Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Gabriel   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 4856, komentáře < 7 dní: 13, komentářů celkem: 4588, adminů: 23, uživatelů: 2371
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Hesla Jednoty bratrské

Hesla Jednoty bratrské


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

6 838 561

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 19 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Fundamentalisti: Recenze – James Barr: Fundamentalismus
Knihovna poslal Nepřihlášený

James Barr: Fundamentalismus; Westminster Press, Philadelphia 1978. Str. 379.

Vynikající britský starozákonník, známý především svými pracemi z oboru biblické lingvistiky, se ujal neobvyklého úkolu: Zevrubně referovat o myšlenkovém systému, který se zaměstnává křesťanskou biblí z docela jiných premis, než jaké jsou běžné a nepostradatelné pro biblického badatele. Výsledkem je nepřeberný zdroj poučení, které zejména teologové a biblisté – laici, pracující v „terénu“ svých sborů, budou moci ocenit možná víc než leckteré klasické příspěvky akademické biblistiky.

Autor věnuje svou pozornost pouze tomu druhu fundamentalismu, který se objevuje v rámci hlavního proudu institučního křesťanství, a svou práci odkazuje těm, kteří se v tomto rámci ocitají pod vlivem fundamentalistických argumentů a pod dojmem zdánlivé přitažlivosti jejich pozice, kteří však přesto zůstávají dosud otevřeni i pro odlišná stanoviska.

Co je fundamentalismus? Na to přináší odpověď pečlivé a do nuancí jdoucí ohledání všech možných aspektů této otázky. Fundamentalismus není – ač to o sobě sám rád hlásá – dědicem či pokračovatelem novozákonního křesťanství a reformace; je to zcela zvláštní druh religiozity a jako takový je v podstatě novodobým jevem. Obsahuje sice mnohé prvky tradičního křesťanství, ale vnitřní kontinuita s dějinami církve (včetně reformace) je v rámci jeho ideologické struktury takřka eliminována. Je ovšem příznačné, že fundamentalisté se od počátku naopak pokládají za nositele pravověří a s jinými dogmatickými koncepcemi nakládají jako s běžnými herezemi z církevních dějin.

Vložil: Mainstream v Pátek, 01. únor 2019 @ 13:17:24 CET (263 čtenářů)
(Více... | 11485 bytů | 4 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Fundamentalisti: Misionáři, dealeři z Philippian Fellowship a kongregacionalismus
Nezdravá učení poslal Nepřihlášený

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

V České republice není mnoho znovuzrozených křesťanů. Přesto procházejí stejnými zkouškami jako Boží lid kdekoliv jinde na světě. Uprostřed této hrstky občas vyvstane radikální skupina zejména mladých lidí, kteří jsou přesvědčeni, že objevili něco, co je nezbytné, aby převzala celá církev. Hledají proto různé způsoby, jak toto učení zprostředkovat ostatním. Pokud tito narazí na odpor, nezřídka to chápou jako odpor proti Duchu svatému nebo protivení se požadavkům Písma. 

Nechci se zabývat, zda se přitom prosazuje zdravé učení nebo jen vlastní interpretace Písma. Mnohem více pozoruji způsoby, jak se dané věci prosazují. Za dobu, co jsem křesťanem, jsem si povšiml, že v pozadí podobných skupin stojí obvykle zahraniční misionář, který je zároveň dealerem/donátorem učení nějakého cizojazyčného učitele.

Vložil: Mainstream v Pátek, 21. prosinec 2018 @ 08:51:18 CET (383 čtenářů)
(Více... | 21705 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Fundamentalisti: Dr. Peter Masters: Sloučení kalvinismu se světskostí
Nezdravá učení poslal Nepřihlášený

Když jsem byl ještě čerstvě spasený mladík, zdálo se, že hlavním cílem všech horlivých křesťanů – ať už kalvinistů či arminiánů – bylo posvěcení. Kázání, knihy a konference to zdůrazňovaly v duchu Římanům 12:1-2, kde apoštol úpěnlivě vyzývá věřící, aby vydávali těla svá v oběť živou a nepřipodobňovali se světu tomuto. Srdce byla konfrontována a pohnuta. Kristus měl být Pánem lidského života, a lidské JÁ se muselo odevzdat na oltář služby Jemu. Nyní to však vypadá, že na scénu přišel nový kalvinismus s novými kalvinisty, kteří dřívější cíle odsunuli stranou. V nedávno vydané knize Young, Restless, Reformed (Mladí, neklidní, reformovaní – v češtině dosud nevyšlo) Collin Hansen popisuje, jak se tzv. kalvinistická obnova zmocnila fantazie tisíců mladých lidí v USA, a tato kniha byla ve Velké Británii s velkým nadšením recenzována v dobře známých časopisech jako je Banner of Truth, Evangelical Times a Reformation Today

