Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 

Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Jakub   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 0, článků celkem: 5346, komentáře < 7 dní: 0, komentářů celkem: 5010, adminů: 23, uživatelů: 3253
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Povzbuzení


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

8 807 468

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 15 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Zprávy: Informace z jednání Výkonného výboru BJB ze dne 23. března 2022
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Pomoc Ukrajině

Výkonný výbor jednal o pomoci Ukrajině a ukrajinským uprchlíkům, kteří přicházejí do našich sborů a měst. Děkujeme všem sborům a jednotlivcům, kteří jim slouží materiálně, finančně i duchovně, a modlíme se za to, abychom dokázali rozpoznat, kde je pomoc potřebná nejvíce, a na ní se zaměřit.  Společná pomoc v rámci krizového fondu BJB je jen částí toho, jak baptistické sbory pomáhají. Pokud máte naléhavé potřeby v rámci vašich sborů, sbírky využijte ve vašem městě a není potřeba je přeposílat na krizový fond. Pokud tomu tak není, budeme vděční za jakékoliv finance. Pracujeme na tom, aby byly využity jak v ČR, tak na mnoha místech na Ukrajině.

Bratři předseda a tajemník informovali o setkání se zástupci ruskojazyčných sborů, při kterém byla domluvena spolupráce ohledně koordinace ubytování, finanční podpory jednotlivých potřeb a nabídek pomoci. Všechny sbory mají možnost využít podpory z krizového fondu, kde byla uvolněna částka 1.000.000 Kč a pravidelně (vždy 1 x týdně) dochází k rozdělení financí mezi jednotlivé žádosti o podporu. Dále také běží grant ze zahraničních zdrojů na potravinovou pomoc (ve výši 400.000 Kč), který může být v případě vyčerpání znovu doplněn. O další podpoře bude také rozhodovat dubnový Sjezd delegátů.

VV dále jednal o situaci bratra Igora Demkovského, který dosud působil jako dobrovolník v rámci stanice sboru BJB Praha - Vinný kmen v Brně, ale v rámci současné uprchlické krize pomáhá plnočasově potřebným v Brně místo svého zaměstnání. VV souhlasí s tím, aby mu byla mimořádně poskytnuta dotace od 1. dubna na dobu jednoho roku jako třetímu pracovníkovi sboru, a bratři předseda s tajemníkem budou hledat cesty, jak pomoci sboru najít doplatek na plný úvazek na 6 měsíců.
Vložil: Mainstream v Pondělí, 09. květen 2022 @ 23:35:29 CEST (631 čtenářů)
(Více... | 5880 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Informace z jednání VV BJB ze dne 24. ledna 2022
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Informace z jednání Výkonného výboru Bratrské jednoty baptistů – dne 24. ledna 2022

Vše se obrátí k dobrému vaší modlitbou a přispěním Ducha Ježíše Krista. Fp 1:19.

Lednové jednání začalo biblickým zamyšlením nad veršem, který pro VV na rok 2022 vybral bratr předseda. Prosíme i vás o modlitby za naši službu a společné dílo v BJB.

Odbory a komise BJB

Vzdělávací komise

Bratr předseda informoval o přípravách programu Timoteus. Na sbory byla elektronicky zaslána informační brožura pro zájemce a v nejbližší době půjde na sbory také v tištěné podobě. Na únor jsou připraveny dva termíny video ZOOM setkání se zájemci o studium (9. a 11. února) a budou nastaveny podmínky pro přijetí studentů (doporučení staršovstva, náležitosti, přihlášky, svědectví). Podle kalkulace jsou celkové náklady na studenta 36.000 Kč, z toho polovina bude uhrazena ze Vzdělávacího fondu. Poplatek na studenta tak činí 18.000 Kč za celý program a bude se platit ve třech splátkách (každý školní rok 6.000 Kč).

V sobotu 22. ledna proběhlo v Olomouci druhé setkání v rámci vzdělávání staršovstev. Zúčastnili se ho starší z 8 moravských sborů BJB.  2. dubna je v plánu třetí, závěrečné setkání. V příštím roce uvažujeme o tomto vzdělávacím kurzu pro sbory v Čechách.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 07. únor 2022 @ 11:21:14 CET (889 čtenářů)
(Více... | 6275 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Ordinovaná baptistka z Portugalska ve vedení Evropské evangelikální aliance
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Ordinovaná baptistka z Portugalska a reformovaný misijní pastor z Nizozemska povedou evropské evangelikály

Evropská evangelikální aliance (EEA), orgán zastupující přibližně 23 milionů evangelikálních křesťanů, informovala o novém vedení. Connie Main Duarteová a Jan Wessels převezmou funkci po Thomasi Bucherovi, který od roku 2012 zastává pozici generálního sekretáře.

