Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Rostislav   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 4, článků celkem: 4885, komentáře < 7 dní: 9, komentářů celkem: 4652, adminů: 23, uživatelů: 2372
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Hesla Jednoty bratrské

Hesla Jednoty bratrské


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

6 923 424

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 26 návštěvník(ů) a 1 uživatel(ů) online.
martyria

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Komentáře: Petr Macek - Několik poznámek k pastýřským napomenutím předsedy VV
Principy poslal Nepřihlášený

Z mezisborové korespondence

Milí přátelé, bratři a sestry,

i když momentálně nejsem přímo členem žádného baptistického sboru, za baptistu v širším slova smyslu (tj. za dědice teologického odkazu radikální reformace jako otevřeného úkolu) se pokládám a dění v BJB sleduji. Díky tomu jsem zachytil i několik pastýřských napomenutí adresovaných současným předsedou VV BJB českým baptistům u příležitosti jubilea založení Jednoty i blížícího se jednání Sjezdu delegátů. V těch napomenutích je poukázáno na současná napětí v této stoleté baptistické pospolitosti a na to, co je údajně jejich příčinou.

I když nepochybuji o tom, že je za tím upřímná starost a vědomí odpovědnosti a že je to celé provázeno osobní duchovní přípravou, mám k tomu jako teolog, někdejší pastor a trochu snad i znalec jak baptistické tradice, tak současné teologické scény, několik zásadních připomínek.

Jako jedna z příčin onoho napětí je uvedena teologie topoleckého sboru. Bratr předseda ji charakterizuje jako „liberální“, a to mimo jiné proto, že zdůrazňuje samostatnost baptistických sborů v řešení teologických otázek. To se, jak správně dovozuje, týká i zacházení s Biblí jako pramenem křesťanské víry a postoje k různým etickým otázkám.

Vložil: Mainstream v Středa, 17. duben 2019 @ 08:58:29 CEST (149 čtenářů)
(Více... | 5888 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 4.33)

Komentáře: Jan Kvasnička: Veřejný dopis delegátům
Spolupráce mezi sbory poslal Nepřihlášený

Z mezisborové korespondence

Ez 45:9: Toto praví Panovník Hospodin: Bylo toho dost, izraelská knížata! Odstraňte násilí a zkázu, konejte právo a spravedlnost. Zanechte vyhánění mého lidu, je výrok Panovníka Hospodina.

Mt 13:30: Nechte, ať obojí roste spolu až do žně; a v čas žně řeknu žencům: Nejprve posbírejte plevel a svažte ho do otýpek, abyste jej zcela spálili, ale pšenici shromážděte do mé stodoly.‘“

1K 3:11: Neboť nikdo nemůže položit jiný základ nežli ten, který je již položen, a tím je Ježíš Kristus.

Vážení pastýři v BJB. K řadovým členům se nesjpíš má výzva nedostane, nicméně nikdo mi nemůže zabránit, abych nenapsal to, co píšu.

V posledních letech je zřejmé, že BJB je vnitřně rozdělena a to tak, že již dochází i k faktickému dělení.

Pastýři se třídí navzájem mezi sebou na ty, kdo smějí nebo nesmějí na kazatelnu v pravověrném sboru. V pravověrných sborech třídí pastýři a starší sboru své členy na ty, kdo smí, nebo nesmí sloužit. Měřítkem však není nic jiného, než vlastní rozum a vlastní výklad Bible. Roste snaha po uniformitě, abychom byli společenstvím sborů stejného teologického zaměření, jak napsal stávající předseda BJB ve svém velikonočním dopise sborům.

Je však uniformita tím, o co máme usilovat a měřítkem na základě kterého se máme navzájem třídit na ty, kdo jsou pšenicí a kdo jsou podle mínění „osvícených“ pastýřů jenom plevelem? Pryč jsou doby, kdy se „plevel“ na výstrahu pálil na hranicích, ale pojem likvidace třídních nepřátel a neloajálních baptistů dostal jinou formu, která není nepodobná totalitním zvyklostem.

Vložil: Mainstream v Středa, 17. duben 2019 @ 08:55:44 CEST (180 čtenářů)
(Více... | 4906 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 3.5)

Komentáře: Vyloučení Topolky bez vystoupení z Evropské baptistické federace je pokrytectvím
Zamyšlení poslal bezkompromisu

Návrh na vyloučení topolského sboru bez návrhu na vystoupení BJB z Evropské baptistické federace je neskutečným pokrytectvím brněnského sboru a především jeho kazatele - předsedy Výkonného výboru BJB, který musí být velmi dobře obeznámen s tím, že postoje topolského sboru k otázce homosexuality jsou proti postojům a především praxi některých západních baptistických jednot (členských jednot EBF) slabým čajíčkem.

Stačí se seznámit s dokumenty, které jsou zveřejněny na webových stránkách Evropské baptistické federace

Přečtěte si dokumenty britské, dánské či německé baptistické jednoty, na které odkazuji v článku níže.

