Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 

Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Jakub   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 0, článků celkem: 5346, komentáře < 7 dní: 0, komentářů celkem: 5010, adminů: 23, uživatelů: 3253
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Povzbuzení


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

8 807 482

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 15 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Prohlášení: Prohlášení tajemníka České evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajině
Principy poslal Nepřihlášený

28.02.2022
 
Ne, Vladimir Putin nikdy nebyl, není a nebude obráncem křesťanských hodnot. Je osidlem Ruské pravoslavné církvi, která s totalitním režimem nepokrytě kolaboruje a podílí se na potlačování náboženské svobody v Rusku i na okupovaných územích Doněcku a Luhansku. Obsazení Doněcké a Luhanské oblasti jsou jasnou agresí, která je jen dalším pokračováním hybridní války, kterou Rusko s Ukrajinou vede již od roku 2014.

Je ironické snažit se legitimizovat okupaci snahou ochránit Rusy před útokem, když jediným agresorem je právě Putinova armáda. Vlastní obyvatelstvo Ruska žije v rostoucí atmosféře strachu, kdy se znovu i doma „šeptá“ o věcech, o nichž se musí veřejně mlčet. Bože smiluj se. Prosíme, dopřej celé Ukrajině mír a jednoho dne umožni, aby Ukrajina a Rusko mohly žít vedle sebe bez napětí jako dva suverénní národy.
Vložil: Mainstream v Neděle, 22. květen 2022 @ 22:43:01 CEST (1057 čtenářů)
(Více... | 3639 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)

Prohlášení: Návrh pro Sjezd delegátů o členství BJB v České evangelikální alianci (ČEA)
Ekumenismus poslal Nepřihlášený

Návrh pro listopadový Sjezd delegátů BJB

Výkonný výbor navrhuje, aby se Bratrská jednota baptistů stala členem České evangelikální aliance.

Odůvodnění

Česká evangelikální aliance (www.ea.cz) si klade za cíl: “Inspirovat evangelikální křesťany ke sdílení evangelia, službě a spolupráci, být jejich hlasem v dnešní společnosti”.

ČEA je hnutím s jednoznačně biblickou, modlitební a misijní orientací. Podporuje vztahy mezi křesťany a církvemi, vytváří příležitosti pro vzájemné modlitby a inspiruje ke spolupráci na Božím díle. Je nejširší platformou evangelikálních křesťanů v ČR, která spojuje 8 denominací, téměř 40 organizací (které se věnují domácí i zahraniční misii, vzdělávání, diakonii, šíření Bible, práci s dětmi a mládeží apod.), přes 80 sborů (z BJB to jsou sbory Brniště, Brno a Praha 3) a jednotlivců, odborníků v nejrůznějších oblastech.

Vložil: Mainstream v Středa, 03. listopad 2021 @ 10:30:44 CET (299 čtenářů)
(Více... | 2001 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Zpráva pro Sjezd delegátů BJB 2021 za sbory Lovosice a Jablonec nad Nisou
Principy poslal Nepřihlášený

Bratři a sestry ve sborech BJB

Na základě žádosti VV jsme se rozhodli, že naši Zprávu pro sjezd delegátů za sbory, napíšeme společně za sbory jak v Jablonci n/N, tak i v Lovosicích. Chceme vás i touto formou informovat o naší aktuální situaci především ve vztahu k BJB. Jak jistě víte, na podzimní RZS 2018 jsme ještě se sbory v Kroměříži, Kuřimi a stanicí Jílové u Děčína zveřejnili tzv. Prohlášení 5 sborů, kde jsme shrnuli náš, ale jak jsme přesvědčeni především biblický postoj, k několika oblastem, ve kterých jsme dlouhodobě vnímali teologickou nejednotu a neochotu ze strany většiny sborů ji řešit.

Jednalo se zejména o spolupráci s ERC a naši účast při společných akcích s ŘKC a postoj k evangeliu, které ŘKC hlásá. Snažili jsme se i o jasný biblický postoj k praktikované homosexualitě a ke službě žen v církvi jako kazatelek. Zdůrazňovali jsme i nutnost jednotného teologického vzdělávání jako obrany proti stále silnějšímu vlivu liberální teologie šířící se v některých sborech BJB. To, co jsme za téměř sedm let úsilí o změnu ale vnímali jako hlavní a zásadní problém pro všechny tyto konkrétní oblasti z života církve je nejednotný pohled na absolutní autoritu Písma.

Z těchto neřešených a pro nás podstatných důvodů jsme se rozhodli na konci roku 2018 uskutečnit kroky k vystoupení z řad BJB. Sbory v Kuřimi, Kroměříži a stanice Jílové svůj odchod již uskutečnily. Sbory Jablonec n/N a Lovosice jsou v procesu schvalování dokumentů a následném podání na příslušné úřady. Naší touhou je proces všech formálních i praktických úkonů k odchodu z BJB uskutečnit do konce roku 2021.