Autor tohoto článku byl nicméně při jejím čtení velmi hluboce zarmoucen, protože kniha popisuje nový kalvinismus jako kalvinismus velmi překroucený, který se daleko, daleko odchýlil od původního a ryzího života poslušnosti svrchovanému Bohu. Bude-li tento druh kalvinismu vzkvétat, pak bude ryzí biblická zbožnost pod útokem jako nikdy předtím

Vložil: Mainstream v Pátek, 21. prosinec 2018 @ 08:47:39 CET (1043 čtenářů)
(Více... | 14703 bytů | 4 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Fundamentalisti: Radek Kolařík: We are leaving Baptist union
Zajímavosti poslal Lolik

Radek Kolařík, kazatel sboru BJB v Kuřimi, napsal 9.11.2018 zprávu pro své sponzory z Philippian Fellowship:

Our church announced, at a Czech Baptist Union meeting last Saturday, that we are LEAVING THE BAPTIST union together with other four churches. There is a growing liberal influence. The union as a whole lost its commitment to having the Scriptures as the highest authority. This leads to unbiblical ecumenical cooperation with Roman Catholicism and other denominations that don't preach biblical gospel. Women pastors within baptist union would be yet another fruit and example of not submitting to the Scriptures. All these things undermine the gospel of Jesus Christ and therefore we decided to leave. 

We have tried to fight against this and other things ever since we joined baptist union 6+ years ago. It became obvious to us and to couple other churches (some of them are in this union for 90 years) that the next step we have to make is withdraw our memberships. We will continue to work together with churches that are not compromising the gospel. This is what we have always done and we will continue to do. Once all the paper work is taken care of, we will be out. Hopefully by the end of this year.

Vložil: Tomas v Úterý, 20. listopad 2018 @ 22:46:50 CET (1115 čtenářů)
(Více... | 3950 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 2.33)

Fundamentalisti: Pět sborů oznámilo odchod z Bratrské jednoty baptistů
Principy poslal Nepřihlášený

Oficiální prohlášení pěti sborů a jejich stanovisko k situaci v BJB

Pro baptisty, byla historicky vždy Písma Svatá závaznou autoritou pro osobní i sborový život. Protože si to doba postupně žádala, byla formulována nejrůznější baptistická vyznání víry, která obsahovala biblické pravdy a která jednotlivé sbory zastávaly. Ne jinak tomu bylo i v případě prvního baptistického sboru v Praze. Jeho kazatel Jindřich Novotný st. vydal Vyznání víry u víře pokřtěných křesťanů, obyčejně baptistů zvaných v roce 1886, rok po založení sboru. O naprosto zásadním významu Bible pro baptisty pak svědčí skutečnost, že první článek tohoto Vyznání je O Slovu Božím a výslovně se v něm připomíná, že Písma Svatá "pravdivě Duchem Svatým vdechnuta jsou". Na tuto bohabojnou službu svých předků chceme i my vědomě navazovat a s pomocí Boží se stejně držet těch základních pravd, které v naší zemi právě v minulosti vedly k založení baptistických sborů.

Žel tyto základní pravdy, na kterých byla naše Jednota založena, se v poslední době vytrácí. V průběhu posledních sedmi let jsme se pokoušeli upozorňovat na nejrůznější skutečnosti, které se v BJB objevují a jsou v rozporu s biblickým učením. Činili jsme tak na sjezdech delegátů skrze řady návrhů, které však byly vždy zamítnuty a k jejich obsahu se ani nerozvinula námi očekávaná biblická diskuze.

Vložil: Mainstream v Neděle, 04. listopad 2018 @ 00:04:38 CET (2612 čtenářů)
(Více... | 10481 bytů | 26 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 2.33)

Fundamentalisti: Prohlášení pastora Johna MacArthura o sociální spravedlnosti a evangeliu
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Pastor John MacArthur tvrdí, že evangelikálové jsou příliš zaujatí bojem za sociální spravedlnost a tento trend je pro evangelium hrozbou.

V příspěvku na webových stránkách Grace to You, MacArthur, pastor Grace Community Church v Sun Valley a prezident biblického semináře, slíbil, že v následující sérii článků se bude zabývat pojmem „sociální spravedlnost“.

Americký kazatel varuje, že zaměření evangelikálů na sociální spravedlnost vede k odklonu od evangelia.

„Nově objevená posedlost evangelikalismu pojmem „sociální spravedlnost“ je významným posunem – a jsem přesvědčen, že je to posun, který odvádí mnoho lidí, (včetně některých klíčových evangelikálních vůdců) od poselství evangelia. Jako u mnoha jiných hnutí a denominací předtím, má takový posun v duchovní oblasti katastrofální následky,“ napsal.