Vložil: Mainstream v Pátek, 29. březen 2019 @ 20:25:31 CET (220 čtenářů)
(Více... | 8777 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 4.11)

Komentáře: Písmo jako skládačka Lego
Teologie poslal Nepřihlášený

Před několika lety mi napsal jeden svědek Jehovův, že pokud dobře poznáme Písmo, pak nám všechno do sebe pěkně zapadá, jako skládačka Lego. Nebyl sám. Tento pohled na Písmo je poměrně běžný u řady evangelikálů a téměř stoprocentně jej zastávají křesťanští fundamentalisté. A tento pohled na Písmo je hojně rozšířen – a rozpracováván – u určitého druhu vykladačů Zjevení. Domnívám se, že právě při aplikaci na knihu Zjevení se tento přístup ukazuje jako naprosto nevhodný.

Nikterak nepochybuji o tom, že kdy Bůh chtěl, mohl by nám takové Písmo dát. Písmo, které by do sebe dokonale zapadalo, a kde hodiny trávené nad Písmem by se téměř automaticky zúročovaly jeho stále hlubším pochopením, a my bychom žasli: „Opravdu! Zapadá to do sebe jako kostičky Lega!“

Pokud se předem rozhodneme, že tomu tak bude, a že by tomu tak mělo být, a že si to tak Bůh přeje, budeme vytvářet konstrukce, které nám to budou potvrzovat. Takové naše rozhodnutí nám znemožní vidět spoustu jevů, které tento přístup problematizují, ba znemožňují.

Vložil: Mainstream v Sobota, 09. březen 2019 @ 11:33:40 CET (329 čtenářů)
(Více... | 9842 bytů | 3 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 2.5)

Komentáře: Mají katolíci a evangelikálové stejný problém?
Etika poslal Nepřihlášený

Služba je dílem Božím a nemůžeme „chránit“ jeho dílo tím, že se snažíme skrýt svůj hřích. Pán nás vyzývá, abychom se přiznali a byli transparentní, píše v úvodu svého článku Juan Martinez, profesor Fullerova semináře v USA.

V komentáři porovnává situaci v katolické církvi kvůli sexuálnímu skandálu a před stejným problémem stojí Jižní baptisté, největší americká evangelikální denominace. U katolíků v pozici duchovního skončil kardinál McCarrick a kardinál Pell se odvolal proti rozsudku australského soudu.

Vložil: Mainstream v Sobota, 09. březen 2019 @ 11:23:34 CET (126 čtenářů)
(Více... | 2703 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Komentáře: Postačí, když bude mluvit se všemi
BJB a ERC poslal Nepřihlášený

V minulém čísle časopisu Protestant Jan Škrob vyjádřil své znepokojení nad některými signály, které jsou pozorovatelné v prohlášeních Ekumenické rady církví či jejích jednotlivých představitelů. V článku „Za koho mluví Ekumenická rada církví?“ se soustředil především na pletivo témat spojených s Istanbulskou úmluvou, manželstvím stejnopohlavních párů či formulací mužských a ženských rolí ve společnosti. Jan Škrob z perspektivy, která dnes bývá trochu nešťastně označovaná jako liberální, vyjádřil obavu, jestli se ERC přespříliš neidentifikuje s autoritářskými, silně konzervativními a pravicovými tendencemi některých církví.

Není bez zajímavosti, že velmi podobný okruh témat hraje centrální roli také v jiné vlně kritiky ERC, která se v současnosti probudila v táboře několika fundamentalistických sborů Bratrské jednoty baptistů. Čtyři sbory a jedna kazatelská stanice, které patří k nejradikálnějším z nich, oznámily před nedávnem své rozhodnutí opustit alianci Bratrské jednoty baptistů. Jedním z hlavních důvodů byla mimo jiné také trvalá spolupráce českých baptistů s ERC. Ta je ovšem podle mínění fundamentalistů příliš liberální a zejména v benevolenci k sexuálním menšinám zatahuje baptisty mezi církve hříšně volnomyšlenkářské a nevěrné Písmu.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 04. březen 2019 @ 16:14:41 CET (229 čtenářů)
(Více... | 3698 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Komentáře: Jsem ještě protestant?
Principy poslal Nepřihlášený

Vážená redakce 

Jsem ještě protestant ? 

Předat panu kazateli ing. Janovi Kvasničkovi 

Nad stránkami Evangelického týdeníku rád prožívám chvilky zamyšlení, uspokojení, sounáležitosti, či nadšení. Co však dělat s tím,když mne nad četbou přepadne zděšení, jak se mi to stalo s článkem „Stanovisko baptisty k exkluzivitě baptistů“ v ET 10-11/2013, pod nímž je podepsaný pan ing. Jan Kvasnička. Udělal bych lépe, kdybych si své zděšení nechal pro sebe ? Snad to redakce spravedlivě rozsoudí. 