Vložil: Mainstream v Středa, 23. červen 2021 @ 11:46:49 CEST (590 čtenářů)
(Více... | 2741 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Prosba Sboru BJB v Praze - Církev XXI. století
Finance poslal Nepřihlášený

Sbor Bratrské jednoty baptistů - Církev XXI. století (Praha 13) zakoupil prostory pro novou modlitebnu, potřebují však pomoc k tomu, aby ji mohli dobudovat a začít se zde scházet.

Informace najdete v tomto videu - https://www.youtube.com/watch?v=S3X_ysN42tE, na webových stránkách sboru nebo osobně u kazatele bratra Olega Gricyka.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 15. duben 2021 @ 14:17:24 CEST (434 čtenářů)
(Více... | 676 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Modlitební dopis za Myanmar
Modlitební život poslal Nepřihlášený

Milí bratři a milé sestry v Kristu,

Dne 8. listopadu 2020 se v Myanmaru konaly parlamentní volby, v nichž zvítězila strana Národní liga pro demokracii (NLD) vedená političkou a generální tajemnicí Aun San Su Ťij. 1. února ale armáda Tatmadaw obvinila NLD ze zfalšovaní volebních hlasů, převzala moc, vyhlásila na jeden rok nouzový stav a zatkla prezidenta Win Myint a generální tajemnici strany NLD Aun San Su Ťij s dalšími politiky.

Na důkaz nesouhlasu od 8. února stávkují lékaři, do protestů se zapojují i učitelé, studenti a běžní občané. Policie a vojáci zasahují proti klidným demonstracím v několika různých městech. Používají různé donucovací prostředky i smrtící zbraně, a proto je už více než 350 mrtvých a přes tisíce zraněných. Každý den zatýkají přes 4000 lidí, ničí občanům domy a zabavují občanům vše, co mají. Spousta lidí nemá ani co jíst a pít.

My Barmánci se po celém světě snažíme pomoct modlitbami, protesty i finančně. Chtěli bychom Vás tímto také poprosit o modlitby za naši zemi.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 15. duben 2021 @ 14:09:35 CEST (399 čtenářů)
(Více... | 1847 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Sčítání lidu 2021 - informace generálního sekretáře Ekumenické rady církví
Akce poslal Nepřihlášený

Milá sestro, milí bratři,
dne 27. března začne onlina fáze letošního sčítání lidu, která potrvá do 9. dubna. Kdo se v této době nestihne sečíst online (na počítači nebo prostřednictvím mobilní aplikace), bude muset vyplnit v termínu od 17. dubna do 11. května papírový formulář.

Pro naše účely je podstatné, že součástí sčítání je otázka na náboženskou víru.

Je formulována slovy: „Uveďte Vaši náboženskou víru (náboženský směr, hnutí, církev nebo společnost, ke které se hlásíte).“
(vice info: https://www.czso.cz/csu/scitani2021/rozsirena-napoveda-k-lsf)

Vložil: Mainstream v Středa, 24. březen 2021 @ 09:26:28 CET (293 čtenářů)
(Více... | 1903 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: SCEAV: Podpořte svou církev ve sčítání lidu
Akce poslal Nepřihlášený

V následujících dnech je před námi sčítání lidu. 27. března 2021 začne online fáze letošního sčítání lidu, která potrvá do 9. dubna. I letos je ve formuláři otázka o církevní příslušnosti a je dobrovolná. Nicméně její vyplnění má pro církve velký význam. V minulosti totiž vláda poukazovala na nízké počty věřících, když reagovala na různé požadavky církví.

Otázka (B10) je formulována slovy: „Uveďte Vaši náboženskou víru (náboženský směr, hnutí, církev nebo společnost, ke které se hlásíte.)“ s následujícím polem na vyplnění. 

Český statistický úřad v instrukcích k formuláři vyzývá, aby lidé vyplňovali název církve co nejpřesněji oficiálním názvem. Problém však je, že v papírovém formuláři je nedostatek kolonek pro vypsání celého názvu naší církve – tedy SLEZSKÁ CÍRKEV EVANGELICKÁ AUGSBURSKÉHO VYZNÁNÍ.

Vložil: Mainstream v Středa, 24. březen 2021 @ 09:14:07 CET (305 čtenářů)
(Více... | 2920 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Třeboňská výzva
Akce poslal Nepřihlášený

Katolíci z třeboňské farnosti zveřejnili dokument Třeboňská výzva. Žádají v něm, aby se vedení církve snažilo tlakem na politiky zrušit omezený počet věřících při bohoslužbách a praxi při pohřbech lidí s covidem-19.

Třeboňská výzva

Jako křesťané a občané této země, považujeme za důležité touto formou upozornit na vážná pochybení při správě věcí veřejných i lidských a zasadit se o jejich nápravu.