„V průběhu let jsem bojoval s řadou polemických nápadů, které ohrožují evangelium. Tato nedávná (a překvapivě náhlá) objížďka na cestě k „sociální spravedlnosti „je podle mého názoru nejnebezpečnější hrozbou,“ řekl.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 13. září 2018 @ 16:02:22 CEST (200 čtenářů)
(Více... | 8981 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Fundamentalisti: Bible a placatá země
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

video: Placatá Země: Biblická pravda v nestabilním světě

články:

Bible a Zeměkoule? - část 1

Bible a Zeměkoule? - část 2

Co říká Bible o modelu Placaté země? (145 veršů): 1. část

Kde se vzala voda Potopy? Existuje nebeská klenba z pevného materiálu?

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 03. květen 2018 @ 17:57:51 CEST (221 čtenářů)
(Více... | 4445 bytů | 3 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Fundamentalisti: Astronom Jiří Grygar versus plochozemec Vladimír Bača
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

V pořadu Pro a Proti se 1. ledna 2018 setkali Jiří Grygar jako obhájce kritického myšlení a provozovatel serveru Placatá Země Vladimír Bača. Stojí za to si jejich spor poslechnout a trochu se nad ním i zamyslet.

Smutnou pravdou je, že v tomto klání o tvar Zeměkoule či Zeměplacky obhájce kritického myšlení moc neobstál. Toto zamyšlení je tedy o tom, proč se jeho argumentace míjela účinkem.

V první řadě je Vladimír Bača také věřící, stejně jako Jiří Grygar, pouze jeho vnitřní regulátor toho, nakolik symbolicky bere Bibli, je nastavený na jinou úroveň. Pro Grygara je Bible autoritou morální (ano, i to je sporné, ale nechme to pro jiné články), zatímco pro Baču představuje i autoritu odbornou.

Grygar argumentuje hlavně svou vlastní odbornou autoritou, jenže při střetu autorit Bible versus Grygar je poražený znám předem. Pokud se Vladimír Bača dovolává na Bibli při své obhajobě tvaru placaté Země, tak má pravdu – Bible skutečně obsahuje několik popisů tvaru Země a žádný z nich není koule! Nejčastější jsou odkazy na starověkou židovskou kosmologii, která vnímá náš svět jako jakousi bublinu obklopenou vodou.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 03. květen 2018 @ 17:33:58 CEST (225 čtenářů)
(Více... | 6195 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Fundamentalisti: Vyloučení sboru Na Topolce jako modelová záležitost
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Aktuální diskusní příspěvek na Notobene:

Vyloučení Topolského sboru musí  sloužit jako model pro něco podobného v budoucnosti. Je nasnadě otázka, co dělat s těmi dalšími sbory, které v této věci zastávají stejný postoj jako Topolka. Není možné vyloučit jeden sbor, ale jiný sbor, který zastává stejný názor, nevyloučit. To by bylo nadmíru nespravedlivé.

Musíme se ptát těch sborů, které Topolský sbor bránili, z jakého důvodu tak činili. Jestli je to kvůli tomu, že zastávají v téhle věci stejný názor, musí s nimi proběhnout stejný proces jako s Topolkou.

arthur

Vložil: Mainstream v Pátek, 20. duben 2018 @ 15:12:32 CEST (414 čtenářů)
(komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Fundamentalisti: O toleranci a fundamentalismu
Principy poslal martyria

O vzájemné snášenlivosti, respektu a ohleduplnosti

I. Co je to tolerance?


Tolerance je velmi ošidné a zavádějící slovo. Kdykoliv se setkáme s jakýmkoliv diskutabilním námětem, bude vždy rozumné nejprve definovat (vymezit) pojmy, o nichž je řeč. Předejdeme tak častému nedorozumění a často zbytečnému nepochopení, protože každá strana má na mysli něco jiného. Jak čeština trefně říká - jeden mluví o voze a druhý o koze. Slovník cizích slov toleranci definuje následovně:

  1. Schopnost přijímat jiné pohledy na jistou věc, v jakékoliv oblasti. Náboženské, politické, vědecké, společenské atd.
  2. Schopnost snášet někoho, kdo je provokující, popouzející atd.
  3. Schopnost vzdorovat nepříznivým účinkům počasí, nemoci, lidí;
  4. Povolená odchylka od normy.
Vložil: Mainstream v Pondělí, 16. duben 2018 @ 23:50:40 CEST (419 čtenářů)
(Více... | 38970 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Fundamentalisti: Výzva šesti kazatelů všem členům Bratrské jednoty baptistů
Principy poslal Nepřihlášený

Jak přistupovat k těm, kteří učí odchylným naukám a nedrží se zdravého učení Písma? Odpověď na tuto otázku musíme hledat v Bibli. V 1. Tim píše apoštol Pavel do Efezu svému mladému spolupracovníkovi na díle evangelia, jak je potřeba se zachovat, když se v církvi objeví lidé, kteří přicházejí s heterodidaskaló neboli jiným učením. Už ve Sk 20 apoštol Pavel varoval Efezské starší, že uvnitř jejich sboru povstanou muži, kteří budou učit převrácené věci, aby strhli učedníky za sebou. Není tedy nic neobvyklého, že nebezpečí na církev nečíhá jen „venku“, ale také uvnitř církve.

