Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 

Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Marek   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 0, článků celkem: 5346, komentáře < 7 dní: 0, komentářů celkem: 5008, adminů: 23, uživatelů: 2921
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Povzbuzení


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

8 703 383

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 77 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Komentáře: Proč volili evangelikálové Orbána
Posted on Pondělí, 09. květen 2022 @ 23:37:48 CEST Vložil: Mainstream

Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Nadšení či zklamání z maďarských parlamentních voleb pozvolna odeznívá – a my se k nim tímto příspěvkem ještě vrátíme. Americký server Christianity Today napsal: „Maďarští evangelikálové děkují Bohu za vítězství Viktora Orbána“.

Navzdory jednoznačnému titulku není ovšem postoj evangelikálních křesťanů k Orbánovi zase tak jednomyslný, jak by se mohlo zdát.


Server si všímá postoje Szófie Borosové. Mladá evangelikálka, matka dvou dětí. O Orbánovi má své pochybnosti: je obviňován z podkopávání demokracie. Jmenovitě kvůli omezování svobody tisku, zásahům do nezávislého soudnictví a změn volebních pravidel ve prospěch jeho strany.

Přesto Szófia Orbána volila. Její vysvětlení: „Evangelikální křesťané podporují většinu Orbánových politik a postojů, i když ve skutečnosti neobdivujeme způsob, jakým si v politice počíná.“ Nicméně pro něj hlasovala „protože je konzervativním křesťanem, který stojí proti liberální Evropě“.

Moje poznámka: Szófie a další občané podobně smýšlející mají tedy dilema – stejné jako řada pozorovatelů maďarského politického dění zvenčí. S řadou postojů Viktora Orbána se mnozí ztotožňujeme či s nimi sympatizujeme, ovšem nikoli se všemi. A nemusí to být jen jeho postoj k ruské agresi na Ukrajině. Čili: Orbán ano, ale ...

Server Christianity Today uvádí, že maďarští evangelikálové nejsou velkým nebo politicky organizovaným voličským blokem. Pouze několik evangelikálních skupin je natolik etablováno, že dosáhly vládního uznání – patří k nim Baptistická unie, Maďarská metodistická církev, Maďarská letniční církev, Nazarénská církev a charismatická Církev víry, jejíž pastor při nedělní bohoslužbě před volbami Orbána podpořil.

Kolik Maďarů se hlásí ke křesťanství? Výsledky se liší průzkum od průzkumu. Server Christianity Today uvádí tato čísla: Přibližně polovina lidí v zemi se považuje za katolíky, čtvrtina nemá žádnou náboženskou příslušnost a 16 procent – ​​včetně Orbána – se identifikuje s protestantskou Reformovanou církví v Maďarsku. V této souvislosti článek připomíná, že Orbán byl kdysi ateista. Na cestě k moci se ale vrátil ke svým kalvínským kořenům (reformovaná církev se hlásí k odkazu Jana Kalvína) a v 90. letech prošel náboženskou transformací. Ač ženat, měl v kostele znovu církevní svatební obřad a nechal pokřtít své děti. Jeho křesťanská identita se stala klíčem k porozumění jeho politickému egu a jeho vizi pro Maďarsko. Hovoří o křesťanství národa, když obhajuje zavedení restriktivní imigrační politiky a volá po pomoci pronásledovaným křesťanům v Africe a na Blízkém východě a požaduje úpravu ústavy tak, aby definovala manželství pouze jako svazek mezi mužem a ženou.

Ukázalo se, že spousta Maďarů má k Orbánovi podobný vztah jako výše zmíněná Szófia Borosová. Chtějí konzervativního křesťanského premiéra oddaného hájit to, co považují za křesťanskou kulturu a její křesťanské hodnoty. S tím souvisí další dvě čísla z průzkumů. Ačkoli do kostela chodí každý týden jen 15 procent Maďarů, ke křesťanství se jich údajně hlásí 80 procent.

Ovšem ne každý evangelikál je z Orbánova triumfu nadšen. Attila Nyári je pastorem společenství Calvary Chapel působícím ve městě Kistarcsa u Budapešti (a také šéfem personálu evangelikálního Lausannského hnutí). Říká: „Kampaň Fideszu byla postavena na několika velmi jasných, stručných a cílených bodech. Zaměřila se na identifikaci nepřátel maďarského lidu – těmi jsou EU, George Soros, OSN a muslimští migranti. Poté prezentovala Orbána jako ochránce a spasitele národa.“ Pastor potvrdil, že většina evangelikálů v Maďarsku děkuje Bohu za Orbánovo vítězství. On osobně je z výsledku voleb zarmoucen, ale přiznává, že patří k menšině.

Orbán stylizoval svůj politický program jako obranu „křesťanské svobody“. Tvrdí, že Maďarsko bylo historicky křesťanským ostrovem v moři zahraničních hrozeb, jakými byly sovětský komunismus a německý nacismus. Dnes je podle něj nutné chránit zemi před islámem, imigranty, globalismem a liberalismem.

Pastor Nyári není jediný, kdo má s Orbánem problém. K nesmiřitelným kritikům patří Gábor Iványi, metodistický duchovní, který provozuje jeden z budapešťských útulků pro bezdomovce. Kdysi byl Orbánovým pastorem. (To on sloužil jako duchovní při Orbánově církevní svatbě a pokřtil jeho dvě nejstarší děti.) Dnes obviňuje premiéra ze zrady demokratických ideálů, které kdysi zastával, a ze zneužití myšlenky křesťanské svobody k uchopení moci.

Jak už to v lidské společnosti bývá, ani v jedné komunitě hlásící se ke společným hodnotám není mezi jejími členy shody v politických otázkách a ve vztahu k politickým lídrům. Dnes jsme to ilustrovali na příkladu vztahu maďarských evangelikálních křesťanů k předsedovi vlády jejich země.

Jaký postoj je správný? Otázka bez odpovědi.

Lubomír Stejskal

Zdroj: https://neviditelnypes.lidovky.cz/


 
Příbuzné odkazy
· Více o Zajímavosti
· Novinky od Mainstream


Nejčtenější článka o Zajímavosti:
Adventistické upřesnění věroučného bodu o stvoření: symptom změny kurzu církve


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím, ohodnoť tento článek:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Normální
Špatný


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku


Sdílej článek | Podělte se o tento článek s přáteli! Doporučte jej stisknutím tlačítka:

"Proč volili evangelikálové Orbána" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se


Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.08 Seconds