I přes epidemickou situaci považujeme za nepřiměřené zásahy do osobních svobod zaručených Ústavou České republiky, zejména svobody vyznání, a to ve formě limitované účastí na náboženských obřadech, pohřbech a pokojných občanských shromážděních organizovaných mimo vnitřní prostory. Předmětná vládní nařízení v kombinaci s omezováním pohybu osob, jsou v přímém rozporu s demokratickými principy a přispívají k růstu napětí a frustrace ve společnosti a celkové ztrátě důvěry ve stát.

Podobné situace vedly v minulosti k vážným společensko-ekonomickým ztrátám a v některých případech i k nástupu totalitních režimů. Jako věřící spoluobčané považujeme za nepřijatelné, aby katolická církev, kterou vnímáme nikoli pouze institucionálně, ale jako svoji širší rodinu, ustupovala vládní politice a mediálně vyvolané pandemii strachu, a nechala předmět svého vyznání a smysl živého společenství umírat v necitlivých opatření souvisejících s Covid-19.

Vložil: Mainstream v Neděle, 21. březen 2021 @ 22:38:06 CET (384 čtenářů)
(Více... | 4592 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Prohlášení: Výzva katolických biskupů ke sčítání lidu 2021
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

V České republice začne 27. března 2021 sčítání lidu, které se naposledy konalo v roce 2011. Biskupové Čech, Moravy a Slezska při této příležitosti vydávají společnou výzvu pro věřící.

Bratři a sestry, 27. března 2021 začne sčítání lidu, které bylo naposledy před deseti lety. Tak jako minule, i tentokrát bude odpověď na otázku příslušnosti k náboženské víře a příslušnosti k církvi dobrovolná.

Z pohledu katolické církve je příslušnost k církvi dána křtem. Katolík je ten, kdo byl v církvi katolické pokřtěn, a tato skutečnost byla zaznamenána do církevních matrik. Za posledních sto let prošla evidence náboženského vyznání a příslušnosti k církvi několika změnami, a nyní je dobrovolná. Česká biskupská konference v roce 2020 publikovala statistický údaj, akceptovaný odbornou veřejností, který říká, že v České republice je v současnosti pokřtěno v katolické církvi 4,591 mil. obyvatel, tedy 43 % obyvatelstva.

Přesto je třeba se ke své církvi přihlásit i při sčítání lidu. Proto Vás vyzýváme, abyste vyplnili údaj v kolonce B10 tak, že zaškrtnete text: Věřící – hlásící se k církvi, a pod tím napsali buď Církev římskokatolická nebo Církev řeckokatolická podle toho, které církve jste členem.

Vložil: Mainstream v Středa, 17. březen 2021 @ 20:46:34 CET (305 čtenářů)
(Více... | 2986 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Prezident Jižních baptistů odsoudil přirovnání Kamaly Harrisové k Jezabel
Ze světa baptistů poslal Nepřihlášený

Většina baptistů ve Spojených státech se, pokud jde o politické preference, tradičně hlásí k republikánské straně. Proto je pochopitelné, že někteří těžko nesou fakt, že do čela státu se dostali členové vítězné demokratické strany. Jedním z nich je první žena v pozici viceprezidentky – Kamala Harrisová.

To, že baptisté kriticky vnímají změnu v Bílém domě, ale podle J.D. Greera, prezidenta Jižní baptistické konvence - největší protestantské denominace v USA - nemůže svádět k tomu, aby přirovnávali Harrisovou k starozákonní postavě královny Jezabel, která proslula svou modloslužbou a sváděla Izrael ke uctívání cizích bohů.

Vložil: Mainstream v Neděle, 07. únor 2021 @ 20:13:07 CET (230 čtenářů)
(Více... | 3132 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 2)

Prohlášení: Rozhodnutí Výkonného výboru BJB k Elektronickému hlasování delegátů sborů
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Milí bratři a sestry, milá staršovstva a kazatelé sborů Bratrské jednoty baptistů,

na základě podnětů, které jsme v minulých dnech dostali k Elektronickému hlasování delegátů sborů (EHDS) písemně i ústně a také na základě videohovoru se zástupci sborů, dnes jednal Výkonný výbor o předložených návrzích i o celkovém pojetí EHDS.

Výkonný výbor si je vědom složitosti situace, ve které se nyní nacházíme. Některá staršovstva navrhovala odložit většinu návrhů pro EHDS na řádný sjezd delegátů, jiná staršovstva našla v rámci svých sborů možnosti, jak s návrhy seznámit členy sboru a dojít k rozhodnutí ohledně návrhů, nebo alespoň některých z nich.

Výkonný výbor respektuje různé postoje sborů, proto došel k závěru, že je třeba umožnit, aby se každý sbor v rámci EHDS vyjádřil nejen k návrhům samotným, ale i k tomu, zda chce ten který konkrétní návrh odložit.