V poslední době jsme v naší Jednotě svědky diskuse, jestli je sexuální aktivita dvou mužů nebo žen hřích anebo ne. Před několika lety by se nebylo moc o čem bavit, dnes ovšem k našemu velikému zděšení přibývá vedoucích v církvi, kteří se zdráhají říci „ano, je to hřích“. Proč? Odpověď není složitá. Protože mají, podobně jako tenkrát v Efezu, pokřivený pohled na Písmo a mluví převrácené věci.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 16. duben 2018 @ 12:18:03 CEST (631 čtenářů)
(Více... | 8276 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Fundamentalisti: Tlak fundamentalistů na BJB se stupňuje
Principy poslal Nepřihlášený

Schyluje se v BJB k fundamentalistickému převratu?

Loňskou ordinací jednoho z představitelů fundamentalistického křídla v BJB, Václava Chumchala z lovosického sboru, dostal tento směr v BJB zelenou a nabírá obrátek. Příkladem toho budiž mnohem šířeji a ostřeji pojatá rétorika lovosického sboru při letošním zdůvodnění návrhu na vyloučení sboru Na Topolce z BJB.

Vložil: Mainstream v Sobota, 07. duben 2018 @ 14:59:25 CEST (823 čtenářů)
(Více... | 1411 bytů | 11 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Fundamentalisti: Návrh lovosického sboru na vyloučení sboru Na Topolce z BJB
Sborový život poslal Nepřihlášený

Návrh č. 20 sboru BJB Lovosice

Navrhujeme, aby Sbor Bratrské jednoty baptistů na Topolce v Praze 4 byl vyloučen ze svazku BJB.

Odůvodnění:
Společenství tohoto sboru dlouhodobě nestojí v Pravdě na základě Božího slova v důležitých otázkách týkajících se evangelia. Překrucuje Písma, podrývá jeho autoritu, a tedy znehodnocuje jeho význam. Takovýto přístup je v základním rozporu s naší ústavou a baptistickými řády a stanovisky. Vzhledem k tomu, že se nejedná o postoj jednoho nebo dvou jednotlivců, ale o postoj celého sboru, nejde primárně o změnu postoje srdce jednotlivce, ale celého společenství. K dnešnímu dni i přes všemožné výzvy k nápravě (tj. 4. března 2018) nikdo z tohoto sboru nečinil veřejné pokání, ke kterému byli vybídnuti SD v roce 2017. Místo toho jsme svědky mlžení, zákeřné demagogie a zapírání Kristova evangelia. Respektujeme autonomii místních sborů, ale upozorňujeme, že tato autonomie musí jít součinně ruku v ruce také s ústavou a řády, jinak naše denominace ztrácí význam.

Vložil: Mainstream v Sobota, 07. duben 2018 @ 11:16:37 CEST (275 čtenářů)
(Více... | 2819 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)

Fundamentalisti: Návrh jabloneckého sboru na vyloučení sboru na Topolce z BJB.
Sborový život poslal Nepřihlášený

sbor BJB Jablonec n. Nisou

Návrh na vyloučení sboru na Topolce z BJB.

Sbor na Topolce odmítl splnit usnesení č. 18 ze SD z r. 2017 tzn. činit pokání ze svého proti biblického postoje k otázce praktikované homosexuality. Z tohoto důvodu je nutné, aby se na SD 2018 uskutečnilo hlasování o vyloučení dotyčného sboru ze svazku BJB v ČR.

Vložil: Mainstream v Sobota, 07. duben 2018 @ 11:14:54 CEST (210 čtenářů)
(Více... | 3382 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 3)

Fundamentalisti: Brněnský sbor a jeho kontroverzní role v nedávné historii BJB
Zprávy poslal Nepřihlášený

Sbor BJB v Brně sehrál v nedávné historii BJB několikrát kontroverzní roli:

Vložil: Benjamin v Pátek, 06. duben 2018 @ 19:55:58 CEST (205 čtenářů)
(Více... | 1011 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Fundamentalisti: Předseda VV BJB navrhuje vyloučení sboru Na Topolce z Bratrské jednoty baptistů
Zprávy poslal Nepřihlášený

Pavel Coufal, kazatel brněnského sboru BJB a současně předseda výkonného výboru BJB navrhuje prostřednictvím svého sboru vyloučení sboru Na Topolce z Bratrské jednoty baptistů.

Vložil: Benjamin v Pátek, 06. duben 2018 @ 19:55:00 CEST (242 čtenářů)
(Více... | 2375 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Fundamentalisti: John Piper: Kontroverzní služba Billy Grahama
Principy poslal bezkompromisu


Vložil: Mainstream v Pondělí, 19. březen 2018 @ 08:12:36 CET (497 čtenářů)
(Více... | 3 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Fundamentalisti: Náboženskou fanatičku z Westboro Baptist Church vyléčil z nenávisti Twitter
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Týdeník The New Yorker připomíná jeden svůj starší text, k němuž stojí za to se vrátit. Jeho ústřední hrdinkou je mladá žena, která se narodila do „nejvíce nenáviděné americké rodiny“ - jak se přezdívá příbuzenstvu, jež tvoří většinu členů malé kansaské církve zvané Westboro Baptist Church (WBC).