„S velkou radostí oznamuje představenstvo Evropské evangelikální aliance (EEA) jmenování Connie Main Duarteové z Portugalska a Jana Wesselse z Nizozemska, kteří nahradí Thomase Buchera ze Švýcarska a stanou se novými generálními tajemníky EHP. Thomas odejde do důchodu po akcii Hope, která bude na začátku října 2022, po 10 letech věrné služby,“ píše na svém webu portál Evangelical Focus.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 07. únor 2022 @ 11:13:36 CET (683 čtenářů)
(Více... | 2576 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Baptisté na Ukrajině se připravují na uprchlickou krizi
Zprávy poslal Nepřihlášený

Baptisté na Ukrajině se připravují na uprchlickou krizi, v případě války přejdou evangelikálové do ilegality

Baptisté na západní Ukrajině mají v plánu pomoci spoluvěřícím v případě ruské invaze na východní hranici, řekl Baptist Press absolvent Jihozápadního baptistického teologického semináře, který nyní vede baptistický seminář na Ukrajině.

„Pokud Rusko zaútočí, napadne východní a severní část Ukrajiny a částečně také jih,“ řekl Christianity Today Jaroslav Slavik Pyž, prezident Ukrajinského baptistického teologického semináře (UBTS) ve Lvově.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 07. únor 2022 @ 11:01:23 CET (570 čtenářů)
(Více... | 3015 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Informace z jednání VV BJB dne 22. listopadu 2021
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Hostem jednání VV byl bratr Jiří Unger, tajemník České evangelikální aliance. Probrali jsme další kroky v žádosti o členství v ČEA, musí ji schválit rada ČEA na svém příštím zasedání. Bratr Unger pošle tajemníkovi formulář přihlášky a VV pověřuje tajemníka br. Jackaniče ji za BJB podat.

Zabývali jsme se oblastmi, ve kterých můžeme v rámci ČEA spolupracovat, jedná se o spolupráci v oblasti dorostu, mládeže, misie, kurzů M4 a dalších projektů ČEA. Otázka zastoupení BJB v radě ČEA se bude řešit v budoucnu, nyní je členem rady bratr Vladimír Zeman (ze sboru BJB Vysoké Mýto), a to do roku 2024.<

Hovořili jsme také o otázce závaznosti vyznání víry, na kterou padly dotazy na SD. Podle vyjádření br. Ungera se jedná především o hodnotový základ pro spolupráci, jednotlivé teologické doktríny jsou v kompetenci jednotlivých sborů. Důvodem je také vymezení vnějších hranic pro spolupráci v rámci evangelikálních církví. Bratr Unger nám k tomu poslal dodatečně i písemné vyjádření.

Vložil: Mainstream v Pátek, 14. leden 2022 @ 10:14:20 CET (736 čtenářů)
(Více... | 10085 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Ekumenická rada církví si zvolila nové předsednictvo na příští dva roky
Ekumenismus poslal Nepřihlášený

Ekumenická rada církví si dnes zvolila nové předsednictvo na příští dva roky. Novým předsedou se stal biskup Tomáš Tyrlík (Slezská církev evangelická augsburského vyznání).

První místopředsedkyní je nově superintendentka Ivana Procházková (Evangelická církev metodistická), druhým místopředsedou zůstává biskup Marián Čop (Evangelická církev augsburského vyznání).

Náhradníkem předsednictva byl zvolen Pavel Pokorný (Českobratrská církev evangelická).

Vložil: Mainstream v Úterý, 23. listopad 2021 @ 13:13:33 CET (1046 čtenářů)
(Více... | 675 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Zpráva tajemníka Výkonného výboru BJB pro listopadový SD 2021
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

A ve vašem srdci ať vládne mír Kristův, k němuž jste byli povoláni v jedno společné tělo. A buďte vděčni. Nechť ve vás přebývá slovo Kristovo v celém svém bohatství: se vší moudrostí se navzájem učte a napomínejte a s vděčností v srdci oslavujte Boha žalmy, chválami a zpěvem, jak vám dává Duch. (Koloským 3:15,16)

Milí bratři a milé sestry, ve sborech Bratrské jednoty baptistů.

Rád bych se ohlédl zpět a to nejen na rok 2020. A chtěl bych se ohlédnout pohledem vděčnosti, protože si uvědomuji, že přes komplikace a náročnost období, které máme za sebou jako jednotlivci, sbory i Jednota, máme stále mnoho důvodů, proč být vděční. Vždyť v Kristu jsme dostali to největší bohatství a je na nás, jak tuto plnost přinášet do našich životů.