Vložil: Mainstream v Pátek, 01. březen 2019 @ 08:33:21 CET (309 čtenářů)
(Více... | 7624 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Komentáře: Když se kácí les...
Zamyšlení poslal Nepřihlášený

Baptisté nikdy v Čechách nebyli velkým společenstvím. Duchovní tradice, kterou ve svém pojetí církve reprezentovali a dodnes (byť poněkud nejistě a roztřeseně) reprezentují, zůstává v našich krajích menšinovým a trochu exotickým žánrem. Možná, že i tato těžko únosná a pro někoho frustrující menšinovost je příčinou současné krize, kterou prochází Bratrská jednota baptistů. Metaforicky by bylo možné říct, že v lese - nebo spíš drobném remízku – českého baptismu se prohání vichr, který v už tak dost řídkém porostu hrozí napáchat veliké škody. Věroučné spory, které stojí v pozadí dnešního stavu, jsou spletité. Jistě i rozhovor o jejich obsahu je na místě. Já bych se ale v tomto krátkém článku raději omezil jen na rekapitulaci některých faktických událostí, které by měly být srozumitelné i tomu, pro koho je teologie španělskou vesnicí.

Příběh začíná jedním velkoměstským sborem. Toto společenství patří do BJB, dokonce se řadí mezi jeho nejstarší členy. Je ovšem pravdou, že již od doby svého vzniku si nese také pověst enfant terrible. Daří se v něm nekonvenčním myšlenkám, tu a tam jeho členové překročí hranice církevních zvyklostí, do společných rozhovorů vnáší zneklidňující prvky. Proto se opakovaně stává, že se v BJB objeví názor, že by všechno bylo klidnější a radostnější, kdyby byl tento sbor z remízku vykácen. Někdy se tato myšlenka objeví ve formě nabídky či apelu: samotným by vám bylo lépe… Jindy nabere podobu konkrétního návrhu na vyloučení. Sbor ale odejít nechce. Rozmanitost nebere jako újmu a stále se cítí plnohodnotnou součástí celku. Snad i proto, že ke své spokojenosti nepotřebuje, aby všichni byli stejní, jako on – více si zakládá na hledání, než na hájení nalezeného. K nelibosti mnohých se plány k vykácení nedaří realizovat a poklid myšlenkové uniformity je tak trvale narušován.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 25. únor 2019 @ 08:46:14 CET (373 čtenářů)
(Více... | 3739 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 3.54)

Komentáře: Pojmy a dojmy
Zamyšlení poslal Nepřihlášený

Nálepkování je dnes většinou odmítáno. A to proto, že je často nespravedlivé. Přesto jsou nálepky důležité. Jsem lékárník a vím, že pokud by lahvičky s léčivými látkami neměly nálepky, případně měly nálepky nesprávné, byla by to pohroma. V humanitních vědách se ovšem pojmy nejen vyvíjejí, ale často i významově mění.

Vložil: Mainstream v Pondělí, 25. únor 2019 @ 08:42:40 CET (233 čtenářů)
(Více... | 7826 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 2.66)

Komentáře: Nabývání a pozbývání členství v Sboru BJB Kroměříž versus Základní řád sboru BJB
Sborový život poslal Nepřihlášený

Řád sboru BJB Kroměříž

Přijetí za člena

Pokud staršovstvo schválilo žádost uchazeče o přijetí za člena, bude nový člen představen sboru na nejbližší bohoslužbě nebo sborovém setkání se staršími. Starší přečte členský slib a zástupce sboru si s novým členem podá ruku na znamení přijetí do obecenství. Tímto nový člen získává všechna práva a výsady vyplývající ze členství ve sboru. Celý sbor je vždy informován o probíhajícím procesu přijímání dané osoby za člena, aby se mohl případně k jeho členství vyjádřit.

Základní řád sboru BJB

II. Členství

Členem sboru se může stát každý, kdo byl na základě své žádosti a po jejím přezkoumání z podnětu staršovstva k členství doporučen a sborovým shromážděním přijat.

Vložil: Mainstream v Neděle, 24. únor 2019 @ 14:44:49 CET (221 čtenářů)
(Více... | 1597 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Komentáře: Pozoruhodná ustanovení o soudech v Řádu sboru BJB Kroměříž
Sborový život poslal Nepřihlášený

Všichni členové souhlasí s procesem řešení konfliktů a průběhu sborové kázně popsaným zde a v souvisejících Zásadách života sboru a vzdávají se svého práva na jakékoliv právní kroky proti sboru prostřednictvím občanského soudu či přelíčení.

Cílem všech kázeňských kroků je vždy náprava daného člověka. V případě, že však k nápravě nedojde, souhlasí členové sboru BJB Kroměříž, že na povahu nebo proces kázeňských kroků, jež starší podniknou, nepodají soudní oznámení.

Vložil: Mainstream v Neděle, 24. únor 2019 @ 14:42:55 CET (295 čtenářů)
(Více... | 1187 bytů | 2 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Komentáře: Zpravodaj BJB Cheb 02/2019: Jak odejít z BJB?
Zamyšlení poslal Nepřihlášený

 Neklamte se, Bohu se nikdo nebude posmívat. Co člověk zaseje, to také sklidí.


                                                                                                        Galatským 6, 7


Na podzimní Radě zástupců sborů v Brně prohlásili zástupci čtyř sborů před celým plénem, že jejich sbory vystupují z BJB.

