Návrhy sborů v Liberci, Lovosicích a Praze 4 k hospodaření VV BJB
Datum: Pondělí, 07. únor 2005 @ 14:59:07 CET
Téma: Finance


Naše návrhy se týkají hospodaření VV BJB, které je, dle našeho názoru, třeba přestrukturalizovat v souladu s:
 poptávkou ze strany sborů po konkrétních službách ze strany VV BJB
 aktuální nabídkou od jiných církevních i nadcírkevních organizací (např. práce s mládeží, dětmi apod.)
 finančními možnostmi sborů



Návrh č. 1:
Navrhujeme zásadním způsobem přehodnotit systém hospodaření s fondy, redukovat jejich počet a přejít na systém hospodaření založený na projektech.
(viz příloha č. 1)

Komentář:
Situace se od doby, kdy většina fondů vznikala (začátek 90. let) v mnoha ohledech změnila. Vedle několikanásobného nárůstu průměrné mzdy v ČR, nárůstu nákladů na stavební materiály a zhodnocení české koruny, se také osamostatnila řada stanic a vznikly nové sbory, které i přes malý počet členů využívají fondů k čerpání prostředků na mzdy svých kazatelů, sociální příspěvky a stavební půjčky. Zároveň v poslední době došlo k zásadnímu posunu v respektování rozpočtových pravidel, zejména ve smyslu vedení a doplňování fondů. Původní systém je vinou svévolného přístupu VV BJB a neexistence odpovídající kontroly ze strany Revizní komise BJB již nevratně narušen. Je zřejmé, že tato situace je neudržitelná, o čemž svědčí záporné zůstatky u některých fondů, jejichž deficity jsou v rozporu s pravidly hospodaření vyrovnávány z jiných fondů. Bez ohledu na duchovní stránku věci, lze jen těžko předpokládat, že se manko v deficitních fondech odstraní vyššími odvody sborů na VV BJB, umožněnými pobíráním dotací od státu.

Principiálně navrhujeme zrušení současného ekonomicky neudržitelného systému, který je postaven na stále vyšších odvodech ze sborů a centrálním přerozdělování. Je třeba snížit administrativu a zprůhlednit využívání finančních prostředků, které mají sbory k dispozici. Předpokladem je, že sbory přijmou skutečnou odpovědnost za svou existenci a prostředky na pokrytí svých nákladů budou hledat ve svých rezervách. V některých případech bude řešením dohoda s kazatelem na částečném úvazku, někdy zůstane sbor bez „profesionálního“ kazatele nebo se sloučí se sborem jiným, případně se přidruží k nejbližšímu sboru jako stanice. Řešení tedy nevidíme v extenzívním přerozdělování, které je neúměrně nákladné, vede ke zpohodlnění a neprůhlednosti, ale v intenzívní aktivizaci bratří a sester a dobrovolné práci v rámci prostředků, které má každý sbor k dispozici.

Výše uvedený návrh ovšem nikterak neruší možnost vzájemné výpomoci, případně společnou podporu konkrétního, řádně zdůvodněného a sledovatelného projektu, na nějž VV BJB vyhlásí časově ohraničenou nebo neohraničenou sbírku. Zařazení projektu do agendy VV BJB však musí nezbytně předcházet:
 návrh od sboru, případně i od VV BJB
 kritická analýza na sborech a na SD s přesným vymezením příjmové a výdajové stránky včetně příslibů plnění ze strany zainteresovaných sborů
 konečné odsouhlasení SD

Návrh č. 2:
V zájmu snížení finančních nákladů na vedení agendy Kanceláře VV BJB, navrhujeme aktualizovat rozsah služeb, které VV BJB sborům poskytuje a snížit úvazky zaměstnanců Kanceláře VV BJB na současným možnostem odpovídající stav 1,5 zaměstnance (jako nejvhodnější model se jeví plnočasový úvazek tajemníka a poloviční úvazek účetní). Navrhujeme, aby se činnosti přesahující tento úvazek a případné nárazové akce řešily prostřednictvím dobrovolnické práce, k jejímuž rozvinutí bude VV BJB vytvářet vhodné podmínky.
(viz příloha č. 2)

Návrhy byly v lednu 2005 odsouhlaseny na sborových schůzích sborů BJB v Liberci, Lovosicích a Praze 4.

Příloha k návrhu č. 1

Seznam některých fondů s uvedením stavu v letech 2002 a 2003 včetně návrhů dalšího postupu:

Sociální fond: Navrhujeme zrušení fondu, případně vytvoření náhradního „humanitárního fondu“ určeného pro skutečně krizové případy. V případě prokazatelně neúnosné sociální situace kazatele nebo vdovy po kazateli vypíše VV BJB cílenou sbírku. Sbory mohou z prostředků, které na sociální fond již nebudou odvádět, poskytovat např. 13. platy svému kazateli samy.

Studenti: Vzhledem k neexistenci jednotného vzdělávacího systému a vlastního vzdělávacího zařízení (kromě IBTS, které však není našimi studenty využíváno), navrhujeme zrušení fondu. Stejně jako v sekulární oblasti záleží na studentovi, kterou školu si v rámci svých možností a teologického zaměření vybere.

Stavební fondy: Navrhujeme fondy dále nedoplňovat a nadále je využívat pouze jako fond na opravy, rekonstrukce, příp. vybavení prostor využívaných Kanceláří VV BJB.