Vložil: Mainstream v Neděle, 07. únor 2021 @ 20:08:59 CET (229 čtenářů)
(Více... | 6096 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Stanovisko Sdružení křesťanských zdravotníků k vakcinaci proti nemoci COVID-19
Společnost poslal Nepřihlášený

Milé sestry a bratři v Kristu,

Sdružení křesťanských zdravotníků vám tímto chce nabídnout text určený jako pomoc při osobním rozhodování. Budeme rádi, když se nám podaří objasnit alespoň některé nejasnosti, které kolem očkování proti COVID-19 panují.

Nevyjadřujeme se ke společenským změnám, které v souvislosti s pandemií či očkováním probíhají, ale ke zdravotní a duchovní stránce očkování.

Členové SKZ jsou lékaři a další zdravotníci z různých oborů, kteří pracují jak v nemocnicích, tak v ambulantní péči. Všichni se v posledních měsících tváří v tvář potýkají s následky pandemie COVID-19–a to jak profesně, tak osobně. Z našeho pohledu jde o závažný medicínský a společenský problém s těžkými dopady. Zažíváme vyčerpání fyzické, duševní i duchovní a pracujeme na hranici možností.

Obecně považujeme očkování/vakcinaci za přijatelnou a efektivní prevenci šíření infekčních chorob, která je součástí medicíny posledních 150 let. Lidstvu pomohlo očkování vypořádat se s celou řadou závažných a smrtelných onemocnění.

Vložil: Mainstream v Sobota, 30. leden 2021 @ 21:01:14 CET (228 čtenářů)
(Více... | 6598 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Ministerstvo zdravotnictví - Výklad aktuálních omezení pro bohoslužby
Společnost poslal Nepřihlášený

Ekumenická rada církví obdržela stanovisko právního oddělení Ministerstva zdravotnictví, které upřesňuje některé specifické otázky týkající se církevního života, které byly v posledních dnech mezi církevní veřejností diskutovány a ke kterým se veřejně šířily různé, někdy i poněkud zavádějící názory a interpretace.

Ze stanovisek právního oddělení MZ ČR plynou následující závěry:

1) Veřejné bohoslužby, udělování svátostí a podobné úkony s účastí veřejnosti jsou možné pouze v módu 2 osob, tj. individuálně 1 duchovní + 1 člověk, popř. 1 domácnost.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 29. říjen 2020 @ 18:59:00 CET (410 čtenářů)
(Více... | 1710 bytů | 4 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Výzva předsedy ČBK k dodržování aktuálních vládních nařízení
Etika poslal Nepřihlášený

Přinášíme vám výzvu předsedy České biskupské konference Mons. Jana Graubnera, olomouckého arcibiskupa, ohledně dodržování aktuálních nařízení Vlády ČR:

Drazí kněží a jáhnové, řeholnice a řeholníci, bratři a sestry v Kristu,

v posledních dnech se šíří názor, že omezení daná vládními nařízeními se nevztahují na bohoslužby, protože účast na bohoslužbě je výkon ústavou zaručeného práva podle listiny základních práv a svobod, která je součástí Ústavy České republiky.

Právní názory na tuto věc mohou být a jsou různé. Rozhodující by bylo vyjádření Ústavního soudu. Na plenárním zasedání ČBK konaném ve dnech 19. – 21. října 2020 na Svatém Hostýně jsme konstatovali v duchu vládních nařízení, že v současné době není bohužel možné se účastnit Eucharistie coby veřejné bohoslužby, tak jako za normálních okolností.

Vložil: Mainstream v Úterý, 27. říjen 2020 @ 13:48:50 CET (232 čtenářů)
(Více... | 2685 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Pastýřský dopis Davida Nováka, předsedy Rady Církve bratrské - říjen 2020
Etika poslal Nepřihlášený

13.10.2020

Milé sestry, milí bratři,
ještě před pár dny byl provoz našich sborů a životů zpět v normálu, vypadalo to, že jsme z pandemie vyklouzli poměrně snadno a že se naší zemi podobně jako při jiných celosvětových katastrofách to nejhorší vyhnulo. Netvrdím, že se nic nestalo, že zvládnutí pandemie bylo přinejmenším pro některé vrstvy obyvatelstva jednoduché. Asi se ale shodneme, že to mohlo být podstatně horší, a to zvláště při srovnání s jinými zeměmi, kde téměř nebo úplně zkolabovalo zdravotnictví a lidé umírali po stovkách.

Nyní jsme v situaci, kdy je Česko na prvních místech na světě v poměrném počtu nakažených za týden, reálně hrozí přeplnění nemocnic a… nebudu pokračovat, špatných zpráv je okolo nás dostatek.

Tváří v tvář špatným zprávám se ukazuje, že jedno z bojišť je naše mysl. Jakkoli je třeba být informován, je zároveň třeba dávat si pozor, jak moc do sebe informace vpouštíme. Ne nadarmo Písmo hovoří o proměně mysli (Ř 12,1) a směruje nás, nad čím máme přemýšlet (Ž 105,2; Fp 4,8).