Předseda VV BJB bratr Pavel Coufal to v časopise Rozsévač komentoval slovy:
Vložil: Benjamin v Úterý, 12. únor 2019 @ 10:28:14 CET (665 čtenářů)
(Více... | 1269 bytů | 4 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Komentáře: Vyjděte z jejich středu, můj lide!
Zamyšlení poslal Nepřihlášený

Předem této úvahy se omlouvám, že ji trochu konkretizuji. To, co nyní napíšu, je proti mým zvyklostem komentovat dění v jiných církvích, pokud tyto samotné nemají tendenci zasahovat do věcí jiných církví. Řeč bude nyní o baptistech, snad nejmírumilovnější denominaci (nebo raději jednotě sborů, vždyť někdo slovo denominace nerad slyší), kterou znám, a která do cizích věcí nikterak nezasahuje. Proč tak tedy nyní činím? Snad to čtenář pochopí z následujících řádků. 

Vyberu zde několik chronologických postřehů, které mám s baptisty:

Vložil: Mainstream v Pondělí, 21. leden 2019 @ 12:08:09 CET (456 čtenářů)
(Více... | 44946 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Komentáře: Recenze Parabible
Knihovna poslal Nepřihlášený

Parabible není literatura, ale nabízí zdařilé parafráze novozákonních textů

Autor Parabible vynikl nejprve jako jedna z nejvýraznějších postav československého a českého evangelikálního hnutí konce 80. a 90. let. Někdejší zakladatel či spoluzakladatel a vedoucí křesťanských paraspolečenství (chcete-li – sekt) Vody života, Slova života, Cesty života a společenství TaCesta přirozeně prošel za dlouhá léta vývojem. Původně pouliční kazatel opovrhující faráři a teology zavedených církví málokoho zaujal, spíše odpudil i věřící jarmarečním stylem vystoupení.

Dnes jde o teologa a překladatele s několika akademickými grady, jenž na sebe naposledy upozornil vydáním překladu Bible: překlad pro 21. století, za který sklidil uznání našich předních biblistů. 

Parabible vyšla na podzim minulého roku v nakladatelství Biblion. Název knihy vysvětluje v předmluvě M. C. Putna: Ježíš je paraořech s chutným a výživným jádrem. Ne každý má však louskáček nebo trpělivost k tomuto jádru se propracovat. Oním jádrem je styl biblických vyprávění, jejich poetika a reálie. Proto je potřeba zbavit jádro slupky a nově ho obalit do nových chutí čokolády a chilli. Putna připomíná, že tradice parabiblí začíná Septuagintou, která přinesla nové významové posuny. Parabiblí byly dále středověké bible pauperum vyobrazující biblické postavy v tehdejších šatech s tehdejšími reáliemi. Parabiblí jsou všechny překlady do moderních jazyků, ale i „hollywoodské velkozbožnofilmy.“ Tolik M. C. P.

Vložil: Mainstream v Sobota, 19. leden 2019 @ 20:54:03 CET (546 čtenářů)
(Více... | 9079 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 3.66)

Komentáře: Reflexe: Kam zařadit Společenství baptistických sborů?
Principy poslal Nepřihlášený

V současné době probíhá při Ministerstvu kultury ČR registrační řízení se Společenstvím baptistických sborů. Tomuto nově se registrujícímu subjektu se v nedávném článku Náboženského infoservisu pojednávajícím o registracích náboženských společností v roce 2018 dostalo mylného označení jako „liberálního hnutí mezi českými baptisty“.

V Bratrské jednotě baptistů (BJB) již dlouhodobě probíhá pnutí, které bylo v posledních letech navíc podníceno rostoucím vlivem amerického křesťanského fudamentalismu. O zhoubném charakteru křesťanského fundamentalismu na příkladu BJB zaznívají varovné komentáře jiných denominací (viz komentář místopředsedy Rady Církve bratrské Petra Rause v INform 2018/10). 

Vložil: Mainstream v Úterý, 15. leden 2019 @ 20:26:54 CET (561 čtenářů)
(Více... | 3130 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)

Komentáře: Komentář místopředsedy Rady Církve bratrské k rozdělení v BJB
Principy poslal Nepřihlášený

Dne 3. listopadu letošního roku [myšleno 2018] oznámily čtyři sbory a jedna kazatelská stanice Bratrské jednoty baptistů, že ze společenství BJB vystupují. Za hlavní konkrétní výhrady jsou v textu prohlášeny odklon od autority Písma svatého, ztráta jednoznačnosti v učení o ospravedlnění pouze z víry, ztráta jednoty a neschopnost zachovat čistotu církve.

Dělení církve a ztráta bratrských vztahů jsou vždycky bolestnou záležitostí. Pokud takové excesy vyplynou z duchovní nezralosti mladých konvertitů, dají se ještě pochopit s nadějí, že je vliv Božího Ducha ještě srovná (Fp 3,15). Pokud s nimi přicházejí křesťané, kteří by už měli být dospělými v Kristu (1K 14,20), schopnost chápat značně slábne.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 10. leden 2019 @ 14:28:23 CET (526 čtenářů)
(Více... | 2286 bytů | 2 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)

Komentáře: Změny u českých baptistů
Ohlasy ekumeny poslal Nepřihlášený

Čtyři ze 46 sborů Bratrské jednoty baptistů (Jablonec nad Nisou, Kroměříž, Kuřim a Lovosice) a jedna kazatelská stance (Jílové u Děčína) oznámily, že opouštějí toto zatím jediné registrované baptistické společenství v Česku. Jako důvod uvádějí to, že v jednom sboru byla zvolena kazatelka a další sbory to přijímají. Druhý důvod spočívá v tom, že jeden sbor výslovně připouští, aby jeho členy byli muži nebo ženy žijící ve stejnopohlavním partnerství. V obou případech jde hlavně o sbor v Praze na Pankráci.