Po církvi o zhruba sedmdesáti členech by nikdo nevzdechl, pokud by agresivně nešířila svůj značně problematický světonázor. WBC totiž mimo jiné hlásá, že všechno utrpení si Američané vysloužili „tolerancí teploušů“ - tento svůj názor chodí členové církve sdělovat zejména lidem, které nějaké takové utrpení prožívají: od válek přes 11. září po přírodní katastrofy a nemoci.

Sdělují je pomocí transparentů, na nichž za tyto pohromy děkují Bohu. Pozornost nepřitáhli jen extrémním pohledem na věc, ale také proto, že stáli v centru veřejné debaty o hranicích svobody projevu. Když totiž k Nejvyššímu soudu před časem doputovala žaloba otce jednoho z vojáků, jehož pohřeb tihle fanatici narušili, soud se postavil na stranu WBC s tím, že svoboda projevu stojí nad osobní bolestí způsobenou tímto projevem.

Vložil: Mainstream v Středa, 14. březen 2018 @ 09:25:59 CET (299 čtenářů)
(Více... | 3417 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Fundamentalisti: John Piper: V teologických seminářích by měli učit pouze muži
Principy poslal Nepřihlášený

Reformovaný baptistický teolog John Piper vyvolal další debatu o roli žen ve vedení církve. Prohlásil, že by podle jeho názoru ženy neměly vést kurzy v teologických seminářích.

V podcastu „Ask Pastor John“ posluchač Scott požádal Pipera o názor na ženy, které slouží jako profesorky na teologických školách. „Jsem studentem semináře na ortodoxní, ale mezidenominační škole ve Spojených státech. Sdílím vaše chápání Božího záměru pro mužské a ženské role ve vztazích doma i církvi,“ napsal Scott. „Proto jsem začal pochybovat o tom, zda by měl můj seminář umožňovat ženám, aby vyučovaly budoucí pastory. Co si o tom myslíte? Měly by ženy být zaměstnávány jako profesorky v seminářích?“ ptal se.

Podle Pipera Bible učí, že by církev měla být vedena „duchovními, pokornými a biblicky kvalifikovanými muži“ podle 1. Timoteovi 2:12. V tomto verši se píše: „Učit ženě nedovoluji. Žena nemá mít moc nad mužem, nýbrž má se nechat vést.“

„Aby bylo jasno, otázkou není, zda by ženy měly navštěvovat semináře a získávat tak to nejlepší biblické vzdělání. Otázkou je, zda by ženy měly být vzory, mentory a učiteli těch, kteří se připravují na roli biblicky určenou mužům,“ upřesnil Piper.

Vložil: Mainstream v Úterý, 06. únor 2018 @ 17:00:38 CET (642 čtenářů)
(Více... | 3763 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Fundamentalisti: Synovské napomenutí papeže z důvodu šíření bludů
Katolicismus poslal Nepřihlášený

Dne 11. srpna 2017 byl papeži Františkovi doručen pětadvacetistránkový list podepsaný čtyřiceti katolickými duchovními a laickými akademiky. Protože od Svatého otce nepřišla žádná odpověď, byl text dnes, tj. 24. září na svátek blahoslavené Panny Marie de Mercede a Panny Marie Walsinghamské, zveřejněn. Pod listem, k němuž se mohou připojit další signatáři, je nyní 62 podpisů duchovních i laiků z 20 zemí, kteří zastupují i další, jimž se nedostává nezbytné svobody projevu. [1]

V latině se dokument nazývá Correctio filialis de haeresibus propagatis („Synovské napomenutí z důvodu šíření bludů“). Konstatuje, že papež svou apoštolskou exhortací Amoris laetita a dalšími souvisejícími slovy, skutky a nečinností prakticky prosazoval 7 heretických postojů týkajících se manželství, mravního života a přijímání svátostí a způsobil šíření těchto heretických názorů v Katolické církvi. Signatáři těchto sedm bludů popisují v latině, oficiálním jazyce Církve.

Vložil: Mainstream v Úterý, 26. září 2017 @ 15:21:00 CEST (675 čtenářů)
(Více... | 5272 bytů | 10 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Fundamentalisti: Za hurikán Harvey mohou homosexuálové, tvrdí někteří američtí evangelikálové
Etika poslal Nepřihlášený

Za hurikán Harvey mohou homosexuálové. Tvrdí to zástupci amerických evangelikálů. Podle nich je homosexualita důvěryhodnější příčinou katastrofy, která postihla pobřeží Mexického zálivu, než klimatické změny.

