Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Notabene - Hydepark baptistů
Hledej
 
Je a Ester   Vytvoření registrace
Článků < 7 dní: 6, článků celkem: 4782, komentáře < 7 dní: 6, komentářů celkem: 4437, adminů: 23, uživatelů: 2366
Orientační tabule
· Vstupní brána
· Cestičky
· Zákoutí
· Základy
· Kořeny
· Počteníčko
· Lavičky
· Kompost
· Altánek
· Pozvat do parku
· Parkové úpravy
· Máš slovo
· Cvrkot
· Na výsluní
 

Petr Chelčický

Martin Luther King

Hesla Jednoty bratrské

Hesla Jednoty bratrské


Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Hudba
Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Publikace

Počítadlo
Zaznamenali jsme

6 684 244

přístupů od leden 2004


Kdo je Online
Právě je 17 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Fundamentalisti
Na jedné výplatní listině - Philippian Fellowship

Misionáři, dealeři, donátoři a kongregacionalismus

fundamentální vs. fundamentalistický

Jak se dívat na křesťanský fundamentalismus?

Evangelikalismus jako globální náboženský fenomén II.

Baptismus mezi evangelikalismem, liberalismem a fundamentalismem

Americký evangelikalismus a fundamentalismus

Radikalismus a fundamentalismus


Kořeny
Kdo jsou baptisté?
Zřízení BJB 1930

Zásady BJB z r. 1929

VZNIK A ZÁSADY 1929
Vyznání víry z r. 1886
Apoštolské vyznání víry

Kořeny baptistického hnutí


Okno
www stránky evropských a světových baptistů

Základy

Základní dokumenty BJB v ČR


Prohlášení: Exekutiva Evropské baptistické federace o manželství
Posted on Pátek, 03. listopad 2017 @ 10:16:30 CET Vložil: Mainstream

Principy poslal Nepřihlášený

NOVÉ POTVRZENÍ REZOLUCE O KŘESŤANSKÉM MANŽELSTVÍ

Podklady k návrhu a návrh rezoluce z Exekutivního výboru EBF

Stanovisko Světového svazu baptistů o baptistické identitě z roku 2005 přijaté Evropskou baptistickou federací obsahuje větu, která říká, že „stvrzujeme křesťanské manželství a rodinný život“.

Koncil EBF dal na svém zasedání v roce 2010 tomuto stanovisku následující rozšířenou podobu, která jím byla přijata:

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Koncil Evropské baptistické federace:

Se raduje ze vzájemného láskyplného a sebevydávájícího vztahu mezi Bohem Otcem, Synem a Duchem Svatým a z jeho vyjádření v životě, smrti a vzkříšení Ježíše Krista.

Vzdává díky Bohu, že stvořil muže a ženu ke svému obrazu, a v jakémkoliv vyjádření lidské sexuality chce následovat svědectví a učení Písma.

Vybízí baptisty, aby byli vzorem, vážili si manželství a učili, že manželství je stvořitelské a biblické uspořádání jakýchkoli sexuálních vztahů mezi mužem a ženou, tak jak je to vyjádřeno v Genesis 2,24:

Proto opustí muž svého otce i matku a přilne ke své ženě a stanou se jedním tělem.

Nese spolu s ostatními poškozené lidské vztahy a bere na vědomí bolest a těžkosti, které tyto narušené vztahy způsobují v našich sborech a ve společnosti.

Potvrzuje naši zodpovědnost za sdílení dobré zprávy o Ježíši Kristu slovem i skutkem všem lidem bez ohledu na jejich způsob života nebo přesvědčení.

Rozpoznává nutnost povzbuzovat a podporovat manžele a modlit se za ně. Rozpoznává také potřebu nabízet jim pastorační a duchovní péči, čímž budou posílena zdravá a živá křesťanská společenství ve vztahu s Ježíšem Kristem a jeden s druhým.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Během několika posledních let došlo v některých zemích, v nichž jsou přítomny baptistické Jednoty EBF, k uzákonění manželství osob stejného pohlaví. Jsou to tyto země: Belgie, Dánsko, Finsko, Francie, Irsko, Nizozemsko, Norsko, Portugalsko, Španělsko, Švédsko, Spojené království a nejnověji Německo a Malta. Manželství osob stejného pohlaví uznávají rovněž Spojené státy a Kanada. Izrael a Arménie v některých případech uznávají tato manželství uzavřená v zahraničí.

Jiné země uznávají jako zákonnou formu pro stejnopohlavní páry „registrované partnerství“ (nikoli manželství): Rakousko, Chorvatsko, Kypr, Česká republika, Estonsko, Řecko, Maďarsko, Itálie, Slovinsko a Švýcarsko.

Ve většině zemí se církve všech denominací stavějí proti zavedení manželství osob stejného pohlaví. Proti určité formě registrovaného partnerství ovšem nemívají obvykle námitek. V žádném případě však nejsou církve ani kazatelé zákonem nuceni k tomu, aby oddávali páry stejného pohlaví.

