Soužití křesťanů a muslimů v budoucí Evropě
Datum: Úterý, 12. červenec 2016 @ 15:58:25 CEST
Téma: Zajímavosti


Ve středu 25. května 2016 se v modlitebně Sboru Církve bratrské v Praze 1 – Soukenické ulici uskutečnila veřejná diskuse na horké téma. Předmětem bylo dnes ve společnosti kontroverzní soužití s muslimy. Toto téma rozděluje odborníky, veřejnost, ale musíme přiznat, že také křesťany. Projevuje se obava z rostoucího počtu muslimů v Evropě vzhledem k migrační vlně a stoupající demografické křivce muslimské populace.

Klub Samaří sboru Církve bratrské v Praze 1 a Institut Williama Wilberforce společně připravily diskusi a pozvaly známé křesťanské osobnosti – prof. Tomáše Halíka a pastora Dana Drápala. Moderátorem byl místní kazatel a předseda Institutu Williama Wilberforce Pavel
Černý.

Modlitebna se zcela zaplnila několika stovkami posluchačů, kteří přišli z různých církví, ale zastoupeni byli také muslimové a přítomna byla i křesťanská rodina z Iráku, která do naší republiky přišla prostřednictvím Generace 21. Každý z panelistů dostal na úvod možnost delšího úvodního slova ke zmíněné problematice.

Pater Halík rozvinul svoji koncepci soužití s muslimy na základě vzájemného respektu a dodržování daných pravidel soužití. Zmínil také svůj pohled na společné kořeny „abrahamovských“ náboženství, kdy Alláh islámu je jiným vyjádřením Boha Stvořitele. Jak se později ukázalo, tak to bylo některými přítomnými nelibě neseno a patrně nepochopili, že se tato otázka netýká božství Ježíše Krista a že nebylo vůbec hovořeno o spáse v Kristu. K otázce, zda mají křesťané a muslimové stejného Boha, přišlo nejvíce písemně vyjádřených otázek a komentářů.

Abychom neutekli od hlavního tématu, slíbil moderátor pokračování studia této konkrétní problematiky na stejném místě 21. 11. 2016, kdy přijede do Prahy prof. Christina Schirmacher z univerzity v německém Bonnu, která je přední křesťanskou odbornicí na islám. V rámci zmíněného teologického fóra budou tyto otázky debaty o jednom Bohu otevřeny.

Dan Drápal se projevil ve svém příspěvku méně optimisticky ve věci možného soužití. I při respektu k muslimům připustil větší míru nebezpečí, které nespočívá jen v projevech a dalším nebezpečí islámského terorismu, ale také v deficitu křesťanských hodnot v Evropě. Naléhavou mu byla otázka integrace muslimů v Evropě, která se ve velké většině vzdala
svých hodnot.

Na oba diskutující následovaly kratší otázky, např.: Je islám reformovatelný? Musí každý muslim prosazovat v Evropě právo šaría? Nepředstavuje islám nebezpečí nové totality? Je naděje, že islám dokáže uplatnit a rozšířit určitou hermeneutiku při výkladu Koránu, aby se vyhnul textům vyzývajícím k násilí? Dokáže se islám vyrovnat s jiným postavením ženy v evropské společnosti? Neudělala Generace 21 chybu, když sem pozvala jen křesťanské rodiny?

Ve střídavém zodpovídání těchto otázek byl většinou Tomáš Halík více optimistický a Dan Drápal zjevně opatrnější. I když to místy v pestrém auditoriu vřelo, oba diskutující zachovali klid a ve vzájemné úctě a bratrství se vyjadřovali k jednotlivým tématům.

Pro zamezení polemiky, která by se nedala ve velkém množství lidí zvládnout, byly všechny dotazy umožněny pouze písemnou formou. Řada vybraných lístků obsahovala citáty z Koránu a bylo vidět, že je velký zájem o diskusi na toto téma.

Organizátoři místního sboru Církve bratrské a Institutu W. Wilberforce byli vděčni, že bylo možné ožehavé téma otevřít, učit se o palčivých otázkách hovořit a naslouchat jeden druhému. Několik méně ukázněných účastníků, kteří přišli ne diskutovat, ale obviňovat druhé a soudit, se nakonec ztratilo v auditoriu mezi velkou většinou těch, kteří přišli své
názory tříbit.

Na začátku moderátor uvedl celý večer slovy z Př 18,13: „Odpoví-li kdo dřív, než vyslechl, toť pošetilost a hanba pro něj.“ Celý večer byl uzavřen společným vyslovením modlitby Páně. Diskuse pak ještě pokračovaly v malých skupinách. Téma bylo otevřeno a nyní by bylo vhodné, aby následovaly rozhovory a diskuse nad jednotlivými otázkami.

Dialogu se lidé musí stále učit. Poděkování bratrům Tomáši Halíkovi a Danu Drápalovi bylo na místě, protože byli ochotni předstoupit se svými pohledy a dobře věděli, že ne vše, bude přítomnými akceptováno.

Pro ty, kteří by si chtěli diskusi vyslechnout ze záznamu, je audio na webu: http://cb.cz/praha1/listy/odkazy/audio/debata_souziti_krestanu_a_muslimu.mp3.

Videozáznam je na stránkách Institutu WW: https://www.youtube.com/watch?v=vXN8KxQTrBw&feature=emsubs_digest"

Pavel Černý

Zdroj: Evangelický týdeník - Kostnické jiskry 2016/19







Tento článek najdete na Notabene - Hydepark baptistů
http://notabene.granosalis.cz/

Adresa tohoto článku je:
http://notabene.granosalis.cz//modules.php?name=News&file=article&sid=4136