„Toto je poselství, které pán Ježíš Kristus vysílá právě teď do Ameriky,“ pravil pastor  Orthodoxní presbyterní církve Kevin Swanson ve svém rozhlasovém pořadu s tím, že pokud nebudou Američané činit pokání, všichni zahynou.

Vložil: Mainstream v Středa, 13. září 2017 @ 14:52:38 CEST (225 čtenářů)
(Více... | 1754 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Fundamentalisti: O podivném ekumenismu
Ekumenismus poslal Nepřihlášený

In God We Trust – tato věta je otištěna na bankovkách Spojených států amerických a je také národním mottem. Objevuje se poprvé na jejich minci roku 1864, ale oficiální se stala až rezolucí Kongresu v roce 1956. Znamená: „V Boha my důvěřujeme“. Je to důležité motto pro národ, který má v základech svojí státnosti také náboženskou motivaci. Pro mnohé je to pouhá deklarace víry, pro jiné syntéza problematické fúze mezi náboženstvím a státem, mezi vírou a politikou a mezi náboženskými hodnotami a ekonomií.

Náboženství, politický manicheismus a kult apokalypsy


Během posledních desetiletí byla v některých vládách Spojených států patrná významná role náboženství ve volebním procesu a vládních rozhodnutích, role, která měla rovněž morální povahu při stanovení toho, co je dobro a co zlo.

Toto prolínání politiky, morálky a náboženství mělo rysy manichejské rétoriky, která dělí realitu na absolutní Dobro a absolutní Zlo. Prezident Bush vskutku mluvil o „ose zla“, které je třeba čelit, a dovolával se odpovědnosti za „osvobození světa od zla“ po událostech 11. září 2001. I dnešní prezident Trump zaměřil svůj boj proti široce pojaté kolektivní entitě „špatných“ (bad) nebo „velmi špatných“. Některé tóny, které v kampani používali jeho stoupenci, měly takřka „epický“ ráz.

Tyto postoje se zakládají na protestantských fundamentalistických principech z počátku minulého století, které se postupně radikalizovaly. Přešlo se totiž od odmítání všeho, co je „mondénní“, čímž se myslela politika, k vyvíjení mocného a cíleného vlivu oné náboženské morálky na demokratické procesy a jejich výsledky.

Vložil: Mainstream v Pátek, 25. srpen 2017 @ 11:19:18 CEST (296 čtenářů)
(Více... | 19089 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 4)

Fundamentalisti: Fundamentalisti v BJB opouštějí i reformační základy
Principy poslal Nepřihlášený

Když ani pravověrní kazatelé neumí číst:

Ef 2:20: (byli jste vybudováni) na základě apoštolů a proroků, kde je úhelným kamenem sám Kristus Ježíš,  (ř.: byvše vybudováni; Mt 16:181K 3:9 a Ef 3:5Zj 21:14 b L 20:17)

Pravověrný kazatel Kolařík však píše v baptistické pomůcce (Slova života, pozn. redakce): „Stali jsme se církví (zřejmě kuřimský baptistický sbor, protože jiné církve nemají nárok na to být Boží rodinou), ve které přebývá Duch Boží a jejímž jediným základem a finální autoritou je Boží zapsané slovo ( v. 20).“

Vložil: Benjamin v Pondělí, 31. červenec 2017 @ 09:17:32 CEST (545 čtenářů)
(Více... | 2744 bytů | 4 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 2)

Fundamentalisti: BJB Cheb I.: Fundamentalisti zneužívají kazatelnu k politickému boji v BJB
Principy poslal Nepřihlášený

Komentář k modlitební chvíli br.  Kovaříka v BJB Cheb I. dne  30. 7. 2017 (záznam můžete sledovat zde)

Domnívám se, že to br. Kovařík dnes přepísknul a kazatel by měl mít přehled o tom, co kdo bude mít na modlitební a jak to bude mít zpracované. Opravdu nejsem zvědavý na pravověrné názory br. Kovaříka ohledně homosexuality. Podle mě to na modlitební úvod nepatří. To není parketa, na které by se měly diskutovat názory nepravověrných, nebo pravověrných baptistů. To si řešte na jiné úrovni. Není to místo, kde by se měly propagovat názory pravověrných baptistů a vyzývat veřejně shromáždění k tomu, aby se modlilo za to, aby se všichni změnili podle Kovaříkova pravověrného názoru na to, jak by měl křesťan vypadat.

Co jiného lze očekávat od bratra, který se považuje za toho, kdo pochopil správně Boží Slovo a žádá proto jeho aplikaci přesně podle toho, jak mu on rozumí? Ponechme stranou otázku, zda se vůbec někdy problematikou homosexuality odborně zabýval a zda nepřebírá jen názory elitní skupiny baptistů, kteří se považují za vrchol křesťanstva  minimálně v ČR: Jablonec, Aš, Kuřim Kroměříž, Lovosice, Cheb 1 a další…

Vložil: Benjamin v Pondělí, 31. červenec 2017 @ 08:47:12 CEST (619 čtenářů)
(Více... | 24698 bytů | 4 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Fundamentalisti: Dopis 2. sboru v Chebu našel odezvu i v 1. sboru v Chebu
Principy poslal Nepřihlášený


Dopis 2. sboru BJB  v Chebu našel odezvu i v prvním sboru BJB v Chebu.

