Co s uprchlíky
Datum: Pondělí, 25. leden 2016 @ 13:08:17 CET
Téma: Zamyšlení


Asociace češtinářů zveřejnila na svých webových stránkách úvahu o uprchlících, kterou loni na podzim sepsal student jednoho z pražských gymnázií Matouš Neužil. Zamýšlel se v ní nad tím, zda přijmout uprchlíky, či nikoliv. Jeho názory kromě jiných zaujaly rektora brněnské Masarykovy univerzity Mikuláše Beka i vysokoškolského pedagoga Univerzity Karlovy Michaela Romancova.

Píše se rok 2015. Evropu zaplavují desetitisíce uprchlíků. Zažíváme velkou krizi. Společnost neví, jak má reagovat. V tuto chvíli přichází často kladená otázka: Máme uprchlíky přijmout, či nikoliv? A pokud ano, jak to máme udělat? Existují v podstatě dva naprosto odlišné názory. Podle prvního názoru bychom měli uprchlíky přijmout a ukázat jim vlídnou tvář. Podle druhého bychom měli dělat přesný opak, měli bychom uprchlíky poslat zpět do zemí, odkud přišli. Ale jak se máme rozhodnout? Ke kterému názoru se hlásit? Jak se společnost zachová? Tyto otázky již měsíce řeší politici po celé Evropě. Je hlavně na nich, jak se k uprchlíkům naše státy zachovají.

Kdo to vlastně uprchlík je? Za uprchlíka (utečence) je považován člověk, který opustil svůj stát z obavy, že bude (nebo již je) pronásledován pro náboženskou, rasovou či národnostní příslušnost.

Nyní, v roce 2015, probíhá již devátá migrační vlna za posledních 100 let. Zatímco nad předchozími lidé jen mávli rukou, tuto vlnu řeší snad každý a z ní plynoucí evropská krize se často zveličuje. Ano, tato migrační vlna je považována za velkou krizi Evropy, protože se s ní zatím nedokážeme vyrovnat. Názory Evropanů na uprchlíky jsou bohužel hodně ovlivňovány jinými událostmi. Jednou z nich jsou např. teroristické útoky v Paříži. Uprchlíci jsou často spojováni s muslimy, kteří tyto útoky, při nichž zemřelo několik set lidí, zosnovali a vykonali. Jenže uprchlíci často od islámu odpadají (někteří jsou pronásledováni za neradikálnost) a nemají příliš vyhrocené názory. Teroristé v Paříži byli lidé, kteří tam žili několik let. Dnešní uprchlíci utíkají zejména před hrozbou teroristické radikální muslimské organizace Islámský stát. Hlavně z Íráku, Sýrie, Afgánistánu a Pákistánu do Německa, Francie a Švédska. Většině z nich dojdou peníze v Řecku, kde žijí v zoufalství a klamné naději, že se jich ujme nějaká mezinárodní organizace.

Nyní se již pokusím zodpovědět otázku – co s uprchlíky. Přikláním se k názoru, abychom jim pomohli. Mám k tomu dva důvody. První je společný se všemi lidmi, kteří stojí za tímto názorem. Celá naše společnost stojí na kladných hodnotách, jakými jsou láska, solidarita a touha si navzájem pomáhat. Zkuste si představit společnost, kde by každý vyznával jen záporné hodnoty. Dojdete k závěru, že taková společnost by nemohla existovat. Důležité je si také uvědomit, jak by v situaci uprchlíků bylo asi nám. Podle toho bychom se měli rozhodovat. Viz staré přísloví: Jak chceš, aby se ostatní chovali k tobě, tak se chovej k nim. Druhým důvodem je má víra. Jsem křesťan a to také přispívá k mému názoru. Ježíš řekl (když byl ještě na Zemi), abychom milovali ostatní tak jako sebe. Já jsem jeho lásku poznal ve svém životě a chtěl bych ji předávat dál.

Z toho plyne můj názor. Osobně považuji za dobré uprchlíkům pomoct a poskytnout jim azyl a bezpečí. Dál bych se snažil vyřešit problém Islámského státu a tenhle stát zničit, aby se uprchlíci mohli vrátit do své domoviny. Chci jim ukázat lásku a Evropu takovou, jakou si ji na počátku své pouti představovali. Je pouze na vás, jak se k problému uprchlíků postavíte.

 Asociace čtenářů studenta za úvahu o uprchlictví chválí. „Téma pojednal jednoduše, ale promyšleně, přičemž svůj závěr nechal vyrůst z osobních duchovních jistot. Aniž bychom ho prosazovali jako jediný možný, nebylo by od věci, kdyby se o podobnou názorovou a hodnotovou sebenalýzu pokusil každý, kdo se k uprchlické krizi vyjadřuje,“ avizuje.

Neužilovu práci ocenil i rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek. „Bylo by prima, kdyby autor jednou šel studovat na @muni_cz J,“ vyvěsil na svém twitterovém účtu. Další uživatelé sociální sítě, kteří se zapojili do diskuze pod jeho příspěvkem si rovněž nemohli studentův počin vynachválit. „Velmi ojedinělý názor, chlapec přemýšlí,“ pochválil Neužila uživatel František Věrný. „Určitě přemýšlí a vypadá to, že to je ojedinělé. Ve skutečnosti je takových hodně, jakkoli ne většina,“ oponoval mu vysokoškolský pedagog Univerzity Karlovy Michael Romancov.

Citováno z www.parlamentnilisty.cz a http://www.ascestinaru.cz





Tento článek najdete na Notabene - Hydepark baptistů
http://notabene.granosalis.cz/

Adresa tohoto článku je:
http://notabene.granosalis.cz//modules.php?name=News&file=article&sid=3926