Baptisté jsou ve světě pravděpodobně nejpočetnější protestantskou denominací. Charakteristické pro ně je, že křest praktikují podobně jako raní křesťané na základě konverze, jako znamení víry a přijetí do Kristovy církve. Přímou kontinuitu mají od roku 1611, kdy byl v Londýně založen první baptistický sbor. Jejich lokální sbory jsou nezávislé a sdružují se podle koncepce a podle regionu. Počátky baptistického hnutí v Česku jsou předmětem diskuse, uvádí se jako první sbor v Hleďsebi (u Veltrus) založený roku 1885. 

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 10. leden 2019 @ 14:26:45 CET (469 čtenářů)
(Více... | 3691 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Komentáře: Český alianční týden modliteb v atmosféře společenské polarizace
Ekumenismus poslal Nepřihlášený

Zajímavou výpověď o současném českém protestantském křesťanstvu přinesla příprava jeho týdne společných modliteb. Této světové (převážně evropské) ekumenické akce se každoročně účastní především evangelické a evangelikální („svobodné“) církve. Jejich členové se scházejí k modlitbám (pokud možno) každý den v tomto týdnu a (pokud možno) v různých (či všech) kostelech a modlitebnách v těch městech či obcích, kde místní faráři, kazatelé a pastoři modlitební týden společně připraví. Pořádá se obvykle první úplný lednový týden. První Alianční týden modliteb se konal roku 1861. Jeho jméno odkazuje na Světovou evangelikální alianci (WEA), která ho připravila.

V Česku se o přípravu tohoto modlitební týdne stará Česká evangelikální aliance. Také letos připravila brožuru (je k dispozici zde), která má každý modlitební večer inspirovat textem z Bible, krátkým zamyšlením a několika tématy, navrženými k modlitbám. Letošní brožura nese název Modlitby v polarizované době a jejím autorem je tajemník České evangelikální aliance Jiří Unger. Protestantským křesťanům brožura nabízí k modlitbám skutečně aktuální společenská a církevní témata, jako jsou strach z imigrace muslimů, problém fake news a post-pravdivé společnosti, role žen v církvi nebo postoj k homosexuálním a bisexuálním osobám a osobám s transgenderovou identitou (LGBT). 

Vložil: Mainstream v Sobota, 05. leden 2019 @ 19:02:44 CET (767 čtenářů)
(Více... | 5032 bytů | 3 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Komentáře: Miloš Šolc III. komentuje odchod pěti sborů z BJB
Ohlasy ekumeny poslal Nepřihlášený

...

Celé téma se nás dotýká rovněž velmi osobně, a to s ohledem na současné dění v Bratrské jednotě baptistů, ze které pocházíme, a od které jsme se museli v poslušnosti Pánu oddělit. V současné době z BJB vystupuje 5 z jejich nejkonzervativnějších sborů, a to pro její veliký úpadek, plynoucí z dlouhodobého kompromisu. To se projevuje v odklonu od plného přesvědčení v neomylnost Písma, ve spolupráci s jednoznačně odpadlými církvemi v ekumenickém hnutí, včetně církve papeženecké, v toleranci jasné neposlušností příkazů Božího slova např. ohledně žen kazatelek nebo sodomie u některých sborů – protože ochota zůstávat ve svazku se sbory, které v těchto věcech instrukce Písma popírají, ať už v praxi či v teorii, je jejich tolerancí – a v mnoha dalších věcech.

Na tento krok reagoval Výkonný výbor BJB svým prohlášením, ve kterém odmítl důvody 5 sborů jako údajně nepodložené a nepravdivé. Na něj vlastně tento článek reaguje především. Ta slova jsou však marná, protože skutky a spolky, se kterými se BJB sdružuje, hovoří samy za sebe. BJB neopouští učení o ospravedlnění z pouhé víry, i když odmítá označit jako falešnou církev Řím, který ospravedlnění z pouhé víry odmítá? Nesmysl. Cožpak bychom, jak uvádíme výše, neopouštěli učení o Trojici, kdybychom odmítali označit coby falešnou církev jehovisty či mormony? Jistě opouštěli. A pokud jde o Řím, nenechme se zmást tím, že papeženci uznávají ospravedlnění z víry – rozdíl, na kterém vše závisí, je to slovíčko pouhé. O něm byla celá reformace.

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 20. prosinec 2018 @ 20:48:18 CET (1471 čtenářů)
(Více... | 8629 bytů | 7 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Komentáře: Ježíš se prý podle kumránských dokumentů skutečně narodil 25. prosince
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Ferragosto je v Itálii pojem. Už od dob Římanů se slaví Feriae Augusti - prázdniny císaře Augusta, kdy každý, kdo jen může, vyrazí z měst ad aquas ? k moři, k řekám a jezerům, do hor. I Vittorio Messori jednou navrhl, aby se vánoce přenesly na 15. srpna, a tím by se lidé zbavili kýčového vánočního osvětlení, předvánočního shonu, nákupní horečky, saní tažených soby, vezoucích Santa Klause, dokonce i psaní obligátních přání a dávání dárků. 