Bratr kazatel David Sláma přečetl při nedělním shromáždění návrh staršovstva, podpořit výzvu druhého sboru k vývoji v Bratrské jednotě baptistů.

Video s tímto návrhem si můžete pustit zde:
Vložil: Benjamin v Pátek, 28. červenec 2017 @ 08:43:31 CEST (383 čtenářů)
(Více... | 529 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Fundamentalisti: Sbor BJB Vikýřovice podpořil dopis 2. sboru v Chebu
Principy poslal Nepřihlášený


Milí bratři a sestry ve sborech BJB,   

v příloze posíláme stanovisko Sboru BJB Vikýřovice k současnému dění v BJB, podporujeme vyjádření Sboru Cheb 2. 

S pozdravem a přáním Božího požehnání   

za Sbor BJB Vikýřovice M. Petratur, kazatel   
Vložil: Benjamin v Pátek, 28. červenec 2017 @ 08:25:01 CEST (374 čtenářů)
(Více... | 1093 bytů | 3 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Fundamentalisti: ´´Trochuliberálka´´ mezi fundamentalisty
Ze světa baptistů poslal Nepřihlášený

Jsem členkou Církve bratrské a absolventkou ETS - Obor teologická a pastorační činnost. Formovaná tímto prostředím jsem se ocitla tváří v tvář prostředí konzervativní ruské baptistické církve v Novosibirsku. U sebe doma se považuju spíše za konzervativní, zde mě ovšem někteří vidí jakoliberálku. V Novosibirsku se nachází baptistický seminář, který připravuje budoucí kazatele (čtyřleté denní či dálkové studium s titulem Bc., příprava je mnohem důkladnější ve srovnání s ETS) a má značný vliv na místní duchovní prostředí. 

Duchovní autority zde prosazují přísný biblicismus a to, o čem se u nás diskutuje a kde je svoboda názorů, je zde považováno za projev liberalismu. Chtěla bych se s vámi podělit o některá pozorování, která jsem učinila za dobu svého více než ročního pobytu zde. Upozorňuji, že v jiných městech a denominacích se situace může značně lišit.

Vložil: Mainstream v Středa, 28. červen 2017 @ 20:57:40 CEST (437 čtenářů)
(Více... | 8001 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 4)

Fundamentalisti: Tři nebezpečné nesmysly ´´biblicky věřících křesťanů´´
Zamyšlení poslal Nepřihlášený

Když někdy slýchávám, že je někdo „biblicky věřící“ musím se ptát, kterému výkladu Bible věří. Prostě není pravda, že věřím jen Bibli. Pokud by tomu tak bylo, místo kázání bychom četli jen Bibli (a nejlépe v původním jazyce, protože i překlad je do jisté míry výkladem). Chci tím napsat, že naše chápání Bible je vždy zabarveno naší kulturou, osobní historií, denominací nebo sborem atd. Dokonce si dovolím tvrdit, že tvrzení, že „my jsme ti jediní bibličtí“, je známkou sektářství. Zároveň je to tvrzení nesmírně pohodlné, protože nám dává pocit, že „my víme“ a ti ostatní jsou mimo. Protože ostatními pohrdám a nebi je prostě neberu, na svoje akce zvu jen a pouze svoje řečníky, čtu svoje knihy, kteří nebo které jen potvrzují moji pravdu. Tím se dostávám to tzv. jeskyně ozvěn, kdy něco říkám a vrací se mi jen to, co chci slyšet. Chápu tento přístup u různých sekt, je mi smutno, když se s tímto přístupem setkávám u křesťanů. 

Z tvrzení o „jediných biblických křesťanech“ plyne první nesmysl a tím je apriorní odpor k ekumeně. Jak v katolických, tak protestantských kruzích se vyskytují skupiny, pro které ti druzí jsou heretici. V protestantismu se pak vyskytují bojůvky, které se nekamarádí vůbec s nikým včetně protestantů. Odvolávají se na svůj správný výklad Bible, ale o Bibli v jejich případě jde až na druhém místě. Mnohem více totiž věří ve svůj výklad Bible, ve svojí doktrínu, podle které překrucují Bibli. Dobře je to vidět na výroku Ch. Spurgeona Kalvinismus je evangelium a nic jiného. (Charles Spurgeon, The New Park Street Pulpit, Vol. 1, 1856).