Platy kazatelů: Navrhujeme zrušení fondu. Tříletá až šestiletá podpora kazatelů na nesoběstačných sborech se obecně osvědčila jen jako dočasný odklad odpovědného vyrovnání se s reálnými možnostmi sboru.

Literární fond: Navrhujeme zrušení fondu. Současná publikační činnost je nekoncepční, vydávání publikací není v posledních letech konzultováno se sbory a tituly z velké části neodrážejí jejich poptávku. Skutečné náklady na přípravu a tisk Slov života nechť jsou zahrnuty v ceně.

Misijní fond: Navrhujeme zrušení fondu. Misijní odbor může předkládat konkrétní cílené projekty, na které VV BJB vyhlašuje účelové sbírky. Těžiště misijní práce však spočívá na jednotlivém sboru a je na něm, zda a do jaké míry (jednorázově nebo dlouhodobě) se bude účastnit nadsborových projektů.

Biblická škola: Navrhujeme zrušení fondu. V zájmu zjednodušení může škola se svými potřebami seznamovat sbory přímo. Sbory se mohou zavázat k pravidelné podpoře školy nebo, dle vlastního uvážení, uspořádat jednorázové sbírky.

Bohnice: Navrhujeme sloučit se stavebním fondem na opravy, rekonstrukce, příp. vybavení prostor využívaných Kanceláří VV BJB.

Rozsievač: Navrhujeme, aby odběratelskou agendu časopisu převzala redakční rada, kam by se platby posílaly bez zprostředkování. Fond navrhujeme zrušit.

Plat vedoucího OM: Navrhujeme sloučit se stávajícím fondem OM. Sbory se mohou zavázat k pravidelné podpoře nebo, dle vlastního uvážení, uspořádat jednorázové sbírky.

DTS: Navrhujeme zrušení fondu. Účastníci dálkového kurzu skutečné náklady hradí sami, případně je mohou podporovat jejich sbory.

Konference: Navrhujeme zrušení fondu. Účastníci konferencí hradí skutečné náklady např. prostřednictvím konferenčního poplatku.

Budějovice: Navrhujeme převedení fondu na sbor BJB v Č. Budějovicích. Získávání prostředků na vlastní stavbu je věcí sboru.

Skotský: V souladu s obecnými pravidly hospodaření je třeba zastavit vyplácení prostředků z tohoto fondu ve chvíli, kdy se jeho stav blíží nule. Naplnění fondu závisí na darech ze Skotska.

Povodně: Vzhledem ke starým údajům předpokládáme, že peníze byly již použity ke svému účelu. Žádáme o poskytnutí podrobných informací. Vzhledem k tomu, že se jedná o účelově založený fond, určený k jednorázovému použití, navrhujeme jeho zrušení.


Příloha k návrhu č. 2

Uvedený návrh se v některých podstatných rysech shoduje s již dříve předloženými návrhy zlínského sboru (v letech 1997 a 1998). Věříme proto, že zejména v současné situaci, kdy došlo k vyčerpání, v některých případech pak i k přečerpání prostředků v rámci hospodaření s fondy, najde návrh č. 2 širokou míru konsenzu.


Návrh sboru Zlín pro Sjezd delegátů v Karlových Varech 15.2.1997:

„Vzhledem k finančním problémům VV BJB, o kterých jsme v poslední době stále informováni, navrhujeme snížení počtu placených pracovníků VV BJB na jednoho představitele – statutárního zástupce BJB. K němu snad dalšího pracovníka – pracovnici na půl úvazku, který by se staral o účetnictví BJB, případně další nezbytné činnosti. Domníváme se, že náš placený aparát je v současnosti značně předimenzovaný.“


Návrh sboru Zlín pro Sjezd delegátů v Praze 21.2.1998:

„Dále navrhujeme, aby z toho Sjezdu delegátů sborů vzešel podnět / a to i v podobě usnesení/ k jednání ve všech sborech o snížení mzdových nákladů VV BJB, nejpravděpodobněji asi snížením počtu placených pracovníků VV BJB. Vycházíme z toho, že nejen na základě společného rozhodnutí naší církve k 1.1.1993, ale i po pěti letech nové praxe všichni víme, že veškerá finanční břemena leží na jednotlivých sborech /snad s výjimkou menších začínajících sborů/. Snížením mzdových nákladů VV BJB a tím snížením odvodů jednotlivých sborů na VV BJB by se rovněž mohl výrazně posílit finanční rozpočet sborů ve prospěch dalších pracovních a misijních aktivit sborů. Tímto návrhem nechceme žádným způsobem omezit plnění těch úkolů a povinností VV BJB, které se ukázaly jako nezbytně nutné.“


Poznámka redaktora:
Hospodaření s fondy lze nalézt na: http://notabene.granosalis.cz/article.php?sid=236

Porovnání stavu fondů v letech 1999 a 2004 lze nalézt na: http://notabene.granosalis.cz/article.php?sid=237

Vývoj vybraných fondů v letech 1999 až 2004 lze nalézt na: http://notabene.granosalis.cz/article.php?sid=238







Tento článek najdete na Notabene - Hydepark baptistů
http://notabene.granosalis.cz/

Adresa tohoto článku je:
http://notabene.granosalis.cz//modules.php?name=News&file=article&sid=245