Vycházel totiž z rozšířeného přesvědčení, že datum Narození Páně 25. prosince bylo stanoveno bez historického podkladu, aby se vytlačil vliv pohanského slavení zimního slunovratu. Nyní se veřejně kaje. Nutí ho k tomu poslední vědecké objevy.... 

Díky dokumentům z Kumránu bylo možno přesně určit, že se Ježíš narodil 25. prosince. Je to mimořádný objev, který nemůže být zpochybňován jako apologetický, protože jej udělal žid, docent Jeruzalémské univerzity Shemarjahu Talmon. 

Vložil: Mainstream v Pátek, 14. prosinec 2018 @ 17:27:04 CET (184 čtenářů)
(Více... | 5350 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Komentáře: Správně biblicky věřící, pryč z ekumény!!!
Ekumenismus poslal Nepřihlášený

Před pár dny bylo zveřejněno tzv. prohlášení pěti sborů o odchodu z BJB. Jedná se o vnitřní záležitost této denominace, kterou může komentovat pouze BJB, jenže v prohlášení je uveden důvod, který se pouze BJB netýká, a který je v podstatě urážkou české ekumény.

V prohlášení čteme, že BJB ztratila jednoznačnost v učení ospravedlnění pouze z víry. Sice tomu nevěřím, ale v podstatě mi do toho nic není. Do čeho mi ale něco je, je uvedený důvod, který uráží jak CB, tak církve zastoupené v ERC: Tato klíčová teze reformace je v Jednotě velmi zlehčena již samotným aktivním členstvím v ERC. Protože BJB nadále zůstává členem v této organizaci, nemůže se jasně vymezit vůči těm církvím, které nekáží, anebo dokonce překrucují biblické evangelium. Spoluprací a účastí na společných „bohoslužbách“ s těmito církvemi  a jejich představiteli zároveň demonstrujeme falešnou jednotu nejenom vůči nim, ale i sekulární společnosti. Tím se dopouštíme hříšných kompromisů na úkor poznané Pravdy, čímž odsouváme nauku o ospravedlnění pouze z víry.

Jinými slovy být podle autorů tohoto prohlášení součástí Ekumenické rady církví rovná se popírat ospravedlnění z víry. Poněkud nechutné je, že autoři nemají odvahu jasně sdělit, o které církve jde, tedy které církve neprošli „lustrací biblického pravověří“. Je to CČE, AC, CB, SCEAV… nebo někdo jiný? Vzhledem k tomu, že řadu let byl předsedou ERC Pavel Černý a po něm Daniel Fajfr, pak by podle tohoto prohlášení měla být CB exemplárním příkladem odpadání od klíčového článku reformace!

Vložil: Mainstream v Pátek, 07. prosinec 2018 @ 12:21:15 CET (1844 čtenářů)
(Více... | 4859 bytů | 12 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 5)

Komentáře: Zajímavé tweety na webu Biblická apologetika jako ohlasy na aktuální situaci BJB
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

chronologicky od nejstarších po nejnovější

Kalvinisté následují Charlese Spurgeona a opouštějí BJB. Vznikne denominace "Biblických společenství"?  
http://www.notabene.granosalis.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=4831&mode=nested&order=0&thold=0 …

Doporučuji srovnat roli Života víry, KMS, zahraničních misionářů a letních křesťanských konferencí v 90. letech s rolí Zápasu o duši, ČBI, zahraničních misionářů a zimních křesťanských konferencí v českém evangelikalismu. Myslím, že i budoucí vývoj bude velmi podobný.

Ten "Majdan" v BJB mi trochu připomíná situaci v JB před dvaceti lety. Tehdy Velká stránka také tvrdila, že jde o obranu Božího slova, ale v pozadí byl neo-charismatismus. Zde se v pozadí rýsuje neo-kalvinismus a zřejmě i vliv jeho západních emisarů.

Vložil: Mainstream v Neděle, 02. prosinec 2018 @ 20:01:12 CET (600 čtenářů)
(Více... | 3781 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Komentáře: Druhý dodatek pod kroměřížským videem s Prohlášením pěti sborů
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

křesťané Kroměříž (BJB)
Publikováno 5. 11. 2018

** Dodatek # 2 **
Pokud byste měli zájem se k tomuto prohlášení konstruktivně vyjádřit, ať už pozitivně či negativně, pošlete nám, prosím, email na: krestanekromeriz@gmail.com.

Někteří si možná všimli, že zde již není komentář Erika Polohy. Bratr Poloha svůj komentář stáhl sám po telefonickém rozhovoru s kazatelem našeho sboru.

Na základě tohoto rozhovoru jsme přidali Dodatek # 1, který popisuje kontext, v němž se toto prohlášení odehrálo. V důsledku těchto zmatků a nedorozumění jsme došli k závěru, že YouTube komentáře nejsou vhodným prostředkem komunikace v této emocionálně vypjaté době. A proto své komentáře, prosím, směřujte na výše uvedený email.