Vložil: Mainstream v Pátek, 23. červen 2017 @ 20:26:40 CEST (773 čtenářů)
(Více... | 9410 bytů | 5 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 3.66)

Fundamentalisti: Pokrývky hlavy kdysi a dnes II.
Principy poslal Nepřihlášený

Apoštol Pavel své epištoly často rozvrhl na dvě části (byť ne nutně stejně dlouhé), přičemž v první vysvětloval doktríny a ve druhé se zaobíral jejich praktickou aplikací. To vidíme například v listu Římanům nebo Efezským. Je to dobrý vzor, který můžeme následovat. Proto poté, co jsme si vyložili verš po verši oddíl z 1. Korintským 11. kapitoly o pokrývkách hlavy, co jím chtěl apoštol Korintským sdělit, nám ještě zbývá se zaměřit, co s tím činit dnes, a zodpovědět si na případné námitky – což byl ostatně také Pavlův zvyk, viz např. Řím. 9:19nn.

Každý znovuzrozený křesťan by měl vnímat, že tento postup je náležitý a nezbytný. Znakem Božích dětí je, že milují Boží Slovo a chtějí se mu ve všem podřídit – Žalm 119 je toho mocným svědectvím. Proto ani uvedený oddíl nemůžeme jen tak odsunout stranou (ostatně, tvoří asi 1/30 celé epištoly, což vzhledem k její relativní obsáhlosti není málo). Nezapomeňme, že se do Písma nedostal jen proto, že zrovna náhodou se v tamní církvi vyskytl tento tehdy aktuální problém, a tak se jím Pavel chtě nechtě musel zaobírat. Ne; za vším stála Boží prozřetelnost. Hospodin sám vše vedl a dopustil tak, že zrovna v době, kdy Pavel psal první list do Korintu, se v tom sboru vyskytl problém se zahalováním žen, a že tedy musel reagovat, to vše pod puzením, ba, nesením Ducha Svatého. Pán Bůh chtěl, abychom zrovna toto v Bibli měli.

Nejdřív si tedy zodpovíme na některé běžné námitky a následně se zaměříme na praktickou aplikaci dnes, a proč konkrétně je to vše důležité.

Vložil: Mainstream v Neděle, 11. červen 2017 @ 21:14:37 CEST (385 čtenářů)
(Více... | 21774 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Fundamentalisti: Pokrývky hlavy kdysi a dnes I.
Principy poslal Nepřihlášený

Články, které se zabývají problematikou, na kterou jsou různé názory, často uvádíme s tím, že se jedná o kontroverzní problematiku. V případě pokrývek hlavy ženami v rámci bohoslužeb to ovšem skoro ani říci nelze, protože v praxi zde žádný spor vlastně není. Dnešní křesťané s touto otázkou v drtivé většině případů už nezápasí, protože to mají ve svých očích vyřešené: jedná se jen o kulturní zvyk prvních křesťanů, který v dnešní době nemá význam zachovávat (ještě by se z nás stali „zákoníci“).

Nicméně jako u každé jiné otázky se i zde musíme spolu s apoštolem ptát: „Co praví Písmo?“ (Řím. 4:3). A nelze se spokojit s názorem, který si utvoříme na základě jednoho izolovaného verše, musíme Boží Slovo pochopit v kontextu. U Pavlových epištol platí obzvláště, že mají svou logickou strukturu, kterou musíme při výkladu důkladně zvážit; jedna věc navazuje na druhou, a pokud na to nepamatujeme, můžeme snadno dojít k mylnému závěru. Je zajímavé, že u 1. listu Korintským se s tím setkáváme ve více případech – i na otázku jazyků a masa obětovaného modlám si dnešní křesťané často činívají názor na základě několika osamocených veršíků, aniž by se zabývali tím, jak souvisí s tím ostatním, proč jim předchází, co jim předchází, nebo následuje, co jim následuje.

Nepočítáme-li vyložené liberály, kteří berou Bibli ne jako zjevené Slovo Boží, ale jako kulturně podmíněné dílo své doby – a proto pro ně automaticky nemá první část 11. kapitoly žádný praktický význam – pak se vyznávající křesťané s tímto oddílem většinou vypořádávají tak, že na základě 16. verše zdůrazňují, že se jedná o pouhý zvyk tehdejší církve, ale my už dnes takový zvyk nemáme, čímž je věc vyřešena. Případně se poukáže, že „vlasové [ženě] k zastírání dáni jsou“, což má znamenat, že dlouhé vlasy plní funkci pokrývky samy o sobě, čili ženy nic dalšího nosit nemusí. Pokud se má ovšem celá věc rozhodnout toliko podle těchto veršů, proč Pavel psal to ostatní? S tím se nelze spokojit. Abychom posoudili, co s textem dnes, musíme dobře pochopit, co s ním měli dělat Korintští ve své době, to znamená, jít verš po verši a přemýšlet nad jejich významem a vzájemným vztahem. Co zde tedy chtěl Pavel sdělit a proč?

Vložil: Mainstream v Středa, 07. červen 2017 @ 20:54:51 CEST (525 čtenářů)
(Více... | 35509 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)


Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.81 Seconds