Nepíšu, abychom ignorovali realitu, ale aby temná realita, která ovládá naši dobu, nebyla tím, co nás válcuje a doslova zaplavuje naši mysl. Chci nás povzbudit, abychom v těchto dnech do mysli, a tím i do srdce vpouštěli i Boží pohled a naději. Naděje tak, jak ji popisuje Písmo, totiž není naivním optimismem ani ignorováním reality, ale hlubokým vědomím, že Pán Bůh má naše životy ve svých rukou a že je dobrý navzdory tomu, že život a okolnosti někdy bolí. Je normální prožívat strach, ale strach a panika nás nemá ovládnout, a v tom si sami nepomůžeme. Potřebujeme jak Pána Boha, tak společenství církve.

Vložil: Mainstream v Středa, 21. říjen 2020 @ 10:54:17 CEST (315 čtenářů)
(Více... | 4827 bytů | 3 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Krizové opatření k omezení hromadných akcí od 5. do 18. října 2020
Společnost poslal Nepřihlášený

Krizové opatření Vlády České republiky ze dne 30. září 2020 mimo jiné od 5. do 18. října 2020 omezuje účast na bohoslužbě a to tak, že:

1) se jí účastní nejvýše tolik osob, kolik je míst k sezení, nejvýše však 100 osob,

2) a osoby, které se bohoslužby účastní, se převážně zdržují na místě k sezení, a to s výjimkou osob vedoucích bohoslužbu a jejich pomocníků,

3) a v průběhu bohoslužby se nezpívá.

Kvůli celkovému kontextu všech opatření, které se dotýkají nejrůznějších forem shromažďování osob, níže zveřejňujeme úplné znění tohoto Krizového opatření:

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 01. říjen 2020 @ 11:14:01 CEST (310 čtenářů)
(Více... | 5252 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Otevřený dopis synodní rady ČCE ministru zdravotnictví
Etika poslal Nepřihlášený

V době vyhlašování různých mimořádných opatření, která regulují život v Česku, se synodní rada Českobratrské církve evangelické obrátila otevřeným dopisem na ministra zdravotnictví Romana Prymulu. Apeluje v něm na dodržení rovných podmínek v rámci celé společnosti.

Mimořádná opatření a ochrana náboženské svobody

Vážený pane ministře,

obracíme se na Vás jménem Českobratrské církve evangelické ve věci mimořádných opatření proti šíření nemoci COVID‑19. Považovali bychom za nešťastné, kdyby chystaná opatření prakticky znemožnila konat v naší zemi řádné bohoslužby. Přimlouváme se za to, aby v případných nových mimořádných opatřeních byla zachována možnost konat bohoslužebná shromáždění za stejných podmínek jako v jiných případech, kdy se lidé setkávají ve vnitřních prostorách s možností sezení. Nastavení rovných podmínek spojených s důsledným dodržováním závazných hygienických opatření považujeme za jedinou možnost, jak zajistit, aby i v případě mimořádných opatření kvůli zhoršení epidemiologické situace byl dodržen princip přiměřenosti i ve vztahu k náboženské svobodě zaručené čl. 16 Listiny základních práv a svobod.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 01. říjen 2020 @ 10:39:12 CEST (243 čtenářů)
(Více... | 1817 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: John MacArthur: Kristus, ne císař, je hlavou církve
Principy poslal Nepřihlášený

Kristus je Pánem nade vším. On je jedinou pravou hlavou církve (Efezským 1:22; 5:23; Koloským 1:18). On je také Králem králů - svrchovaně vládne nad každým lidským zřízením (1. Timoteova 6:15; Zjevení 17:14; 19:16). Grace Community Church bude vždy nepohnutelně stát na těchto biblických principech. Jako Jeho lid jsme podřízeni Jeho vůli a příkazům, nám zjeveným v Písmu. Proto se nemůžeme podvolit a nepodvolíme se dočasnému zákazu uloženém vládou, na naše nedělní sborové bohoslužby a další pravidelná společná shromáždění. Podvolení se, by bylo neposlušností vůči jasným příkazům našeho Pána.

Vložil: Mainstream v Středa, 12. srpen 2020 @ 21:18:49 CEST (573 čtenářů)
(Více... | 14779 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Prohlášení: Ján Szőllős: Ste tu pre všetkých ľudí, pani ombudsmanka?
Společnost poslal Nepřihlášený

V uplynulých dňoch som dostal občiansku výzvu adresovanú poslancom NR SR „Ste tu pre všetkých ľudí“, aby som ju podpísal.

Výzvu som nemohol podporiť, keďže som jeden z tých, ktorí správu verejnej ochrankyne práv pani Patakyovej "nezobral na vedomie." Dôvody pre svoje hlasovanie uvádzam nižšie.

