Prohlášení Ekumenické rady církví k situaci pronásledovaných čínských křesťanů
Datum: Úterý, 06. září 2016 @ 11:39:06 CEST
Téma: Ekumenismus


Předsednictvo ERC v ČR apeluje na členy Vlády ČR ve věci brzkého vyhovění žádosti o azyl pronásledovaným čínským křesťanům. Tito lidé, kteří dočasně pobývají v České republice, se nacházejí ve velmi nejisté situaci.

Předsednictvo ERC v ČR žádá, aby Vláda ČR v souladu s Úmluvou o právním postavení uprchlíků urychleně poskytla azyl lidem pronásledovaným z náboženských důvodů. Jako ti, kdo zažili komunistický režim v tehdejším Československu, stejně jako nadvládu jedné strany nad činností církví, žádáme, aby se Česká republika nepodílela na, byť nepřímé, podpoře totalitních praktik a potlačování náboženské svobody skupin a jednotlivců.   

V Praze dne 5. září 2016  

Ing. Daniel Fajfr, M.Th, předseda
Mgr. Daniel Ženatý, 1. místopředseda
Mgr. Petr Procházka, 2. místopředseda
Mgr. Sandra Silná, generální sekretářka  

Ekumenická rada církví v ČR se dlouhodobě zabývá monitorováním situace pronásledovaných křesťanů ve světě, jednotlivé církve se, v rámci svého sebeurčení a poslání, snaží pronásledovaným křesťanům ve světě dle svých možností pomáhat tak, aby lidé netrpěli kvůli svému náboženskému přesvědčení a mohli svobodně vyznávat svou víru.

Zdroj: www.ekumenickarada.cz

Církve vyzvaly vládu, aby poskytla azyl čínským křesťanům

Předsednictvo Ekumenické rady církví vyzvalo vládu, aby urychleně poskytla azyl čínským křesťanům, kteří pobývají v České republice. 70 Číňanů tvrdí, že jsou ve své zemi pronásledováni kvůli své víře. Česko by mělo pomoci lidem, kteří se nacházejí ve velmi nejisté situaci a jsou pronásledováni z náboženských důvodů, uvedly křesťanské církve v prohlášení.

Někteří čínští občané čekají na vyřízení své žádosti o azyl v ČR už víc než rok. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nedávno uvedl, že v právním státě rozhodují o azylu úředníci, ne předseda vlády či ministr vnitra. Prodloužená lhůta podle něj zřejmě souvisí s nutností úřadů shromáždit dostatek informací.

Žádosti jsou posuzovány individuálně, nerozhoduje se o skupině. „Ke všem přistupujeme stejně, je třeba vycházet z azylového zákona,” řekl ministerský předseda.

„Jako ti, kdo zažili komunistický režim v tehdejším Československu, stejně jako nadvládu jedné strany nad činností církví, žádáme, aby se Česká republika nepodílela na, byť nepřímé, podpoře totalitních praktik a potlačování náboženské svobody skupin a jednotlivců,” uvedlo v prohlášení vedení Ekumenické rady církví, která se dlouhodobě zabývá situací pronásledovaných křesťanů ve světě.

Ekumenická rada církví sdružuje 11 křesťanských církví, jejími členy jsou mimo jiné Československá církev husitská, Českobratrská církev evangelická či pravoslavná církev. Přidruženým členem je římskokatolická církev, pozorovateli jsou například Církev adventistů sedmého dne, Federace židovských obcí v České republice či Armáda spásy.

Jak již dříve média uvedla, pokud by ministerstvo vnitra žadatelům mezinárodní ochranu udělilo, oficiálně by tím konstatovalo, že se v Číně porušují lidská práva. První skupinka deseti čínských křesťanů přišla do Česka loni v září, dalších 60 v první polovině letošního roku. Zatím nebylo rozhodnuto o žádné žádosti.

Křesťané z Číny čekají v zařízeních pro běžence v Havířově a Kostelci nad Orlicí. Ministerstvo vnitra má ze zákona na udělení či neudělení azylu lhůtu 90 dnů, kterou může prodlužovat až na šest měsíců. Číňané v minulých letech tvořili jen zlomek žádostí o azyl. Loni úřady posoudily čtyři případy, o rok dřív 15.

Křesťané v Číně patří k pronásledovaným komunitám. Tamní komunističtí vládci sice uznávají katolictví i protestantství, na církve ale dohlíží tajná policie. Další nelegální křesťanské církve čínský režim potírá.


Zdroj: www.novinky.cz






Tento článek najdete na Notabene - Hydepark baptistů
http://notabene.granosalis.cz/

Adresa tohoto článku je:
http://notabene.granosalis.cz//modules.php?name=News&file=article&sid=4173