Na začátku roku 2020 jsme se jako VV sešli k tomu, abychom hledali oblasti, ve kterých potřebujeme hledat další růst a rozvoj. Jsem vděčný za to, že i když se ohlížím nyní 2 roky zpátky, tak jsou to oblasti, které stále vidím jako důležité a potřebné. A jsem vděčný, že se nám alespoň v některých z nich podařilo i přes náročné období se posunout dále.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 01. listopad 2021 @ 10:53:45 CET (200 čtenářů)
(Více... | 6806 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Zpráva předsedy Výkonného výboru BJB pro listopadový SD 2021
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Život a služba našich sborů i celé Jednoty je od března 2020 ovlivněna koronavirovou epidemií a s tím souvisejícími různými omezeními. Máme za sebou 3 vlny, včetně zkušenosti s nuceně zavřenými modlitebnami. V době, kdy píšu tuto zprávu (začátek října), již několik měsíců vděčně přijímáme všeobecné zlepšení situace, a zároveň si klademe otázku, jaký bude letošní podzim a zima. Pán to ví.

Učíme se hledat to, co je pro církev podstatné. Církev není kostel nebo modlitebna, ale duchovní společenství znovuzrozených křesťanů, spojených s Kristem. Uchovat a rozvíjet duchovní společenství bez setkávání tváří v tvář, je velmi obtížné, ale ne nemožné. Nová situace nás naučila využívat internet, video hovory, on-line přenosy našich bohoslužeb apod., takže se život sborů nezastavil. Možná jsme ve sborech některé lidi ztratili, protože se od sboru odpojili (našli přitažlivější internetovou církev?), na druhou stranu jsme měli příležitost oslovit další hledající.

Podobně se také mnoho z činnosti Výkonného výboru, našich odborů a komisí přesunulo do internetového prostoru. Mohu jen stručně zmínit: konference mládeže, sester, on-line služba odboru pro manželství a rodinu, Vzdělávání na cestě, zoomová setkávání kazatelů, elektronické hlasování delegátů sborů při nemožnosti prezenčního jednání SD, vzdělávací konference Kdo jsem v Kristu (studium listu Efezským) apod. Nevím, zda jsme v tomto období plně využili všechny možnosti a příležitosti pro naši službu, ale v každém případě jsme se poučili a naučili mnoho nového. I já se učím komunikovat se sbory prostřednictvím krátkých video pozdravů.

Církev jde dál, prochází různými obdobími v dějinách, je zde stále díky tomu, že to není lidský projekt, ale Kristovo dílo. Kristova církev obstojí ve zkouškách a vytrvá až do konce tohoto věku. Toto vědomí mě osobně velmi povzbuzuje a povzbuzovalo v obtížných situacích uplynulého období.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 01. listopad 2021 @ 10:50:39 CET (198 čtenářů)
(Více... | 6167 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 27. září 2021
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Příprava SD v Brně

VV se zabýval přípravou letošního druhého SD, který  proběhne 6. listopadu v Brně. Bude se zabývat činností za rok 2020 a současnou situací v BJB. VV by uvítal, kdyby na začátku setkání byl větší prostor pro společné modlitby a chvály, tento blok povede bratr Pavel Coufal, který si také připraví modlitební úvod.

V rámci jednotlivých bloků chceme dát více prostoru vedoucím jednotlivých odborů, aby sdíleli svoje aktuální cíle, vize a byl pak prostor se za ně modlit. Odbor mládeže a odbor sester bude prezentovat také svůj návrh ohledně budoucích úvazků vedoucích svých odborů.

Program SD

VV kontroloval plnění usnesení SD, nedokončená je práce komise pro novelizaci dokumentů (KPND), které v současné době nemá členy. Tajemník dále informoval o postupu v nákupu nemovitosti na Palmovce, po doporučení právníka pověřil VV tajemníka k podpisu kupních smluv a dalších náležitostí.

Ze sborů nepřišly nové návrhy. Budou se projednávat odložené návrhy a 2 žádosti o přijetí sborů (osamostatnění stanice plzeňského sboru v Karlových Varech a přijetí korejského baptistického sboru do BJB).

VV vedl rozhovor o vzdělávacím programu pro duchovní vedoucí a schválil jeho podobu navrženou pro SD. Program se jmenuje TIMOTEUS a jedná se o navržený 3letý vzdělávací program ve spolupráci s Institutem TCM. Součástí je také Letní škola BJB a víkendová setkání.

Vložil: Mainstream v Středa, 20. říjen 2021 @ 22:23:42 CEST (234 čtenářů)
(Více... | 8099 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Aktualizace podzimních novinek ze života BJB
Sborový život poslal Nepřihlášený

Ze sboru v Žatci po čtyřletém působení odchází kazatel Stanislav Baláž. Za svého nového kazatele si sbor zvolil Jaroslava Hrůzu, který dosud působil v Českých Budějovicích.

