může vyvolat. Dnes nikdo neví, jakou odezvu bude mít uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele, zda nepřispěje k dalšímu nárůstu násilí na Blízkém východě i jinde ve světě.

Donald Trump ale vlastně jen potvrdil, co už takřka před dvaceti lety schválil americký Kongres. Tak proč se Trumpovi najednou vyčítá, že se řídí přáním Kongresu?

Máte pravdu v tom, že Kongres schválil přesun americké ambasády do Jeruzaléma už v devadesátých letech minulého století. A všichni američtí prezidenti potom každých šest měsíců podepisovali odklad platnosti tohoto zákona. Měli ale k tomu své důvody.

Nebylo to ale na druhou stranu trochu pokrytecké? Má být Donald Trump kritizován za to, že se rozhodl přijmout rozhodnutí, které jeho předchůdci jen oddalovali?

Víte, já se na celou věc musím dívat nejen jako evangelík, ale také jako bývalý diplomat. A v diplomacii se není možné řídit fundamentalismem, ať už náboženského, či jiného původu. Možná to někomu může připadat pokrytecké, ale musíme oddělit náboženství od světských záležitostí. To je ostatně pohled vlastní právě protestantismu. Měli bychom se bez ohledu na naše náboženské cítění ptát, co uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele přinese. Jestli bude jedním z důsledků tohoto kroku narušení míru a pokoje, pak to přece není dobré pro nikoho.

Vliv evangelikálů, kteří patří mezi hlavní voliče i podporovatele současného amerického prezidenta, údajně v USA narůstá. Myslíte si, že evangelikálové mohou Trumpa ovlivnit například i v otázce práv homosexuálů nebo přístupu k potratům?

Ano, mohou. A dál bych to raději nerozebíral. To by bylo na mnohem obsáhlejší rozhovor.

Jiří Schneider (54)

Bývalý český diplomatik a politik. Od roku 1995 do roku 1998 působil jako velvyslanec ČR v Izraeli. Mezi lety 2010 až 2014 pak byl prvním náměstkem ministra zahraničních věcí. Jiří Schneider je zároveň praktikující evangelík a člen Synodní rady Českobratrské církve evangelické. V loňském roce se také stal ředitelem Aspen Institute Prague, české pobočky mezinárodní neziskové organizace zaměřené na otevřený dialog o současných globálních problémech.

Zdroj: www.tyden.cz





Tento článek najdete na Notabene - Hydepark baptistů
http://notabene.granosalis.cz/

Adresa tohoto článku je:
http://notabene.granosalis.cz//modules.php?name=News&file=article&sid=4546