Výzva je reakciou na „nevzatie na vedomie“ správy verejnej ochrankyne práv v parlamente a vyjadruje jej podporu. Na základe toho vyjadrujú autori výzvy predpoklad, že poslanci nebudú venovať ochrane ľudských práv dostatočnú pozornosť a vyzýva politikov, „aby zistenia a odporúčania ombudsmanky dôsledne reflektovali a analyzovali a prijímali také opatrenia, ktoré budú rešpektovať a napĺňať základné práva a slobody v súlade s ústavou a medzinárodnými dohovormi.“Výzvu som nemohol podporiť, keďže som jeden z tých, ktorí správu verejnej ochrankyne práv pani Patakyovej "nezobral na vedomie."

Vložil: Mainstream v Středa, 27. květen 2020 @ 07:33:21 CEST (332 čtenářů)
(Více... | 7312 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Prohlášení: Otvorený list Rady BJB v SR v súvislosti s mediálnym tlakom na Mareka Krajčího
Společnost poslal Nepřihlášený

Otvorený list Rady BJB v SR v súvislosti s mediálnym tlakom na osobu ministra zdravotníctva Mareka Krajčího:

Uprostred jednej z najznámejších biblických pasáží, Ježišovej Kázne na vrchu (niektorými odborníkmi považovanej za programové vyhlásenie Božieho kráľovstva), čítame aj tieto slová:

“Blahoslavení prenasledovaní pre spravodlivosť, lebo ich je nebeské kráľovstvo.
Blahoslavení ste, keď vás budú pre mňa haniť, prenasledovať a všetko zlé na vás lživo hovoriť.
Radujte sa a veseľte sa, lebo v nebesiach máte veľkú odmenu.
Veď takto prenasledovali prorokov, ktorí boli pred vami.”

(Evanjelium podľa Matúša, kapitola 5, verše 10-12)

Aj preto nie je namieste sa čudovať a možno ani reagovať na aktivitu niektorých slovenských médií ohľadne ministra zdravotníctva Mareka Krajčího. Pán minister nie je v politike nováčik, celé minulé volebné obdobie pôsobil v parlamente ako poslanec a jeho aktivita mohla byť zrejmá každému, kto sa o dianie v parlamente a najmä v slovenskom zdravotníctve zaujímal.

Vložil: Mainstream v Úterý, 26. květen 2020 @ 21:12:05 CEST (355 čtenářů)
(Více... | 2252 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)

Prohlášení: Marek Krajčí - Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou
Zamyšlení poslal Nepřihlášený

Mnohí kresťania odsudzujú Igora Matoviča za jeho štýl politiky, hoci ho osobne nepoznajú. V skutočnosti však napriek tomu, že podnikaním získal veľký majetok, ide o skromného muža, ktorý má šťastnú manželku a dve dcéry. Mal som tú možnosť spoznať ho bližšie a musím povedať, že ma v mnohom pozitívne prekvapil

Áno, tak ako každý z nás, aj on má svoje „muchy”. Poznám ho však ako človeka, ktorý si vie uznať chybu a povedať prepáč. Nepochybne si ho Boh používa jedinečným spôsobom, dokonca tak, že neuveriteľné sa stalo skutočnosťou. Po týchto voľbách sa Igor Matovič stal tvárou dlho očakávanej zmeny. A myslím, že úplne zaslúžene

Boh si použil jeho dobré srdce, morálnu integritu, geniálnu kreativitu a odvahu na postupný rozklad skorumpovanej politickej garnitúry, ktorá sa usadila v našom parlamente. Cez svoje hnutie púšťal do rybníka plného tučných kaprov šťuky. A hoci niektorí aj odišli z jeho poslaneckého klubu, nikdy nekolaborovali s vládnou mocou a stali sa úspešnými politikmi v iných demokratických stranách. 

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 21. květen 2020 @ 09:59:17 CEST (567 čtenářů)
(Více... | 11401 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Božia odpoveď na modlitby - Výsledok parlamentných volieb na Slovensku 2020
Zamyšlení poslal Nepřihlášený

V Rozsievači číslo 2 sme uverejnili mobilizačnú výzvu k modlitbám za voľby do parlamentu na Slovensku. Bola to jedna z viacerých výziev a mnoho kresťanov sa cez rôzne kampane aj individuálne do týchto modlitieb zapojilo. Veľkou motiváciou bola aj skutočnosť, že vo voľbách kandidovali viacerí kresťania (5 z BJB) na kandidátkach rôznych strán. Asi najviac obrátených znovuzrodených kresťanov kandidovalo na kandidátke hnutia OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA.