Jaroslav Pleva, kazatel sboru v Litoměřicích, oznámil, že v příštím roce odchází do důchodu

Ve sboru v Příboře bylo zvoleno nové staršovstvo, Mirek Klepáček z rodinných důvodů nenastoupí jako nový kazatel.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 14. říjen 2021 @ 10:27:08 CEST (264 čtenářů)
(Více... | 668 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Podzimní novinky ze života BJB
Sborový život poslal Nepřihlášený

Miroslav Čížek, původem z Evangelické církve metodistické, nastoupil v září coby kazatel do Olomouce.

Erik Poloha k 31.8.2021 ukončil funkci místopředsedy Výkonného výboru BJB.

Výkonný výbor nyní funguje ve stávajícím složení o 4 lidech s tím, že Slavomila Švehlová nadále zůstává náhradnicí bez hlasovacího práva.

Vložil: Mainstream v Středa, 06. říjen 2021 @ 19:58:58 CEST (250 čtenářů)
(komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Za nového generálního tajemníka EBF byl navržen Alan Donaldson
Ze světa baptistů poslal Nepřihlášený

Novým generálním tajemníkem Evropské baptistické federace byl navržen Alan Donaldson, kazatel a bývalý generální tajemník Baptistické unie Skotska, v návaznosti na odchod Tonyho Pecka, který z funkce odejde na konci října. Bylo to jednomyslné doporučení speciálně utvořené nominační skupiny, které předsedal současný prezident EBF Meego Remmel.

Tato skupina zastupovala všechny regiony EBF a také v ní byl generální tajemník BWA Elijah Brown. Nominace pro volbu nyní musí být podpořena Radou EBF na jejím zasedání v září.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 26. srpen 2021 @ 22:42:10 CEST (311 čtenářů)
(Více... | 2986 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Informace z jednání VV dne 21. června 2021
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Vzdělávací konference BJB

VV hodnotil Vzdělávací konferenci BJB, která nakonec proběhla v online podobě. Vážíme si služby bratra Pavla Hanese a jsme rádi, že v této formě zůstanou nahrávky dostupné i pro další využití na sborech. Odkazy na celý výklad knihy Efezským můžete najít na webové stránce BJB a nebo Youtube kanálu Bratrské jednoty baptistů - https://www.youtube.com/watch?v=SC_ZYNs1KaE&list=PLgFAxmp6ErtuUPorTKPbETeFhv52liinn

Vzdělávací konferenci bychom rádi zopakovali příští rok a vyzkoušeli propojení s kurzem kazatelů. K hledání tématu i termínu na příští rok se vrátíme v září.

Sjezd delegátů v Praze

VV je vděčný, že mohl v Praze tento Sjezd proběhnout, a děkuje sboru Praha 3 za vytvoření bezpečného i pohostinného prostředí pro toto setkání. Sjezd projednal všechny návrhy podané na SD v roce 2019 a na dalším SD v listopadu letošního roku bychom se již mohli dostat k novým návrhům spojeným s naší společnou budoucností a k žádostem o členství v BJB.

Na Sjezdu se objevilo několik témat, kterým bychom se rádi v budoucnosti věnovali, a to především přípravě nových kazatelů pro sbory BJB. K tomu dostal VV mandát sborů a společně s komisí pro vzdělávání připraví návrh, jak by takový společný program mohl vypadat.

Dalším tématem je financování společné služby po ukončení finanční podpory v roce 2030, a to jak na společné rovině, tak na úrovni jednotlivých sborů. SD přijal pravidla pro podporu sborových úvazků, která umožňují pozastavit na 3 roky snižování dotace tam, kde by si sbor nemohl úvazek jinak již dále dovolit, ale jedná se pouze o drobnou pomoc tam, kde sbor potřebuje čas pro rozhodování, jak takový úvazek dále financovat. Sjezd dále rozhodl o postupném navýšení příspěvků od sborů na částku 1200 Kč s tím, že při dosažení této částky bude automatické navyšování pozastaveno a sbory pak čeká další rozhovor o podobě a rozsahu společné služby.

Na základě rozhodnutí SD odsouhlasil VV záměr nákupu nemovitosti a pověřil tajemníka k dalšímu jednání a přípravě podkladů pro odsouhlasení nákupu.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 23. srpen 2021 @ 11:32:16 CEST (304 čtenářů)
(Více... | 3862 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Jižní baptistická konvence má nového prezidenta, konzervativní křídlo prohrálo
Ze světa baptistů poslal Nepřihlášený

Pastor Ed Litton se stal novým prezidentem Jižních baptistů (SBC). Podle Christianity Today předběhl kandidáta podporovaného konzervativní frakcí.