V uplynulých měsících vyjádřily některé baptistické Jednoty sdružené v EBF velké znepokojení nad manželstvím osob stejného pohlaví a skutečností, že některé baptistické sbory (ve velmi nepatrném počtu), které patří k Jednotám sdruženým v EBF nebo k denominacím v Severní Americe, jenž jsou k EBF v nějakém partnerském vztahu, uzavírání takových manželství poskytují a uskutečňují.

Členové Exekutivního výboru EBF chápou toto znepokojení a hodlají podporovat, co vidíme z hlediska otázky manželství stejnopohlavních párů jako jasné biblické a křesťanské učení. Jsme si rovněž vědomi, jakou bolest může přístup k otázce manželství osob stejného pohlaví vnést do vztahů uvnitř jednotlivých baptistických Jednot i mezi nimi.

Jak víme, EBF sama o sobě není „Jednotou“ ani „Jednotou Jednot“, nýbrž „Federací“, jejíž členové jsou smluvně zavázáni k tomu, aby si navzájem pomáhali v určitých aspektech našeho společného života jako baptistické Jednoty v Evropě a na Blízkém východě, přičemž usilujeme podílet se na přinášení Boží zvěsti do našich krajin. EBF není institucí, která by jménem svých Jednot či Svazů mohla vydávat závazná rozhodnutí a ustanovení týkající se etických otázek či otázek učení.

Může však nabídnout vedení v otázkách, které se týkají nás všech. O to usilujeme v otázce křesťanského manželství, a proto předkládáme Koncilu tento návrh rezoluce

Koncil EBF znovu potvrzuje svou Rezoluci o manželství z roku 2010. Přeje si výslovně vyjádřit, že křesťanské manželství založené na biblických principech je manželstvím mezi mužem a ženou, a doporučuje toto stanovisko svým členským Jednotám.


Je třeba poznamenat:

1. V rámci EBF existuje různost výkladů baptistické eklesiologie, i různost jednání v případě nesouhlasu a disentu místního sboru od náhledu své Jednoty. Někdy sem lze zařadit i otázky právní povahy týkající se postavení místních sborů a Jednot. Je to záležitost každého jednotlivého Svazu. Podle našeho názoru je toto ten hlavní rozdíl mezi námi při řešení otázky stejnopohlavního manželství, spíše než široký nesoulad v otázce samotné. Některé Jednoty sdružené v EBF rozhodují o mravních a etických otázkách na úrovni Jednoty a pak očekávají nebo požadují od svých sborů, že se těmto rozhodnutím podřídí, zatímco jiné Jednoty nechávají rozhodnutí takových otázek na místním sboru, neboť v tom vidí základní princip baptismu. Na základě svého rozpoznání mysle Kristovy místní sbory pak mohou nebo nemusejí přijmout nabízenou radu/doporučení své Jednoty.

2. Status rezolucí koncilu EBF je takový, že jsou pouze tím, čím říkají, že jsou – tedy rezolucemi koncilu/rady (angl. council = rada). Předkládají Evropské baptistické federaci určité nasměrování a pohled, který pak všichni, kteří nějakým způsobem EBF reprezentují, doporučí a podepřou. Rezoluce však nemohou být pro baptistické Jednoty nijak závazné, ačkoli doufáme, že členské Jednoty EBF je nebudou ignorovat a využijí jich ve svém vlastním životě. Pokud se jedná o Rezoluci o křesťanském manželství z roku 2010, v některých případech se tak skutečně stalo.

Členové Exekutivního výboru EBF se v této záležitosti modlí, aby Duch svatý ve věci této rezoluce vedl Koncil k jednotě. Pro vedení EBF bude velmi přínosné jasné vyjádření pohledu EBF jako celku. A konečně, modlíme se za to, abychom všichni při debatách na toto téma, které může vést k silným projevům vlastních přesvědčení a emocí, usilovali ve vzájemném jednání o připodobnění se Kristu, o to, abychom si navzájem dobře naslouchali a společně vyhlíželi ke Kristu a jeho vedení.

Jednomyslně předkládá Exekutivní výbor EBF

Září 2017


 
Příbuzné odkazy
· Více o Principy
· Novinky od Mainstream


Nejčtenější článka o Principy:
Reakce kazatele Blahoše Fajmona na otevřený dopis kazatele Pavla Coufala


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 5
Hlasů: 1


Prosím, ohodnoť tento článek:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Normální
Špatný


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku


Sdílej článek | Podělte se o tento článek s přáteli! Doporučte jej stisknutím tlačítka:

"Exekutiva Evropské baptistické federace o manželství" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se


Vedoucí Grano Salis Network - Tomas
E-mail: notabene@granosalis.cz, network@granosalis.cz, granosalis@granosalis.cz, magazin@granosalis.cz, redakce@granosalis.cz
Webmastering a údržbu systému zajišťuje firma ALLTECH, webmaster webmaster@granosalis.cz
Page Generation: 0.11 Seconds