Jak se bránit kritice
Datum: Pátek, 16. prosinec 2016 @ 15:48:59 CET
Téma: Zamyšlení


Chce-li člověk v církvi dlouhodobě obstát, musí se naučit bránit kritice. Kritika je přece nespravedlivá, necitlivá a nebere ohledy na vždy čistou vnitřní motivaci kritizovaného.

Pojďme si tedy ukázat, jak má křesťan kritice čelit.

Základem pro naše vzájemného církevního obcování je znalost veršíků a připravenost jimi počastovat naše okolí asi tak, jako kolem sebe trousila teta Kateřina přísloví a pranostiky… Pro případ (nespravedlivé, necitlivé atd.) kritiky je potřeba znát tři známé verše, resp. to podstatné v nich obsažené:
  1. Vidíš třísku v mém oku, ale trám v tom tvém ti nevadí?

  2. Kdo je bez viny, ať první hodí kamenem…

  3. Nesuď, abys nebyl souzen!


Důsledná aplikace těchto tří míst v kontaktu s kritikou nám dává šanci na přežití v nepřátelském prostředí v případě, že jsme řadoví farníci. Co ale v případě, že jsme „v moci postavení“ a vedeme druhé? Co když jsme kazateli, vedoucími nějakých aktivit či dokonce prodáváme občerstvení v kostelním bufetu? V tom případě je potřeba obranu budovat z důkladností válečného stratéga a zapojit i mimiku. Mělo by to vypadat nějak takhle:
  1. Zamyšleně nasloucháme slovům (nespravedlivé, necitlivé atd.) kritiky. Díváme se stranou (nikdy se nedíváme kritikovi do očí!) a mírně pokyvujeme hlavou.

  2. Je-li to vhodné, dáme vhodným citoslovcem (zamručením) nebo pohybem (zavrtěním hlavou) najevo, že je kritika až příliš nespravedlivá.

  3. Máme-li zareagovat, nikdy nehovoříme o tom, co nám bylo řečeno! Naopak – podělíme se o svědectví o tom, jak jsme strašidelně zaneprázdněni, jak máme málo času na manželku a děti, co všechno musíme řešit… Jste-li vedoucí, tato část vám nebude dělat problém a dokonce u toho možná budete vypadat i upřímně…

  4. Pohovoříte o tom, že všechny své kroky konzultujete na kolenou…

  5. …a poděkujete za upřímná slova.

  6. Na závěr požádáte kritika, aby se za vás modlil s tím, že má-li se něco změnit (na vašem chování), měl by se za to modlit a zbytečně nekritizovat.

  7. Zde je možné přejít k použití výše uvedených veršíků.

  8. Je-li to vhodné, před rozloučením připomenete kritikovi nějaké jeho selhání, aby pochopil, kdo je tady šéf.

No a pak existuje ještě jedna možnost. Nebudete řešit osobu kritika, jeho selhání, jeho nevhodně volená slova, tón, mimiku, ale budete přemýšlet o tom, co vám říká… Je to nejtěžší, ale je to taky správně.

Zdroj: http://www.klicnik.eu/







Tento článek najdete na Notabene - Hydepark baptistů
http://notabene.granosalis.cz/

Adresa tohoto článku je:
http://notabene.granosalis.cz//modules.php?name=News&file=article&sid=4258