Littonova volba je vnímána jako signál, jak bude největší americká protestantská denominace přistupovat k tématům rasové nerovnosti nebo sexuálního zneužívání. Konzervativní baptisté podle CT bijí na poplach a obávají se posunu k liberálním trendům.

„Toto hlasování … ukazuje, že si přejeme lídra, jehož charakter, pokora a hlas pro jednotu nás reprezentují jako celek před těmi, kteří volají po rozdělení,“ řekla podle CT Jacki Kingová, která má v denominaci na starosti ženský výbor.   

Vložil: Mainstream v Středa, 23. červen 2021 @ 11:40:10 CEST (225 čtenářů)
(Více... | 2214 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Kvůli pandemii se loni v katolické církvi konalo o čtvrtinu méně křtů
Katolicismus poslal Nepřihlášený

V důsledku opatření proti šíření koronaviru se loni uskutečnilo i méně křtů než obvykle. V Římskokatolické církvi jich bylo 14600, což je o čtvrtinu méně, než je dlouhodobý průměr. Nejvíce ubylo křtů malých dětí.

Namísto tradiční doby křtu na Velikonoce mnozí loni na přijetí do církve čekali až do června. Téměř celý rok pak nebylo možné pořádat bohoslužby v obvyklém rozsahu. Řada čekatelů slavnost přijetí křtu odkládala v očekávání brzkého uvolnění opatření, které však stále není v dohledu a mnohé narozené děti i dospělí konvertité tak na křest stále čekají. V tiskové zprávě to uvedla Česká biskupská konference.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 15. duben 2021 @ 14:24:49 CEST (257 čtenářů)
(Více... | 1605 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Informace z jednání Výkonné výboru BJB dne 17. března 2021
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Další postup ohledně SD

VV diskutoval situaci po neplatném elektronickém hlasování (EHDS), kdy k dosažení platného kvóra chyběl hlas jednoho sboru. Vzhledem k tomu, že neúčast sborů měla různé důvody (v některých případech zapomenutí na termín hlasování, nepochopení způsobu hlasování nebo nesouhlasný postoj k samotnému hlasování), věříme, že je možné hlasování v případě nutnosti znovu zopakovat již s platným výsledkem. Chceme připomenout všem,  že hlas každého sboru je důležitý, a prosíme, aby i v této náročné době se sbory zapojily do společného rozhodování v maximální možné míře.

Prioritou je pro nás ale osobní jednání delegátů, a proto VV pověřil předsedu ke svolání řádného SD, a to na sobotu 19. června v Praze. Je třeba počítat s tím, že bude nutné dodržet některá nezbytná nařízení (zřejmě testování účastníků, respirátory a rozestupy), zároveň však doufáme, že v té době by mohlo dojít již k prvnímu rozvolnění. Pokud by tomu tak nebylo, rozhodne VV o změně formy hlasování, a to opět na Elektronické hlasování delegátů sborů (EHDS). Při dodržení všech lhůt pro svolání SD a případnou změnu na EHDS musí dojít k rozhodnutí nejpozději v pondělí 3. května, kdy bude za tímto účelem svoláno mimořádné jednání VV BJB.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 15. duben 2021 @ 14:21:59 CEST (334 čtenářů)
(Více... | 9292 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 2)

Zprávy: Když se charismatik stane ministrem zdravotnictví
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Když se charismatik stane ministrem zdravotnictví... To pochopí jen ten, kdo má s pojetím autority v charismatických církvích osobní zkušenost. (komentář na tweetu Biblická Apologetika)

Povolení vyjít ven jen po zaslání SMS? Slovensko zvažuje tvrdé zpřísnění

Slovensko uvažuje o dalším zpřísnění koronavirových opatření. Tamní ministr zdravotnictví Marek Krajčí oznámil, že by lidé podle nového návrhu museli posílat úřadům SMS, aby mohli porušit výjimku ze zákazu vycházení. Podle Krajčího totiž navzdory stávajícím omezením roste počet hospitalizovaných s covidem-19. Krajčího návrh už kritizovala vicepremiérka Veronika Remišová.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 01. únor 2021 @ 21:16:57 CET (275 čtenářů)
(Více... | 3318 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Zprávy: Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 20. ledna 2021
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Elektronické hlasování delegátů sborů BJB

VV se zabýval přípravou elektronického hlasování delegátů sborů (EHDS), které proběhne v sobotu 13. února 2021. Sbory mají možnost do 24. ledna zasílat pozměňovací návrhy k již podaným návrhům, poté budou rozeslány výsledné materiály k hlasování a v sobotu 30. ledna k nim proběhne ZOOM diskusní setkání. VV dále požádal tajemníka, aby vypracoval doplňující komentář k ekonomickým záležitostem, protože hospodaření roku 2019, ke kterému se máme vyjadřovat, je nestandardně ovlivněno prodejem školy Dorkas.