Vložil: Mainstream v Pátek, 16. listopad 2018 @ 21:31:04 CET (906 čtenářů)
(Více... | 1117 bytů | 4 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)

Komentáře: Dodatečné vysvětlení pod kroměřížským videem s Prohlášením pěti sborů
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

křesťané Kroměříž
Publikováno 5. 11. 2018

*DODATEK* 
Po zveřejnění tohoto prohlášení jsme byli upozorněni, že to vypadá, jako kdyby se členové našeho sboru o tomto důležitém prohlášení dozvěděli teprve v neděli 4.11. po oficiálním sjezdu BJB (3.11.), kde byl text zveřejněn. Obsah tohoto prohlášení byl probírán po několik let na mnoha sborových schůzích a ve své podstatě finálně odsouhlasen sborovým hlasováním o vystoupení našeho sboru z BJB (které proběhlo v létě 2018). Toto čtené prohlášení bylo součástí zprávy staršovstva ohledně toho, co se předešlého dne odehrálo na setkání rady zástupců sborů.

Vložil: Mainstream v Pátek, 16. listopad 2018 @ 09:19:23 CET (490 čtenářů)
(Více... | 1539 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)

Komentáře: Anglický překlad Prohlášení pěti sborů a anglické komentáře k němu
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Na facebooku Lance Robertse byl zveřejněn odkaz na anglický překlad Oficiálního prohlášení pěti sborů a jejich stanovisko k situaci v BJB, který byl zřejmě pořízen pro účely informování zámořských sponzorů (Grace Community Church a pod.).

Pod touto zprávou se objevilo několik zajímavých anglických komentářů, např.:

Vložil: Mainstream v Pátek, 16. listopad 2018 @ 09:16:52 CET (343 čtenářů)
(Více... | 3561 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 0)

Komentáře: Komentář pod kroměřížským videem s Prohlášením pěti sborů
Principy poslal Nepřihlášený

Je mi líto členů zmíněných sborů, protože jste hrubě manipulováni. V Brně nám bylo toto přečteno jako prohlášení 5 sborů, teď se dovídám, že o tomto prohlášení sbory nevěděly a jejich zástupci se rozhodli za celé sbory bez mandátu. Pokud je to pravda, tak je to šílená drzost. V Lovosicích ještě neproběhlo ani řádné hlasování o vystoupení z BJB, ale staršovstvo prezentuje něco jiného, jak vidno i v Kroměříži.

Nevím jak jinak nazvat tento postup než manipulativní lež. Vždyť o biblickou čistotu, věrnost Bohu měřitelnou Jeho slovem a vedení Duchem Božím jde všem sborům sdruženým do BJB. Jak jinak máme chápat my zůstávající v BJB toto prohlášení, než jako odsouzení a obvinění?

Členové v "odcházejících sborech" zamyslete se, jestli by neprospěla změna vedení vašich sborů. Vaši kazatelé většinou nepřicházejí na regionální, ani celorepublikové setkání kazatelů BJB, není možné s nimi řádně komunikovat a tedy ani s vámi jako sbory. Izolovali vás. Jestli vám to vyhovuje a je to vaše volba, pak je to v pořádku. Jestli ne, máte velmi krátký čas něco s tím udělat. Přeji nám všem vedení Božím Duchem

Vložil: Mainstream v Středa, 14. listopad 2018 @ 11:00:29 CET (1115 čtenářů)
(Více... | 1649 bytů | 6 komentáře | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 3)

Komentáře: Biblicko- a historicko-teologické poznámky k Oficiálnímu prohlášení pěti sborů
Principy poslal Nepřihlášený

Prohlášení má obsahem i formou podobu teologického traktátu o zásadách a podmínkách křesťanské pospolitosti, která se drží Písma a navazuje na nauky a svědectví, jež jsou jeho věrným výkladem. Jako takové se ovšem z principu týká celé církve Kristovy, nikoliv jen sborů BJB, i když jde formálně o „stanovisko k situaci v BJB“, protože dělení na baptisty a ty ostatní je jen historická a sociologická souvislost, která pro otázku pravdivosti toho, co tu je na ono téma říkáno, nehraje žádnou roli. 

Ve své preambuli mluví Prohlášení o tom, že Písma Svatá byla pro baptisty historicky vždy závaznou autoritou pro osobní i sborový život. Že takto Písmo bylo a je mezi baptisty chápáno, je jistě pravda a baptisti v tom nebyli a nejsou zdaleka sami: To, že se Písma Starého a Nového zákona vůbec zachovala, svědčí o jejich nesporné autoritě v celé „ekumeně“, čímž míníme celek církve jako boží stavby (oikos) ve světě. Vědomí závaznosti vycházelo z přesvědčení o božském původu svědectví, kolem nějž byla komunita víry ustavena a které vždy také sama tvořila (autorita je tu bytostně spojena s „autorstvím“ – s vědomím toho, díky čemu tu jsme a kdo jsme). To má na mysli i citovaná formulace z Vyznání víry z roku 1886, odkazující na 2Tm 3,16, kde se mluví o „božském vdechnutí“ (theopneustos).