Pán Boh zázračným spôsobom vypočul modlitby. Keď sa na začiatku novembra začínala volebná kampaň a odovzdali sa kandidátky, tak malo hnutie OĽANO preferencie 5,7 % a bolo otázne, či sa vôbec do parlamentu dostane. Bol som ako kandidát Kresťanskej únie (KÚ) na tejto kandidátke OĽANO na bezpečne nezvoliteľnom 25. mieste. 

Ešte v januári bola reálna otázka, či nevyhrajú voľby extrémisti s fašizujúcimi tendenciami. Veľmi reálne sa hovorilo o tom, že sa voľby skončia patom a budú sa musieť opakovať. Perspektíva bola, že prípadná vláda opozície by musela byť zložená z piatich až šiestich rôznorodých strán.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 21. květen 2020 @ 09:40:27 CEST (307 čtenářů)
(Více... | 4982 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Doporučení Ekumenické rady církví k organizování veřejných bohoslužeb
Sborový život poslal Nepřihlášený

V souvislosti s mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví ze dne 17. dubna 2020, kterým se v bodě 6 od 27. dubna za určitých podmínek povolují veřejné bohoslužby s účastí nejvýše 15 osob, vydává předsednictvo Ekumenické rady církví následující výzvu a doporučení pro členské církve.

1) Vyzýváme členské církve, aby v maximální míře respektovaly ustanovení mimořádného opatření a instruovaly své farnosti, sbory a církevní obce o doprovodných požadavcích, vyplývajících z mimořádného opatření, které se týkají dodržování rozestupu, dezinfekce rukou a kontaktních ploch, ochrany dýchacích cest, apod.

2) Doporučujeme, aby církve podle pastorační potřeby zvážily navýšení počtu bohoslužeb různého druhu, nedělních nebo v průběhu týdne, při současném důsledném zachování ustanovení mimořádného opatření.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 20. duben 2020 @ 22:07:53 CEST (330 čtenářů)
(Více... | 1572 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Vyjádření ČBK k rozhodnutí Vlády ČR o znovuobnovení bohoslužeb
Sborový život poslal Nepřihlášený

ČBK vítá rozhodnutí Vlády ČR ze 17. dubna, díky kterému se od 27. dubna budou moci za určitých podmínek konat veřejné bohoslužby a náboženské obřady.

Bohoslužeb se bude moci od 27. dubna účastnit nejvýše 15 osob, od 11. května by to mohlo být 30 osob a od 25. května maximálně 50 osob, a to za dodržení hygienických pravidel či rozestupů platných kvůli šíření koronaviru. Úplný konec omezení by měl nastat od 8. června.

Představitelé ČBK společně s ERC zaslali tento týden dopis předsedovi vlády a krizovému štábu, ve kterém žádali o znovuobnovení bohoslužeb a náboženských obřadů. Další aktivity v této záležitosti podnikal i kardinál Dominik Duka, který vše osobně konzultoval s vedením krizového štábu. 

Vložil: Mainstream v Sobota, 18. duben 2020 @ 00:29:26 CEST (381 čtenářů)
(Více... | 2610 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Velikonoční výzva ČBK a ERC
Akce poslal Nepřihlášený

Drazí přátelé, milí věřící, všichni lidé dobré vůle,

ještě v době nedávno minulé patřilo mezi velikonoční zvyky rozsvítit světlo za oknem a případně vystavit obrázek Krista o velikonoční noci. Jako křesťanské církve v naší zemi se k tomuto zvyku letos vrátíme, abychom si připomenuli Ježíšovo zmrtvýchvstání jako rozzáření světla, které už nehasne a naděje, která nikdy neumírá.

Všichni se nacházíme v situaci, kdy se nemůžeme shromažďovat ani navštívit o Velikonocích své příbuzné a přátele. Nemůžeme se ve svých církvích, farnostech a společenstvích ani účastnit bohoslužeb největšího křesťanského svátku – Velikonoc, slavnosti vzkříšení.

Dovolujeme si proto vyzvat Vás všechny, lidi dobré vůle, abychom o velikonoční noci, tedy na Bílou sobotu 11. dubna 2020 po setmění, rozsvítili za oknem svíčku nebo jiné světlo na znamení života a naděje. Tuto naději nyní více než kdy jindy potřebujeme.

Vložil: Mainstream v Pátek, 10. duben 2020 @ 19:57:46 CEST (426 čtenářů)
(Více... | 1309 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Síť víry se připojuje k modlitbám BWA za svět
Modlitební život poslal Nepřihlášený

Nynější koronavirová pandemie, která původně postihla zejména Čínu, citelně zasahuje v současné době nejen Evropu, ale také Spojené Státy a řadu dalších zemí.