VV doufá, že se nejbližší řádné jednání SD uskuteční 19. června 2021 a bude na něm možné probrat zbývající návrhy a návrhy, které se nerozhodnou v rámci elektronického hlasování. Pokud by tomu tak nebylo, budeme hledat další cesty, jak v nových podmínkách rozhodovat.

Na online setkání se zástupci sborů proběhne diskuse k podaným návrhům a zaslaným pozměňovacím návrhům, dále bude vysvětleno a předvedeno hlasování jako takové. Na výsledky bude dohlížet 3 členná volební komise (včetně tajemníka).

Pracovní verze online hlasování bude rozeslána zástupcům sborů předem k vyzkoušení.

Vložil: Mainstream v Sobota, 30. leden 2021 @ 21:08:28 CET (329 čtenářů)
(Více... | 7292 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Polovina pastorů v USA uvedla, že ve svých sborech slyší konspirační teorie
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Neobjevují se jen na Facebooku nebo na obskurních webech, ale našly si cestu také do církve. Podle studie zveřejněné v úterý 26. ledna společností LifeWay Research zhruba polovina všech protestantských pastorů ve Spojených státech tvrdí, že ve svých sborech slyšeli konspirační teorie.

Výsledky studie ukazují, že 49 % protestantských pastorů uvádí, že často slyší členy svých sborů opakovat konspirační teorie, které ovlivňují společenský život v zemi. „Křesťanské sbory jsou místem, kde se sdílí pravda,“ uvedl v písemném prohlášení výkonný ředitel LifeWay Research Scott McConnell. „Přesto polovina pastorů často slyší zprávy o spiknutí. Toto je překvapivé zjištění pravého opaku.“
Vložil: Mainstream v Sobota, 30. leden 2021 @ 20:50:27 CET (211 čtenářů)
(Více... | 2174 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Kronika Apoštolské církve 1. díl
Knihovna poslal Nepřihlášený

Vyšla Kronika Apoštolské církve 1. díl.

Kronika Apoštolské církve popisuje tuto denominaci od její registrace až po současnost. Tento díl se zabývá historií českého letničního hnutí v letech 1989 - 1997.

Rozsáhlá kapitola se věnuje kdysi jejímu největšímu brněnskému sboru a jeho vzniku na půdě BJB v Brně. V kořenech této letniční profilace stál někdejší baptistický kazatel a později předseda Ústřední rady BJB ThDr. Jan Titěra. Ten se ovšem paradoxně s letničními rozešel, sám prožil letniční zkušenost a s letničními se později usmířil. 

Vložil: Mainstream v Pondělí, 04. leden 2021 @ 10:15:46 CET (339 čtenářů)
(Více... | 958 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Šíření pandemie urychlilo rozpad některých malých sborů ve Velké Británii
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Graham Smith pracuje jako realitní makléř, který se specializuje na prodej budov patřících církvi nebo neziskové organizaci. Proto se mu často stává, že ho osloví hrstka posledních věřících s prosbou o pomoc při prodeji církevní budovy.

Protože se snaží o to, aby pokud možno budovy zůstaly využívány pro náboženské účely, často se stává, že kostel jen vymění vlastníky v rámci širší křesťanské rodiny. Skomírající sbor prodá svou budovu vášnivým letničním křesťanům hledajícím místo k uctívaní.

„Někdy tyto budovy nejsou tradičními starými viktoriánskými domy s velkou, špičatou věží – některé z nich jsou ze 60., 70. nebo dokonce 80. let, říká pro portál Premier.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 04. leden 2021 @ 10:12:25 CET (225 čtenářů)
(Více... | 3730 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 2. prosince 2020
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Sjezd delegátů BJB 

Tajemník informoval o písemném hlasování o návrzích číslo 8. a 16, oba byla odsouhlaseny požadovaným počtem hlasů i sborů. Výkonný výbor dále jednal o situaci ohledně zrušeného Sjezdu delegátů a o možnostech dalšího postupu. Vzhledem k tomu, že i přes rozvolňující se opatření není možné odhadnout další vývoj v prvním pololetí příštího roku, svolá předseda VV elektronické hlasování k již podaným návrhům, které je třeba rozhodnout, a to na sobotu 13. února 2021

V případě, že by se situace zásadně změnila, je možné, aby se toto setkání konalo i formou mimořádného Sjezdu delegátů, o změně je možné rozhodnout ještě začátkem roku (svolání mimořádného SD je možné 30 dní předem). Pokud se tak nestane, proběhne hlasování elektronicky a další řádný Sjezd by se konal až 19. června 2021.