Závaznost byla ovšem od počátku chápána různě. Samo citované místo z apoštolského listu z toho vyvozuje, že „písmo“ je „užitečné k učení, k trestání, k napravování, k správě, kteráž náleží k spravedlnosti, aby byl dokonalý člověk Boží, ke všelikému skutku dobrému hotový“ (v EP: „je dobré k učení, k usvědčování, k nápravě, k výchově ve spravedlnosti, aby Boží člověk byl náležitě připraven ke každému dobrému činu“). O tom nikdo v celých dějinách církve nepochyboval. Co konkrétně to znamená, záleželo na svědomí i představivosti těch, kdo si toto apoštolské „napomenutí“ osvojili.

Vložil: Mainstream v Středa, 14. listopad 2018 @ 10:18:19 CET (634 čtenářů)
(Více... | 13566 bytů | komentáře? | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 4.2)

Komentáře: Istanbulská úmluva jako šibolet víry
Zamyšlení poslal Nepřihlášený

Když jsem četl některé diskuse k textu Istanbulské úmluvy, pak mi došlo, že podobné dokumenty, ale i komentáře mají potenciál docela slušně rozdělit církev. Stejně jako třeba diskuse ohledně LBGT. Zvláště mě v diskusích dostávaly „preambule“ některých komentářů, které začínaly zhruba slovy „správný křesťan nemůže souhlasit…“, anebo „správný křesťan musí souhlasit…“.

Jinými slovy kdo není s námi, je proti nám a pokud se diskuse odehrává mezi křesťany, kdo není se mnou, není křesťan. Zjednodušeně – jedni jsou liberálové, schvalující zánik tradiční rodiny a dle apokalyptických vizí kněze Piťhy podporující ovládnutí společnosti homosexuály, druzí fundamentalisté, malující čerty na zeď a schvalující násilí na ženách.  Obě strany si pak vzájemně přeposílají z internetu stažené články, podporující jejich postoj. Nutno dodat, že munice podporující obě strany barikády je dostatek a alespoň dle mého, jistě omezeného chápání, nelze jen tak snadno odepsat některé argumenty jedné i druhé strany. Argumentaci z obou stran jsem četl, tedy vím, o čem píšu, i když připouštím, že nemusím všemu rozumět (tedy tím jsem si skoro jist).

Vložil: Mainstream v Čtvrtek, 01. listopad 2018 @ 11:03:55 CET (170 čtenářů)
(Více... | 3135 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 3.5)

Komentáře: Istanbulská úmluva a ´´tradiční´´ biblické manželství
Ohlasy ekumeny poslal demagog

Tyto dny se zabývám Istanbulskou smlouvou, jejichž oficiální název zní: Úmluva Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí. Jedná se o mezinárodní smlouvu, která je vlastně apelem do celého světa vyzývající k ochraně (nejenom) žen před genderovým (neboli sociálně přijímaným) násilím. Tuto smlouvu křesťanské církve sdružené v Ekumenické rady církví odmítly, neboť údajně útočí na tradiční křesťanskou rodinu. Osobně si myslím, že tento nesouhlas byl předčasný, neboť podle mého názoru je tato smlouva v souladu s učením Bible o manželství a rodině.

V prologu úmluvy se píše:  "S vědomím, že násilí vůči ženám je projevem historicky nerovného poměru síly mezi muži a ženami, jenž vedl k nadřízenosti mužů a diskriminaci žen a bránil ženám v plném rozvoji." 

Tato věta je důležitá, neboť nepřímo charakterizuje, co si autoři smlouvy představují pod tradičním rozdělením genderových rolí. Je to skutečnost, kdy 

1) Muž je nadřazen ženě

2) Když tento stav je způsoben násilím (ať už ze strany partnera, nebo ze strany celé společnosti)

3) Když tento stav neumožňuje ženě plný rozvoj. Třetí bod je logický: Tam, kde vládne násilí a strach, tam se nikdo plně rozvinout nemůže. 

Vložil: Mainstream v Pondělí, 22. říjen 2018 @ 12:31:42 CEST (263 čtenářů)
(Více... | 8245 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 4.2)

Komentáře: Starý kněz sám proti totalitě
Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Když stateční lidé varovali před nacismem, nacisté je označovali za lháře. Když stateční lidé varovali před komunismem, komunisté je označovali za lháře. Když nyní stateční varují před neomarxismem, neomarxisté je označují za lháře.

V Katedrále sv. Víta promluvil starý kněz. Varoval před hrozbou nové totality a jejími možnými důsledky. V kázání předestřel apokalyptickou vizi nesvobodné společnosti, ve které jsou fakticky zakázány tradiční hodnoty, a každý, kdo se vzpírá, je sražen k zemi.

Ze strany těch, o kterých Mons. Petr Piťha v kázání hovořil, se okamžitě strhla vlna negativních reakcí zahrnující i hrozby trestním postihem. Nejde jen o to, že tím bylo varování potvrzeno, ale co je důležitější, plně se ukázalo, že se novodobá totalita pokouší zapustit kořeny.

Vložil: Mainstream v Úterý, 16. říjen 2018 @ 20:16:30 CEST (200 čtenářů)
(Více... | 2709 bytů | 1 komentář | Hodnocení článku - počet hvězdiček: 3)


Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.60 Seconds