V kontextu této rychle se šířící nákazy mezi lidmi mnohých národů inicioval Světový svaz baptistů 24-hodinový maraton modliteb, k jehož připojení vyzval baptistické sbory a svazy po celém světě.Maraton modliteb zahájí svým příhovorem v pondělí 30.3. v 15.15 prezident Světového svazu baptistů Paul Msiza z Jihoafrické republiky. Čeští baptisté sdruženi v Síti víry se připojí k modlitebnímu řetězci v půlhodinovém slotu v pondělí 30.3. večer od 20.00 do 20.30 hodin. Zároveň s nimi se v této době připojí k modlitbám následující baptistické sbory a společnosti:

  • Speedway Baptist Church – baptistický sbor z Indiany ze Spojených států (Cooperative Baptist Fellowship)

  • Eglise Baptiste Gif sur Yvette – baptistický sbor v pařížském předměstí (Baptistický svaz Francie)

  • Stechford Baptist Church – baptistický sbor v Birminghamu v Anglii (Baptistický svaz Velké Británie)

  • Comunitat Cristiana La Safor – křesťanský sbor ve Valencii (Baptistická jednota ve Španělsku)

  • Baptistická misijní společnost – misijní společnost britských baptistů

  • Západoanglický network baptistů

  • Guwahati Baptist Church – baptistický sbor v Indii

  • The Gate – baptistický sbor v Reading (Baptistický svaz Velké Británie)
(viz: anglické stránky Světového svazu baptistů)
Vložil: Mainstream v Pondělí, 30. březen 2020 @ 11:33:32 CEST (367 čtenářů)
(Více... | 5566 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Výzva Ekumenické rady církví k poledním modlitbám v době koronavirové epidemie
Modlitební život poslal Nepřihlášený

Církve sdružené v Ekumenické radě církví vyzývají společně křesťany v České republice k modlitbám za nemocné a za lidi v karanténě, ale také za ty, kdo jsou v první linii boje s epidemií, za zdravotníky, policisty, vojáky, hasiče a za všechny, kteří svou službou a nezištnou pomocí nesou riziko nákazy.

Vyzýváme farnosti, sbory a náboženské obce členských církví ERC aby během nedělních bohoslužeb po dobu trvání omezení pohybu osob v modlitbách pamatovali na všechny ohrožené epidemií i na ty, kteří svým nasazením pomáhají obětem nebo udržují naši společnost v chodu.*
 
K tomu mohou církve využít následující přímluvy a modlitbu:

Vložil: Mainstream v Sobota, 28. březen 2020 @ 17:43:29 CET (294 čtenářů)
(Více... | 4255 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Výzva k modlitbám z řad evropských baptistů
Modlitební život poslal Nepřihlášený

Sledujeme současné dění kolem šíření nákazy koronavirem a chceme reagovat na výzvy a podněty, které přicházejí také od našich zahraničních baptistických přátel.

Jednou z iniciativ je aktuální výzva vzešlá mj. z podnětu britských baptistů k připojení se ke společné modlitbě napříč Evropou. V tomto čase, kdy mají mnozí obavy a prožívají nejistotu, je nám připomínáno, že jsme zcela závislí na našem milujícím nebeském Otci.

Zapalme tuto neděli 22. března ve 20 hodin v oknech svých domovů svíčku jako viditelný symbol světla života, Ježíše Krista, zdroje naší naděje v modlitbě. Připojíme se tím k mnohým křesťanům v Británii a Evropě, kteří tak učiní také.

Vložil: Mainstream v Sobota, 21. březen 2020 @ 22:29:02 CET (262 čtenářů)
(Více... | 2364 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Výzva ERC členským církvím ohledně nouzového stavu v ČR
Zprávy poslal Nepřihlášený

Ekumenická rada církví vyzývá členské církve, aby maximálně respektovaly dnešní nařízení vlády, které zakazuje shromáždění včetně bohoslužeb s účastí nad 30 osob.

Členským církvím doporučujeme prozkoumat alternativní možnosti účasti věřících na bohoslužebném slavení prostřednictvím sdělovacích prostředků, online přenosů a podobně.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 12. březen 2020 @ 21:11:29 CET (322 čtenářů)
(Více... | 551 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Prohlášení: Synodní rada ČCE k vyhlášení nouzového stavu v ČR
Zprávy poslal Nepřihlášený

Vedení Českobratrské církve evangelické reaguje na vyhlášení nouzového stavu v souvislosti s postupující epidemií koronaviru.

Milé sestry, milí bratři,

dnes, 12. března 2020, byl vyhlášen nouzový stav v České republice a zpřísnění hygienických opatření.

Až do odvolání je zakázáno konat shromáždění, včetně bohoslužebných, s účastí převyšující 30 osob.

Ačkoliv v naší církvi máme sbory a kazatelské stanice, v nichž se k bohoslužbám schází méně lidí, doporučuje synodní rada všem staršovstvům zrušení všech pravidelných nedělních bohoslužeb i svolaných sborových shromáždění. Podle dostupných informací se však bez omezení účasti mohou konat pohřby.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 12. březen 2020 @ 17:37:48 CET (276 čtenářů)
(Více... | 1446 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)


Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.42 Seconds