Seznam návrhů k projednání bude rozeslán společně se svoláním hlasování nebo mimořádného SD. V rámci elektronického hlasování (EHDS) bude také nutné dořešit mandát VV a příští volby nového VV, protože v dubnu vyprší mandát VV. Současný VV proto navrhuje prodloužení volebního období o 1 rok (do dubna 2022). V rámci elektronického hlasování (případně MSD) by již nyní byla zvolena nominační komise.

Vložil: Mainstream v Úterý, 29. prosinec 2020 @ 11:40:34 CET (232 čtenářů)
(Více... | 5507 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: V Chebu peče celá ekumena
Ekumenismus poslal Nepřihlášený

Na stránkách sitviry.cz vyšel článek V Chebu péče celá ekumena.

Vložil: Benjamin v Středa, 25. listopad 2020 @ 04:18:20 CET (216 čtenářů)
(Více... | 316 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Slovenský ministr zdravotnictví, baptista Krajčí, ochranu před Covidem nepodceni
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Slovenský ministr zdravotnictví, baptista Marek Krajčí, se jako dobrovolník zapojil do celoplošného testování. Pozornost vzbudil jeho skafandr, kvůli kterému mu nebylo ani vidět do tváře.

Hned první den celoplošného testování na Slovensku Krajčí pomáhal s odebíráním vzorků v Bardejově. V pátek proto na sebe oblékl zdravotnický úbor. Kromě respirátoru a obleku ho chránily také rukavice a ohromné brýle

Právě kvůli tomuto ustrojení, které ho ochraňovalo před koronavirem od hlavy až k patě, si lidé na facebooku dělají legraci, zda je to skutečně on. "Kdo dosvědčí, že je to on?“ ptá se Karol. "Však by ho v tomto nikdo nepoznal,“ přidává se Pavel. Byl také označen za koronauta.

Vložil: Mainstream v Neděle, 15. listopad 2020 @ 16:23:12 CET (314 čtenářů)
(Více... | 1333 bytů | 2 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)

Zprávy: Vlivný baptistický pastor Robert Jeffress zatím odmítá uznat Bidenovo vítězství
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Texaský pastor a prominentní Trumpův stoupenec Robert Jeffress vyvrátil zprávy naznačující, že prohlásil bývalého viceprezidenta Joe Bidena za zvoleného prezidenta.

„Nevěřte některým lživým zprávám v médiích, že jsem opustil našeho skvělého prezidenta Donalda Trumpa,“ napsal ve středu ve tweetu konzervativní baptistický pastor z Dallasu. „I nadále ho plně podporuji.“

Jeffress je přesvědčen, že Spojené státy zatím nemají zvoleného prezidenta, dokud Biden nebude oficiálně vyhlášen vítězem voleb. Christian Post uvádí, že baptistický pastor napsal pro Fox News článek, ve kterém konstatuje, že když demokratický kandidát zvítězí v prezidentských volbách, Bible přikazuje křesťanům, aby se „podřizovali a modlili“ za politiky v moci postavené, i když nejsou „naším preferovaným kandidátem“.

Vložil: Mainstream v Neděle, 15. listopad 2020 @ 16:21:39 CET (271 čtenářů)
(Více... | 2523 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)

Zprávy: Informace z jednání VV BJB dne 30. září 2020
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Příprava Sjezdu delegátů

VV se zabýval přípravou nadcházejícího Sjezdu a otázkou, zda je možné konat sjezd delegátů BJB elektronicky. V současné době nám to naše řády neumožňují, resp. umožňují nám konání SD pouze prezenční formou, při které je možné společně vést rozhovory nad návrhy, podávat pozměňující návrhy a společně hledat řešení. To online platforma plně neumožňuje.

VV po jednání rozhodl, že ponechá současný termín konání SD 7. 11. v Brně v naději, že se bude moci konat (a že nebudou stanovena omezení pro tato sejití). Pokud by z důvodu epidemických omezení nebylo možné SD uskutečnit v tomto termínu, předseda ho svolá v náhradním termínu 5. prosince v Brně. Pokud by ani toto nebylo možné, nebude se SD v roce 2020 konat. VV si pouze vyžádá písemné vyjádření k otázkám, které je nutné rozhodnout. Ostatní návrhy k SD mohou počkat na řádné projednání na SD v roce 2021. (aktualizováno: listopadový termín je zrušen, nyní je SD svolán na prosincový termín)

VV také rozhodl, že předloží SD k projednání doplněk Organizačního řádu o bod týkající se elektronického hlasování delegátů sborů BJB. Ten by nám pomohl řešit případná naléhavá rozhodnutí bez nutnosti scházet se. Pro tento způsob rozhodování však bude nutný souhlas dvou třetin všech sborů (jedná se o úpravu, resp. doplněk našich dokumentů).

Vložil: Mainstream v Středa, 21. říjen 2020 @ 10:59:02 CEST (312 čtenářů)
(Více... | 7970 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: Američtí evangelikální křesťané většinově podporují Trumpa
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Francouzský vlajkový LeMonde.fr si všímá, že průzkumy udávají, že na 80% evangelikálních křesťanů v USA podporuje Donalda Trumpa, přičemž jejich celkový počet v USA se odhaduje na 95 mil. Nejhorlivěji Trumpovu kandidaturu podporují charimatičtí křesťané. Mnozí v Trumpovi vidí Boží nástroj na záchranu USA.

Jakkoli osobnost Trumpa i Bidena vyvolávají i své antipatie, racionální voliči se musí nyní rozhodovat spíše podle toho, co reprezentují. Zatímco Trump reprezentuje starou dobrou Ameriku, kterou chce « opět učinit velkou », Biden, který poklekl před Black Lifes Matter, je strůjcem nové Ameriky, která namnoze popírá své kořeny (strhávání soch), nemá potřebu se těsně držet zásad křesťanské morálky, ze které vzešla, a je otevřená multikulturním vlivům zvenčí.

Vložil: Mainstream v Středa, 21. říjen 2020 @ 10:43:53 CEST (207 čtenářů)
(Více... | 1454 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: USA před volbami sevřel koktejl polarizace, dezinformací a zbraní
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Stoupenci republikánského prezidenta Donalda Trumpa a demokraté se vzájemně obviňují ze snahy ukrást volby. Do ulic vyráží ozbrojení muži připraveni vzít zákon do vlastních rukou a na internetu vzkvétají konspirační teorie. Signály z USA nasvědčují tomu, že výběr hlavy státu se letos odehraje ve výjimečně vyhrocené atmosféře. Analytici se obávají, že smířit se s výsledkem bude pro řadu Američanů problém a že někteří by se mohli uchýlit i k násilí.

„Je to ďábelská směsice, jakou jsme v amerických dějinách neviděli. A jestli ano, tak už od toho uběhla desetiletí, ne-li staletí,“ shrnul souhru rizikových faktorů spojených s volbami úřad pro vnitřní bezpečnost ve státě New Jersey.

Nebylo to první ani poslední podobné vyjádření ze strany amerických úřadů. Na pozadí varování je dlouhodobá polarizace společnosti a nevraživost mezi dvěma hlavními politickými proudy.

Vložil: Mainstream v Středa, 21. říjen 2020 @ 10:42:12 CEST (216 čtenářů)
(Více... | 5756 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)

Zprávy: Aktualizované informace o mimořádných opatřeních od pondělí 12. října 2020
Zprávy poslal Nepřihlášený

Sledujeme vývoj kolem mimořádných opatření proti šíření nemoci covid-19. Níže je uvádíme podle stavu ke dni 12. října 2020.

Veřejné bohoslužby od pondělí 12. října 2020

  • bohoslužeb ve vnitřních prostorech se účastní max. 10 osob, ve vnějších prostorech max. 20 osob
  • povinné rozestupy 2 m
  • v průběhu bohoslužeb zpívá max. 5 lidí (možnosti, jak nahradit společný zpěv, uvádíme v samostatném článku)
  • povinné roušky
  • povinnost nosit roušku se netýká osob přednášejících (např. kazatelů, zejména při kázání)
  • sborová shromáždění a konventy se nekonají
Vložil: Mainstream v Pátek, 09. říjen 2020 @ 09:21:10 CEST (271 čtenářů)
(Více... | 3038 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Zprávy: BOHOSLUŽEBNÝ ZPĚV A VÝUKA NÁBOŽENSTVÍ OD 5. 10. 2020
Zprávy poslal Nepřihlášený

Na základě konzultace s ministrem zdravotnictví upřesňujeme některé praktické otázky dopadu mimořádného opatření platného od 5. října 2020 na církevní a bohoslužebný život.

Sólový zpěv při bohoslužbě je nadále možný, pokud je sólový kantor či kantorka v prostoru stavebně odděleném (např. na kůru u varhan), případně pokud je z prostoru stavebně odděleného (např. vedlejší místnost) přenášen reprosoustavou.

Výuka náboženství bez ohledu na místo konání je řádnou výukou, nikoli volnočasovou aktivitou. Proto může probíhat dle stejných předpisů, které platí pro školní vyučování 1. nebo 2. stupně.

Na ostatní farní, sborové a obdobné aktivity se vztahuje omezení počtu 10 osob ve vnitřních prostorách a 20 osob venku.

Vložil: Mainstream v Neděle, 04. říjen 2020 @ 22:18:53 CEST (250 čtenářů)
(Více... | 804 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)


Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.23 Seconds